wtorek, 1 listopada 2022 11:43

Czy odbudują Gorczańską Chatę? "To miejsce kultowe" [WIDEO, FOTO]

Autor Marzena Gitler
Czy odbudują Gorczańską Chatę? "To miejsce kultowe" [WIDEO, FOTO]

Słynne i bardzo lubiane schronisko Gorczańska Chata spłonęło doszczętnie 29 października. Wójt Gminy Ochotnica Górna ma nadzieję, że wyjątkowe miejsce zostanie obudowane. "Będę do tego namawiał zarówno Oddział Akademicki PTTK w Krakowie jak i wszystkich, dla których to miejsce jest bliskie i ważne" - zapowiada Tadeusz Królczyk.  Oświadczenie na temat odbudowy Chaty wdało też krakowskie PTTK.

Nieszczelność komina - to wstępne ustalenia jak doszło do pożaru kultowego schroniska w Gorcach. Pożar, który zauważono po godz. 21 rozprzestrzenił się błyskawicznie. Koniczna była ewakuacja nocujących w Gorczańskiej Chacie kilku turystów. Jeden został niegroźnie poparzony.

Wyjątkowo trudna akcja

Akcja była wyjątkowo trudna, bo schronisko było położone wysoko w górach. "Dnia 29.10. Około godziny 21:00 dostaliśmy wezwanie do pożaru sadzy w potoku Jamne lecz szybko podczas jady na miejsce okazało się że pożar rozprzestrzeniony jest na całe pokrycie dachowe gdzie przerodziło się w bardzo ciężki i ogromny pożar zabudowań - relacjonowała OSP Ochotnica Górna, której druhowie i samochody były pierwsze na miejscy zdarzenia - pożar był w bardzo trudno dostępnym miejscu,  na miejsce można było się dostać tylko pojazdami terenowymi, praca była ciężka i długa liczne zastępy które zostały zadysponowane miały za zadanie przepompować wodę na odcinek +- 2km o przechyle górskim 12% . To jeden z najcięższych i podobnych pożarów jakie występują u nas" - podsumowali strażacy - ochotnicy.

🚨ALARM🚨 🚨Dnia 29.10. Około godziny 21:00 dostaliśmy wezwanie do pożaru sadzy w potoku Jamne lecz szybko podczas jady na...

Opublikowany przez Ospa Ochotnicę Górnę Niedziela, 30 października 2022

Jednostka podziękowała wszystkim, którzy uczestniczyli w wielogodzinnej akcji, a po niej porządkowali sprzęt, aby był gotowy do kolejnego wyjazdu: "Wszystkim druhom i jednostkom które tak licznie przybyły na miejsce by wykonać bardzo długą i ciężko prace serdecznie dziękujemy!! Szczególne  podziękowania należą się także naszym druhom  którzy do późnych godzin porannych sprzątali i segregowali sprzęt by być gotowy do kolejnej akcji gdy zawyje syrena chociaż zmęczenie było widać na każdej twarzy!!" - napisała w poście na swojej stronie na Facebooku.

Wielka strata!

Pożar bardzo poruszył wszystkich, którzy kochają Gorce i nie raz korzystali z gościnności Gorczańskiej Chaty. Post z filmem, na którym widać jak ginie kultowe miejsce zamieścił Tadeusz Królczyk, Wójt Gminy Ochotnica Dolna.

Opublikowany przez Tadeusza Królczyka Sobota, 29 października 2022

"Spłonęła Gorczańska Chata w Ochotnicy Górnej os. Jamne. Kultowe miejsce dla wielu pokoleń turystów. Dawna Hawiarska Koliba. 9 turystów z Warszawy zostało ewakuowanych do Schroniska Ustrzyk w Ochotnicy Górnej. Wszyscy są bezpieczni. Jeden lekko poparzony. Na miejscu operowało kilka jednostek (kilkanaście pojazdów)  Straży Pożarnej. Bardzo trudna akcja w bardzo trudnym górskim terenie, praktycznie bez dostępu do wody zakończyła się nad ranem. Strażacy wynieśli z płonącego budynku butle gazowe. Budynku nie udało się uratować, ale mówiąc szczerze ten drewniany budynek, w tych warunkach terenowych i przy tak rozwiniętym pożarze nie był do uratowania" - ocenił włodarz Ochotnicy.

Wójt podziękował też strażakom, którzy walczyli o ocalanie schroniska. "Bardzo dziękuję Strażakom z OSP i PSP za ogromne poświęcenie i determinację w ratowaniu ludzi i dobytku. Pierwsza na miejsce pożaru dotarła jednostka Osp Ochotnica Górna. Strażacy po raz kolejny udowodnili, że nasze bezpieczeństwo leży w ich rękach. Jestem pełen podziwu dla Ich trudniej i niebezpiecznej służby dla społeczności. Dość powiedzieć, że po wielogodzinnej akcji, która skończyła się nad ranem Strażaków czekało wiele godzin czyszczenia i przygotowywania sprzętu do kolejnych akcji. Panie i Panowie Strażacy - wielki szacunek i podziw dla Was!" - napisał.

Post wójta ma aż 234 udostepnienia. Pojawił się pod nim wiele komentarzy i pytań, czy tak lubione miejsce zostanie odbudowane. "Mam nadzieję że będzie zrzutka w schroniskach w całym kraju i internecie. Trzeba postawić nowe!" - napisał pan Tomasz. Na komentarz odpisał wójt Królczyk: "Już dziś za ok 1 godz. spotykam się w tej sprawie z przedstawicielami PTTK. To było zbyt ważne i kultowe miejsce, aby pogodzić się z bezpowrotną stratą" - stwierdził.

Będzie odbudowa?

O swoim spotkaniu z PTTK wójt poinformował w kolejnym poście, w którym też zapytał, czy Gorczańska Chata zostanie odbudowana. "Głęboko wierzę w to, że tak! Będę do tego namawiał zarówno Oddział Akademicki PTTK w Krakowie jak i wszystkich, dla których to miejsce jest bliskie i ważne. Dlatego już dzisiaj miałem okazje spotkać się i rozmawiać na ten temat z przedstawicielami PTTK na zgliszczach Gochy (tak w turystycznym slangu nazywane jest to schronisko - przyp. red.). Oczywiście decyzja będzie należała do właściciela, czyli właśnie do Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie. Niemniej dla mnie dawna Hawiarska Koliba a obecnie Gorczańska Chata, to miejsce kultowe, które na trwałe wpisało się przestrzeń, historię i kulturę Ochotnicy Górnej I Gorców. Wreszcie to miejsce emocjonalnie ważne dla całej rzeszy ludzi, którym najpiękniejsze chwilę życia nieodłącznie wiążą się  właśnie z tym miejscem. A Wy co o tym sądzicie?" - zapytał internautów. Zdecydowana większość uważa, że chata musi wrócić.

CZY Gorczańska Chata ZOSTANIE ODBUDOWANA? Głęboko wierzę w to, że tak! Będę do tego namawiał zarówno Oddział Akademicki...

Opublikowany przez Tadeusza Królczyka Niedziela, 30 października 2022

Ankieta czy odbudować Chatę pojawił się w liczącej ponad 5 tys. członków facebookowej grupie "Forum Gminy Ochotnica Dolna". Z wstępnego głosowania wynika, że 80 proc. osób chce odbudowania budynku w wersji jak najbardziej zbliżonej do tego, który spłonął.

Oświadczenie PTTK

Wiele osób w komentarzach zauważyło, że budynek należał do krakowskiego PTTK i to od niego zależy, czy będzie odbudowany. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie pożarem i tematem odbudowy kultowego schroniska Oddział Akademicki PTTK Kraków opublikował oświadczenie, w którym poinformował, że choć nie wyklucza odbudowy, nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

Oświadczenie Zarządu Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie po pożarze Gorczańskiej Chaty Koniec października 2022 roku...

Opublikowany przez Oddział Akademicki PTTK Kraków Niedziela, 30 października 2022

Oświadczenie Zarządu Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie po pożarze Gorczańskiej Chaty

Koniec października 2022 roku zostanie dla nas wszystkich bardzo smutnym wspomnieniem. Wczoraj, 29 października, w wyniku pożaru spaleniu uległa Gorczańska Chata w Ochotnicy Górnej, będąca własnością Oddziału. Pożar Gorczańskiej Chaty to ogromna strata dla nas, Klubów tworzących nasz Oddział jak i wszystkich miłośników turystyki górskiej w Polsce. Doszło wczoraj do następujących zdarzeń. Pożar zauważono na dachu około godziny 21. Wszystkie osoby przebywające w tym czasie w obiekcie bezpiecznie go opuściły. Ogień bardzo szybko objął całą Chatę z uwagi na jej drewnianą konstrukcję, a lokalizacja Chaty utrudniała akcję ratowniczą Strażakom uniemożliwiając dojazd ciężkim sprzętem. W wyniku pożaru Chata została doszczętnie spalona. Na miejscu od rana byli przedstawiciele Zarządu i pomagali służbom oraz organom administracji w czynnościach wyjaśniających.

Budynek schroniska był w naszych rękach od przeszło 40 lat. W tym czasie funkcjonował jako Hawiarska Koliba, powiązana z Klubem o tej samej nazwie, oraz od kilkunastu lat jako Gorczańska Chata. W tym czasie Chata zgromadziła wokół siebie niemałą społeczność miłośników jej klimatu. Chcielibyśmy podziękować Strażakom z OSP Ochotnica Górna, którzy jako pierwsi dotarli do Chaty, oraz Strażakom z innych jednostek: OSP Ochotnica Dolna, OSP Tylmanowa, OSP Knurów, OSP Harklowa, OSP Dębno Podhalańskie, OSP Nowa Biała, OSP Krościenko nad Dunajcem, OSP Grywałd, OSP Szczawnica, jak również Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Targu za determinację, poświęcenie i wysiłek włożony w bardzo trudną akcję gaśniczą. Władzom Gminy Ochotnica Górna chcielibyśmy podziękować za opiekę nad ewakuowanymi turystami.

W tych smutnych chwilach płynie do nas wiele wyrazów wsparcia i zachęt do odbudowy Chaty. Nie jest to jednak właściwy moment na podejmowanie takich decyzji i deklaracji. Będziemy rozmawiać o różnych scenariuszach i informować o dalszych krokach w przyszłości.

Kraków, 30 października 2022 r.

Zarząd Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka