środa, 6 grudnia 2023 09:40

Czy bezrobocie w Limanowej spada?

Autor Artykuł sponsorowany
Czy bezrobocie w Limanowej spada?

Bezrobocie stanowi bardzo złożone zagadnienie – pod względem jego przyczyn oraz efektów, tak w odniesieniu do dotkniętych nim jednostek i rodzin, jak i całego społeczeństwa. Brak pracy uniemożliwia dostarczenie sobie środków do życia i zmusza do poszukiwania alternatywnych rozwiązań – pomocy ze strony państwa lub najbliższych. Szczególnie niebezpieczne jest bezrobocie długotrwałe, które prowadzi do wyuczonej bezradności. Jak wygląda sytuacja w Limanowej? W jakich zawodach można znaleźć pracę i gdzie jej szukać?

Bezrobocie w Limanowej na tle województwa

W przypadku bezrobocia same cyfry mówią nam niewiele – warto podać je zatem w szerszym kontekście. Na terenie całej UE średnia wartość bezrobocia wynosi 5,9%. W Polsce jest to 5%. Nie oznacza to oczywiście, że tylko taki odsetek obywateli pozostaje bez zatrudnienia. Wartości odnoszą się najczęściej do bezrobocia rejestrowanego – czyli wyłącznie do osób, które zgłosiły się jako bezrobotne do urzędu pracy. Tymczasem ilość ludzi pozostających bez pracy jest znacznie większa. W przypadku jednych jest to świadomy wybór (np. jedno z partnerów pracuje, a drugie zajmuje się domem). Inni nie idą do urzędu pracy, próbując znaleźć zatrudnienie na własną rękę. Należy więc mieć na uwadze, iż dysponujemy danymi niedoszacowanymi.

Jak podaje GUS, woj. małopolskim stopa bezrobocia wynosi aktualnie 4,5%. Za dobry wynik odpowiadają przede wszystkim większe miasta, zwłaszcza Kraków. W pow. limanowskim stopa bezrobocia to 7,5% - sytuacja jest więc gorsza niż na terenie województwa i kraju.

Zarówno w powiecie, jak i w gminie, większość bezrobotnych stanowią kobiety – w powiecie jest ich blisko 60%, w samej Limanowej – ponad 54%. To ogólnopolski trend – panie częściej zgłaszają się do urzędów pracy zwłaszcza po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka.

Praca Limanowa – gdzie jej skutecznie szukać?

Szukanie pracy może być procesem bardzo żmudnym, zwłaszcza jeśli podejdziemy do niego nieumiejętnie. Aby zaoszczędzić czas i energię, lepiej od razu wybrać sprawdzony serwis z ogłoszeniami – taki jak GoWork.pl. Znajdujące się w nim oferty są codziennie aktualizowane, a zamieszczające je podmioty przechodzą weryfikację. To ważne zwłaszcza w dobie działalności oszustów, którzy tylko podają się za pracodawców, a w rzeczywistości próbują wyłudzać nasze dane (co jest powszechną praktyką na grupach z pracą w mediach społecznościowych).

W dedykowanym serwisie znaleźć można szereg narzędzi ułatwiających poszukiwania. Filtry umożliwiają zawężenie się do specyficznego typu ofert. Aplikacja jest możliwa wygodnie, bezpośrednio z poziomu strony. Dodatkowo kandydat ma możliwość przejrzenia profili pracodawców w celu zweryfikowania opinii o nich.

W jakich zawodach czeka praca w Limanowej?

Duże deficyty pracowników w Limanowej dotyczą bardzo specyficznych zawodów – lekarzy oraz psychologów i psychoterapeutów. Bez problemu zatrudnienie znajdą również przedstawiciele branży budowlanej – od betoniarzy i zbrojarzy aż po wykończenie wnętrz.

Spośród pracowników umysłowych brakuje księgowych, zbyt mało w stosunku do zapotrzebowania jest także nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz pracowników socjalnych. Poszukiwani są elektrycy i elektromonterzy oraz spawacze. Dobrze zarobić mogą fizjoterapeuci i kierowcy samochodów ciężarowych.

Limanowski rynek pracy jest natomiast przesycony pracownikami administracyjnymi i biurowymi oraz sekretarkami i asystentami – znalezienie takiej pracy będzie tutaj trudne, a zarobki mogą być niesatysfakcjonujące.

Limanowa - najnowsze informacje

Rozrywka