piątek, 21 kwietnia 2023 13:41

"Ten problem musi być jak najszybciej rozwiązany". Czy mieszkańcy Rożnowej w końcu doczekają się przebudowy niebezpiecznego skrzyżowania?

Autor Marzena Gitler
"Ten problem musi być jak najszybciej rozwiązany". Czy mieszkańcy Rożnowej w końcu doczekają się przebudowy niebezpiecznego skrzyżowania?

O przebudowę niebezpiecznych skrzyżowań drogi wojewódzkiej 964 z dwoma drogami powiatowymi w Rożnowej pod Wieliczką apelowali mieszkańcy i sołtysi. W sprawę zaangażowała się też Elżbieta Sendor, radna Rady Miejskiej w Wieliczce. Na realizację inwestycji trzeba będzie jednak poczekać. "Realizacja zadania byłaby możliwa w latach 2025/2026" - poinformował Głos24 Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

O potrzebie przebudowy skrzyżowania pisaliśmy już w 2021 roku. Wtedy też zaczęły się rozmowy o konieczności poprawy bezpieczeństwa. Niebezpieczne miejsce to skrzyżowanie DW 964 z dwoma drogami powiatowymi – w stronę Mietniowa oraz Sierczy (drogi 2022 K i 2034 K). Przez centrum Rożnowej przejeżdżają z dużą prędkością samochody. Piesi, którzy próbują przedostać się na pasach na drugą stronę, muszą czasem przebiegać w obawie przed zbliżającymi się autami. Kierowcy z kolei mają problem, żeby bezpiecznie włączyć się tam do ruchu. Nie brakuje też częstych stłuczek.

Niebezpieczne skrzyżowania w Rożnowej zostaną przebudowane - mapa Głos 24 / Open StreetMaps

Chaos na drodze, zagrożenie dla pieszych

- Od wielu lat mówiło się o tym jak bardzo konieczna jest przebudowa skrzyżowania w Rożnowej. Ruch stawał się coraz większy, prędkość pojazdów również daje we znaki, a dodatkowo, kiedy powstała stacja benzynowa, stworzył się ogromny chaos na wskazanym odcinku drogi wojewódzkiej i zaczęło dochodzić do wypadków, kolizji i sytuacji niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzkiego. Wjazd na drogę wojewódzką z drogi powiatowej i gminnej w pewnych porach dnia graniczy wręcz z cudem - przypomina Elżbieta Sendor, radna Rady Miejskiej w Wieliczce, która mieszka w Mietniowie. - Od dłuższego czasu prowadziłam rozmowy z sołtys Rożnowej, panią Marią Pawlaszczyk. Obie uznałyśmy, że ten problem musi być jak najszybciej rozwiązany i planowałyśmy jakie działania podejmiemy na początek. Wiedząc, że mamy do czynienia z drogą wojewódzką wiedziałam, że w pierwszej kolejności musimy uzyskać aprobatę samorządu województwa małopolskiego. Skierowałam wtedy wraz z sołtysami południowych miejscowości gminy Wieliczka pismo do Zarządu Województwa Małopolskiego. Udało się nam przekonać, że ta inwestycja to inwestycja w poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Pozytywna odpowiedź stała się dobrym punktem wyjścia do podjęcia kolejnych działań. W pierwszej kolejności udałam się na rozmowę z burmistrzem Arturem Koziołem, który już na początku rozmowy wyraził wolę wsparcia i zaproponował model finansowania inwestycji - mówi Elżbieta Sendor.

Wspólnie dla poprawy bezpieczeństwa

Z inicjatywy burmistrza Wieliczki odbyło się spotkanie przedstawicieli Gminnego Zarządu Dróg z Zarządem Dróg Powiatowych, podczas którego podjęto decyzję o podpisaniu trójstronnego porozumienia w sprawie przebudowy skrzyżowania w Rożnowej. Samorządy postanowiły w partnerstwie sfinansować wykonanie wielowariantowej koncepcji przebudowy skrzyżowania. Zarząd Dróg Wojewódzkich wystąpił też do Gminy Wieliczka i Powiatu Wielickiego o współfinansowanie wykonania dokumentacji technicznej wraz z pozwoleniem na budowę. Rada Miejska w Wieliczce podjęła uchwałę w tej sprawie 31 marca.

Kiedy ruszy przebudowa skrzyżowania w Rożnowej?

Co dalej z inwestycją? Kiedy mieszkańcy Rożnowej i kierowcy przejeżdżający przez tę miejscowość odetchną z ulgą? Okazuje się, że trzeba będzie jeszcze na to poczekać. Jak informuje Agnieszka Ćwiertniewicz z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie ogłoszenie przetargu na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji administracyjnych umożliwiających realizację zadania, zaplanowane jest na przełomie maja i czerwca bieżącego roku. Sama dokumentacja ma kosztować szacunkowo ok. 250 tys. zł brutto, ale przebudowa skrzyżowania to już ok. 10 mln zł. Na razie jednak nie ma decyzji o sposobie sfinansowanie tej inwestycji. Decyzję ZRID Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje uzyskać do końca 2024 roku, więc realizacja zadania byłaby możliwa dopiero w latach 2025/2026.

fot. Głos24

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje