– Romanowski powinien odpowiedzieć przed strukturami polskiego państwa. Gdyby zaczął przed prokuraturą ujawnić wyglądały te rozdziały środków, byłoby to bardzo obciążające dla kandydata Nawrockiego – mówi europoseł Adam Jarubas. – Niestety Karol Nawrocki to za duże ryzyko. Nie może być tak, żebyśmy sobie dzisiaj, jako kraj graniczący z wojną, pozwolili na jakiś taki permanentny kryzys konstytucyjny, na bycie rozgrywanym przez służby rosyjskie, białoruskie i przez naszych wrogów – mówi o kandydacie na prezydenta.
Czy Unia planuje i może podjąć jakieś działania wobec zapowiedzi Donalda Trumpa, dotyczących wstrzymania pomocy dla Ukrainy i czy może zareagować na niewykonanie przez Węgry Europejskiego Nakazu Aresztowania dla Marcina Romanowskiego? Kogo PSL poprze w wyborach prezydenckich? – to tylko kilka z pytań, na które w studiu Głos24 odpowiada Adam Jarubas, europoseł z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego i wiceprzewodniczący PSL. Pytamy też o Zielony Ład i protesty rolników, oraz o plany Adama Jarubasa, który jest przewodniczącym Komisji Zdrowia PE na najbliższy rok.
Adam Jarubas porusza kluczowe kwestie polityki międzynarodowej, wyzwań krajowych, a także swoje priorytety w obszarze zdrowia, wskazując na potrzebę strategicznego podejścia do bieżących problemów.
Polityka międzynarodowa: USA, Ukraina i UE
Adam Jarubas odnosi się do szokujących wypowiedzi Donalda Trumpa, ale podkreśla, że najważniejsze będą decyzje dotyczące wsparcia dla Ukrainy. Europoseł wierzy, że USA nie zrezygnują ze strategicznego zaangażowania w Europie. Krytykuje brak jedności w UE w tej kwestii, wskazując na działania Orbána i premiera Fico. Podkreśla, że Ukraina walczy także o bezpieczeństwo Europy, a polska prezydencja w UE powinna być czasem na wzmocnienie tego wsparcia. Adam Jarubas podkreśla, że Ukraina krwawi nie tylko za swoją wolność, ale za bezpieczeństwo całej Europy. – Naszym zadaniem jest przekonywać partnerów w UE o kluczowym znaczeniu wsparcia dla Ukrainy. Bezpieczeństwo to dzisiaj najważniejsza sprawa, nie możemy tego odpuścić – mówi europoseł.
Wybory prezydenckie: Hołownia kontra duopol
PSL wspiera Szymona Hołownię jako kandydata, który ma przełamać dominację PiS i Koalicji Obywatelskiej. – Budowaliśmy Trzecią Drogę na cały cykl wyborczy, który się kończy wyborami prezydenckimi i uznajemy jako ludowcy, że w polskiej polityce przydałby się restart rozumiany jako złamanie od lat trwającego duopolu PiS - Koalicja Obywatelska - mówi europoseł i wiceprzewodniczący PSL.
Jarubas krytykuje Karola Nawrockiego, określając go jako zbyt ryzykownego kandydata. Podkreśla, że Polska potrzebuje prezydenta, który zjednoczy kraj i wykorzysta szanse wynikające z obecnej roli Polski w UE. – Polacy zasługują na poważnego kandydata i poważnego prezydenta, który spróbuje zjednoczyć Polskę. Niestety Karol Nawrocki to za duże ryzyko. Nie może być tak, żebyśmy sobie dzisiaj, jako kraj graniczący z wojną, pozwolili na jakiś taki permanentny kryzys konstytucyjny, na bycie rozgrywanym przez służby rosyjskie, białoruskie i przez naszych wrogów – ocenia Jarubas.
Protesty rolników i Zielony Ład
Jarubas zauważa, że postulaty rolników są słyszane, ale krytykuje polityczne wykorzystywanie protestów. Wytyka poprzednim ministrom, że to za ich kadencji powstały problemy związane z Zielonym Ładem i umową Mercosur. – Protesty rolników są ważnym sygnałem, że ich interesy muszą być odpowiednio chronione, ale nie można dopuścić do ich upolitycznienia. Trzeba renegocjować warunki Zielonego Ładu i umowy Mercosur, by polskie rolnictwo nie ucierpiało – zauważa europoseł.
Adam Jarubas jest spokojny o działania obecnego resortu rolnictwa, kierowanego przez Czesława Siekierskiego, który zna możliwości UE i potrafi reagować na czas.
Azyl dla Romanowskiego na Węgrzech
Europoseł krytycznie ocenia decyzję Węgier o przyznaniu azylu posłowi PiS Marcinowi Romanowskiemu, wskazując na polityczne powiązania Orbána z Putinem. Zwraca uwagę na zarzuty kryminalne wobec Romanowskiego, które mogą obciążać kandydaturę Karola Nawrockiego. Uważa, że Orbán będzie próbował wykorzystać tę sytuację dla własnych korzyści politycznych.
– Decyzja Orbána o przyznaniu azylu Marcinowi Romanowskiemu to kolejny dowód na jego cyniczne gry polityczne. Polska nie może sobie pozwolić na tolerowanie takiej sytuacji, szczególnie w kontekście zarzutów kryminalnych wobec tego posła – podkreśla Jarubas.
– Romanowski powinien odpowiedzieć przed strukturami polskiego państwa. Gdyby zaczął przed prokuraturą ujawnić wyglądały te rozdziały środków, byłoby to bardzo obciążające dla kandydata Nawrockiego. Przypomnijmy, jak funkcjonował ten obóz, jak się dogadywali, kto ma dostać kasę: Ty jesteś posłem z tego okręgu, to 5, 10, 15 milionów dla ciebie do wyłącznej dyspozycji. Czy ty będziesz kupował czajniki dla KGW, czy samochody strażackie, to jest twoja sprawa. Niezależnie czy będą jakieś wnioski, rozdaj te pieniądze. Wiemy, że były takie rozmowy. To jest obraz rozkładu państwa pod rządami PiS-u, zwłaszcza Suwerennej Polski – ocenia europoseł.
Priorytety zdrowotne
Jako przewodniczący Komisji Zdrowia Jarubas stawia na walkę z chorobami układu krążenia, chorobami mózgu i neurodegeneracyjnymi. Pracuje nad zmianami w prawie farmaceutycznym, by zwiększyć dostęp do leków i nowoczesnych terapii. Podkreśla potrzebę wspólnych zakupów leków przez państwa UE i finansowania badań nad rzadkimi chorobami. – Zdrowie to priorytet, dlatego chcemy stworzyć programy wsparcia dla walki z chorobami serca i mózgu, które są głównymi zabójcami w Europie. Wprowadzamy zmiany w prawie farmaceutycznym, by leki były dostępne dla każdego, niezależnie od kraju zamieszkania – zapowiada europoseł.
- Zobacz też:
Adam Jarubas, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, od 2019 roku (już drugą kadencję) jest europosłem z listy Koalicji Europejskiej, reprezentującym wyborców okręgu małopolsko–świętokrzyskiego.
Jest uznany za najbardziej skutecznego europosła ubiegłej kadencji. W Europarlamencie jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci). Był najpierw przewodniczącym podkomisji Parlamentu Europejskiego ds. Zdrowia Publicznego, SANT, a obecnie przewodniczący stałej Komisji Zdrowia PE.
Jako członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Jarubas uczestniczy w pracach nad legislacją dotyczącą przemysłu, badań naukowych, energii oraz polityki cyfrowej w UE. Jako zastępca w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) angażuje się w działania związane z ochroną środowiska, zdrowiem publicznym oraz bezpieczeństwem żywności w Unii Europejskiej.