W Szaflarach zakończyło się pogłębianie odwiertu, którego celem było m.in. pozyskanie gorących źródeł podziemnych. Woda o temperaturze 85 stopni Celsjusza pozwoli ogrzać kolejne miejscowości. W gminie rozpoczęto już budowę magistrali geotermalnej.
Najgłębszy odwiert
Odwiert w Szaflarach miał być jednym z najgłębszych w Polsce - planowano dowiercić się aż na 7 kilometrów głębokości. W sierpniu 2023 roku placu budowy odwiedził prezydent Andrzej Duda. Niestety, w trakcie prac, które rozpoczęto w kwietniu 2023 roku, nie obeszło się bez opóźnień i trudności. Firma wykonująca odwiert - UOS Drilling S.A. w kwietniu ubiegłego roku na głębokości blisko 6 kilometrów natrafiła na bardzo twarde formacje, a dodatkowo zaczęły obsypywać się ścianki odwiertu, powstała kawerna i konieczne było zabetonowanie brzegów odwiertu. Musiano usunąć awarię silnika głównego wiertni, a we wrześniu na na głębokości ponad 6 kilometrów zerwał się przewód główny i trzeba było wydobyć na powierzchnię cały zestaw rur i wiertło, co trwało kilka tygodni.
Ostatecznie podjęto decyzję, że prace wiertnicze zostaną zakończone. Otwór osiągnął dokładnie na 6103,2 m głębokości. Teraz blisko dwa miesiące będą trwały badania naukowe.
Jak poinformował PAP wójt Gminy Szaflary Rafał Szkaradziński, decyzją wspólnych specjalistycznych komisji działających w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zaniechano dalszego pogłębiania otworu badawczo-eksploatacyjnego o nazwie Bańska PGP-4 z uwagi na liczne niebezpieczeństwa, głównie techniczne. - Najważniejsze jest to, że odwiert spełnił cel badawczy, bo przyczynił się do rozpoznania budowy geologicznej kraju na nieznanej dotąd głębokości oraz cel eksploatacyjny, gdyż potwierdzono obecność dwóch poziomów wodonośnych - podkreślił.
Warto dodać, że otwór Bańska PGP-4 będzie pierwszym w Polsce otworem, którego potencjał będzie można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej.
"Płynne złoto" ogrzeje kolejne miejscowości
Wody geotermalne o temperaturze 85 stopni Celsjusza odkryto na głębokości ok. 3 kilometrów. Na kolejne źródło natrafiono na głębokości 5 kilometrów. To ma aż 120 stopni. Głównym źródłem ciepła ma być płycej położona warstwa wód geotermalnych.
Od końca prace trwają prace przygotowawcze do budowy magistrali ciepłowniczej. Planuje się wybudowanie 5,5 kilometra głównej magistrali ciepłowniczej od ciepłowni w Bańskiej Niżnej do Urzędu Gminy. I etap prac powinien zakończyć się w IV kwartale 2026r. Gmina ubiega się też o pozyskanie środków finansowych na wykonanie II etapu prac, obejmujących przyłącza sieci geotermalnej do indywidualnych odbiorców z miejscowości: Szaflary, Zaskale, Bór i Bańska Niżna.
Najgłębszym odwiertem w Polsce pozostaje Kuźmina – 1 – odwiert badawczo-poszukiwawczy, o głębokości 7541 m, odwiercony w latach 1983–1988 w miejscowości Kuźmina w gminie Bircza, na Pogórzu Przemyskim. 486 m n.p.m.
fot. Ryszard Pagacz - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Serce Podhala - Gmina Szaflary / Facebook