wtorek, 8 czerwca 2021 07:16

Czy pracodawca może zmusić do szczepienia przeciw koronawirusowi? Ekspert wyjaśnia

Autor Mirosław Haładyj
Czy pracodawca może zmusić do szczepienia przeciw koronawirusowi? Ekspert wyjaśnia

Coraz częściej pojawiają się spory na linii pracownik - pracodawca, dotyczące szczepienia przeciw Covid-19.

Od maja 90% rozpatrywanych przez Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom zgłoszeń dotyczy szczepień przeciw koronawirusowi.

– Znacznie spadła liczba skarg o niewypłacone wynagrodzenia czy odmowy urlopów. Szczepienia są zdecydowanym liderem. Otrzymujemy mnóstwo skarg od pracowników, którzy nie chcą się szczepić, ale ich pracodawcy tego oczekują. Dochodzi tutaj do rozmaitych problemów, gróźb zawieszeniem, zwolnieniem czy wręcz blokowania możliwości pracy

– mówi cytowana przez portal polskatimes.pl prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom, Małgorzata Marczulewska.

Czy pracownik może zostać zmuszony przez pracodawcę do przyjęcia szczepionki przeciw koronawirusowi? Małgorzata Marczulewska wyjaśnia, że sytuacje, w których grożono zwolnieniem, dotyczyły pracownikom przedszkoli, szkół podstawowych, kelnerom czy farmaceutkom. Zdarzało się również, że niezaszczepiony pracownik nie był wpuszczany na teren zakładu pracy. Prezes stowarzyszenia przypomina, że, zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca może zachęcać do szczepienia, ale nie może do niego zmuszać.

Rzadziej dochodzi do sytuacji, kiedy to pracodawca utrudnia pracownikowi przyjęcie preparatu:

– Interweniowaliśmy, gdy jeden z pracodawców z branży poligraficznej odmówił dnia wolnego pracownikowi, który miał szczepienie. Tutaj sytuacja była wyjątkowa, bo wolne zostało cofnięte właśnie z powodu szczepienia, a nie z powodu konieczności obecności pracownika w miejscu zatrudnienia

– mówi portalowi polskatimes.pl prezes Marczuleweska.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.:  polskatimes.pl
Fot.: Photo by Marten Bjork on Unsplash

Polska

Polska - najnowsze informacje