poniedziałek, 21 sierpnia 2023 08:34

Czy wszystkie schodołazy są odpowiednie do stosowania na zewnątrz? Wyjaśniamy!

Autor Artykuł sponsorowany
Czy wszystkie schodołazy są odpowiednie do stosowania na zewnątrz? Wyjaśniamy!

Schodołaz to urządzenie, które ułatwia codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnością oraz ich opiekunom. Najczęściej jest stosowany wewnątrz pomieszczeń, ale bariery architektoniczne istnieją także pod gołym niebem. Czy wszystkie urządzenia tego typu nadają się do stosowania w warunkach zewnętrznych?

Schodołaz – pomoc w codziennym pokonywaniu barier

Wiele osób zmagających się z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez schodołazu. Urządzenie to jest niezastąpione w pokonywaniu schodów i stopni w budynkach, w których nie ma windy czy podjazdu. Schodołazy wykorzystywane są zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w blokach czy budynkach użyteczności publicznej. Ich zaletą jest możliwość stosowania na wąskich, krętych schodach, na których montaż podjazdu czy podnośnika jest niemożliwy ze względu na niewielką przestrzeń.

Z racji swoich wyjątkowych zalet, schodołaz jest chętnie wybierany przez osoby niepełnosprawne i ich opiekunów. Rodzi to jednak wątpliwość, czy urządzenie może być stosowane również na zewnątrz, gdzie nie brakuje różnorodnych barier architektonicznych. Przestrzeń miejska jest w końcu pełna schodów, stopni czy wysokich krawężników. Nawet krótki spacer może zamienić się w skrupulatnie planowaną wyprawę. Czy schodołazy dla osób niepełnosprawnych mogą rozwiązać ten problem?

Jakie rodzaje schodołazów można stosować na zewnątrz?

Jak już wspomnieliśmy, z reguły schodołazy są wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń. Dotyczy to zarówno modeli gąsienicowych, jak i kroczących. Czy któryś z nich można wykorzystać również na zewnątrz? Odpowiedź brzmi: tak! Obydwa rodzaje schodołazów można zastosować w terenie. Warto jednak zwrócić uwagę na ich parametry. Niektóre schodołazy elektryczne nie są przygotowane do pokonywania nierównych powierzchni, przykładowo wyłożonych kostką brukową. Ich konstrukcja może być również zbyt ciężka do swobodnego transportu. Część urządzeń można rozłożyć na 2 lub 3 części, dzięki czemu bez problemu zmieszczą się do bagażnika samochodu. Przemieszczenie innych będzie trudniejsze niż pokonanie schodów na wózku inwalidzkim.

Szukając schodołazu zewnętrznego, polecamy zapoznać się z ofertą pokonaj-bariery.pl, gdzie znajdują się nowe oraz używane urządzenia nadające się do stosowania w terenie.

Jakie schodołazy zewnętrzne są dostępne na rynku?

Wśród schodołazów dostępnych na rynku można znaleźć zarówno urządzenia, które można bezpiecznie stosować na zewnątrz, jak i te stworzone z myślą o użytkowaniu w terenie. W przypadku schodołazów gąsienicowych na wyróżnienie zasługuje model Liftkar PTR austriackiej marki Sano. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby umożliwiać pokonywanie nierównych schodów, np. w starych kamienicach czy w parkach miejskich. Ma również szereg rozwiązań wspierających bezpieczeństwo użytkownika, takich jak czujniki nachylenia, regulowane klamry czy awaryjny przycisk „stop”.

Natomiast wśród schodołazów kroczących możemy wskazać na przykład urządzenie dedykowane użytkowaniu w terenie. Mowa tu o modelu Liftkar PT Outdoor marki Sano. Według producenta schodołaz ten można z powodzeniem wykorzystać na nierównych i pochyłych powierzchniach. Sprawdzi się także podczas spaceru po parku, a nawet w lesie. Ponadto będzie niezastąpiony w codziennym funkcjonowaniu, gdyż z łatwością poradzi sobie z pokonaniem tradycyjnych schodów.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka