poniedziałek, 19 sierpnia 2024 11:52, aktualizacja 5 miesięcy temu

Czy warunki kredytu we frankach można renegocjować?

Autor Artykuł sponsorowany
Czy warunki kredytu we frankach można renegocjować?

Wiele osób, które zaciągnęły kredyt denominowany we franku szwajcarskim, zastanawia się, czy możliwe jest renegocjowanie warunków takiego kredytu. Część z nich doszła do wniosku, że obecne warunki są bardzo niekorzystne i chciałaby zmienić wysokość rat, oprocentowanie lub okres spłaty.

Jakie są ryzyka kredytu frankowego?

Mimo wielu problemów, jakie wiążą się z kredytami frankowymi, ten rodzaj finansowania nieruchomości miał również swoje zalety. Przede wszystkim, w momencie zaciągania takiego kredytu, raty były znacznie niższe niż w przypadku kredytów złotówkowych. Dla wielu osób był to jedyny sposób na sfinansowanie zakupu wymarzonego mieszkania czy domu.

Ponadto, kredyty frankowe dawały kredytobiorcom możliwość skorzystania z niższego oprocentowania, które zazwyczaj było o 1-2 punkty procentowe niższe niż w przypadku kredytów w złotych. To również stanowiło istotną zachętę do wyboru tej formy finansowania nieruchomości.

Niestety, taka atrakcyjność kredytów frankowych wiązała się również z dużym ryzykiem. Wahania kursu franka szwajcarskiego względem złotego mogły powodować gwałtowne wzrosty rat kredytowych, co stawiało wielu kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej. Dodatkowo, w przypadku spadku wartości nieruchomości, kredyt frankowy mógł stać się wyższy niż jej aktualna wartość rynkowa. To z kolei prowadziło do problemów ze spłatą zadłużenia i, w skrajnych przypadkach, nawet do utraty mieszkania czy domu.

Czy warunki kredytu frankowego można renegocjować?

Jak już wspomniano, renegocjacja warunków kredytu frankowego może być dość trudna. Większość banków niechętnie zgadza się na zmianę zawartych umów, ponieważ wiąże się to z ryzykiem finansowym po ich stronie. Jednak w niektórych przypadkach istnieje możliwość wynegocjowania korzystniejszych warunków spłaty.

Najczęstszym powodem, dla którego kredytobiorcy chcą renegocjować kredyt frankowy, jest wzrost rat spowodowany umocnieniem się franka szwajcarskiego względem złotego. Wielu frankowiczów nie jest w stanie udźwignąć tak wysokich miesięcznych zobowiązań i poszukuje sposobów na ich obniżenie.

Banki mogą być skłonne do renegocjacji umowy kredytowej w kilku sytuacjach. Po pierwsze, jeśli kredytobiorca wykaże, że z powodu wzrostu rat znalazł się w trudnej sytuacji finansowej i jest zagrożony utratą nieruchomości. W takim przypadku bank może być zainteresowany znalezieniem kompromisowego rozwiązania, aby uniknąć konieczności przejęcia zabezpieczenia kredytu.

Ponadto, banki mogą być skłonne do renegocjacji, jeśli kredytobiorca zaproponuje korzystne dla nich rozwiązanie, np. spłatę części zadłużenia lub zmianę zabezpieczenia kredytu. Wówczas bank może przystać na modyfikację warunków umowy, aby uniknąć strat związanych z ewentualną niewypłacalnością kredytobiorcy.

Należy jednak pamiętać, że banki nie są zobowiązane do renegocjacji warunków kredytu frankowego. Decyzja w tej sprawie zależy wyłącznie od ich dobrej woli i indywidualnej oceny sytuacji danego kredytobiorcy. Dlatego też warto być przygotowanym na to, że bank może odmówić zmiany umowy.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka