czwartek, 15 czerwca 2023 09:10

Czy łucznictwo jest trudne?

Autor Artykuł sponsorowany
Czy łucznictwo jest trudne?

Łucznictwo to dyscyplina sportowa z tradycjami, którym trudno dorównać. Rozwija precyzję i wytrwałość, a każde celne trafienie daje mnóstwo satysfakcji. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób próbuje wejść w świat tego sportu. Czego wymaga łucznictwo od początkującego strzelca? Jak rozpocząć swoją przygodę z łukiem, by szybko się do niego nie zrazić?

Czy łucznictwo to sport dla każdego?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna: tak! W łucznictwie odnaleźć może się każdy, niezależnie od wieku i doświadczenia. Dzięki mnogości dostępnych modeli możemy wybrać łuk idealnie dostosowany do naszych możliwości i ambicji — wystarczy wiedzieć, czego szukać! Ale o tym powiemy nieco później.

Mówi się, że dobrego łucznika wyróżnia spokojna ręka i sokole oko. Jeżeli jednak tych cech nam na co dzień brakuje, nie zniechęcajmy się! Łucznictwo, jak mało która dyscyplina, potrafi wykształcić w nas spokój, precyzję i wytrwałość. Wystarczy, że oddamy się regularnym ćwiczeniom! Które to, oczywiście, będą wymagały od nas pewnej siły fizycznej. Strzelanie z łuku angażuje całe ciało — często się o tym zapomina. Niezbędna więc będzie rozgrzewka przed każdym treningiem, dbałość o prawidłową postawę oraz walka ze złymi nawykami. W ten sposób unikniemy kontuzji, które nawet i łucznikom się zdarzają!

Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo!

Rozpoczynając przygodę z łucznictwem, musimy pamiętać o naszym bezpieczeństwie oraz komforcie! Weźmy więc sobie do serca kilka podstawowych zasad, które powinny nam towarzyszyć na każdym treningu — niezależnie od tego, jak doświadczonymi strzelcami jesteśmy:

  • znajdźmy bezpieczne miejsce do strzelania;
  • załóżmy dopasowany strój oraz buty z zakrytymi palcami;
  • nie zapomnijmy o związaniu dłuższych włosów!
  • weźmy ze sobą akcesoria ochronne — na przykład ochraniacze na palce i przedramiona, dostępne w sklepie AFG-obrona (https://www.afg-obrona.pl);
  • sprawdźmy, czy nasz sprzęt jest sprawny — zawsze!
  • a podczas strzelania — celujmy tylko i wyłącznie do tarczy!

Jak wybrać idealny łuk dla początkującego?

Czy wchodząc w świat łucznictwa powinniśmy od razu kupować łuk? Nie! Jeśli nigdy ćwiczyliśmy strzelania z tej broni, nie będziemy w stanie wybrać odpowiedniego dla nas modelu. Dlatego lepiej zacząć od nauki podstaw — poznajmy prawidłową technikę strzelania, zyskajmy trochę obycia ze sprzętem i wyczujmy, na co możemy sobie pozwolić. Dopiero potem możemy wybrać się na zakupy!

W sklepie AFG-obrona (https://www.afg-obrona.pl/luki/) znajdziemy najróżniejsze modele łuków, dostosowane do potrzeb i możliwości każdego strzelca. Do wyboru mamy zarówno łuki refleksyjne, jak i bloczkowe.

By spośród nich wybrać „ten jedyny” łuk, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników — liczy się nie tylko siła, ale również wiek i wzrost strzelca. Zupełnie inny łuk kupimy dla młodego, początkującego pasjonata, a inny — dla profesjonalnej łuczniczki. W przypadku dzieci siła naciągu łuku nie powinna wynosić więcej niż 15 funtów; nieco bardziej wymagający łuk możemy kupić rozpoczynającym treningi nastolatkom. Początkujące kobiety mogą pomyśleć o broni o sile naciągu w przedziale 25-40 funtów, zaś mężczyźni - 30-50 funtów.

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka