piątek, 26 listopada 2021 09:22

Czym są Jasełka? - historia i tradycja, stroje na jasełka

Autor Artykuł sponsorowany
Czym są Jasełka? - historia i tradycja, stroje na jasełka

Jak myślisz, z czym kojarzą Ci się Jasełka? Na pewno z narodzinami Jezusa Chrystusa, oraz zapewne z wydarzeniami, które miały miejsce w szkole, gdy jeszcze do niej uczęszczałeś. Jasełka są wydarzeniami zakorzenionymi w tradycji chrześcijańskiej, które odbywają się przed Świętami Bożego Narodzenia. Mówi się, że zostały one zainspirowane francuskim dramatem, nazywanym misterium, który znany jest jeszcze z czasów średniowiecza.

Czym są Jasełka

Jasełka są wydarzeniami, które opowiadają o narodzinach Jezusa Chrystusa. Dawniej były to przedstawienia kukiełkowe, natomiast aktualnie występują w nich prawdziwe osoby. Jasełka są wpisane tradycje Bożonarodzeniową, która powtarzana jest w np. kościołach, czy szkołach z roku na rok. Szczególnie jeżeli chodzi o szkoły podstawowe, gdzie dzieci z chęcią biorą udział w przedstawieniach.

Za twórcę Jasełek uznaje się Św. Franciszka z Asyżu, to on jako pierwszy w historii stworzył sztukę na temat narodzenia Jezusa. Było to w roku 1223 w Greccio — jest to włoska prowincja. W Polsce oprócz przedstawień, do tradycji związanej z Jasełkami należy także szopka Bożonarodzeniowa lub Betlejemska. Niewątpliwie każdy z nas kiedyś widział takową szopkę.

Jak wygląda przygotowanie na Jasełka. Stroje Jasełkowe

Głównymi postaciami Jasełek są:

  • Maryja,
  • Józef,
  • dzieciątko Jezus,
  • trzej królowie.

Jak wiadomo, do każdej sztuki trzeba się przygotować, tak również i do tej. O ile w szkołach podstawowych prostymi przedstawieniami zajmują się nauczyciele, o tyle w bardziej zaawansowanych sztukach potrzeba większego zaangażowania, aby wszystko poszło, jak należy.

Bez względu na to czy przedstawienie będzie szkolne, czy np. teatralne, najważniejszym punktem jest dobre przygotowanie i dobre odwzorowanie wydarzeń, które muszą być zgodne z tradycjami i historią.

Można powiedzieć, że koniecznym urozmaiceniem Jasełek, są bez wątpienia przebrania dla aktorów. Ponadto bardzo ciekawym dodatkiem może być używanie regionalnej gwary, jednakże dotyczy to tylko bardziej zaawansowanych przedstawień. Jeżeli przykładowo występujesz w przedstawieniu Jasełkowym, lub Twoja pociecha będzie występowała, potrzebne będzie odpowiednie przebranie, dobrze odwzorowujące postać, która będzie odgrywana. Strój na Jasełka można wypożyczyć lub zrobić samemu. W zależności od tego, jaki strój potrzebujemy, poziom trudności jego wykonania może być wyższy lub niższy. Poniżej przykłady kilku strojów na Jasełka.

Strój Maryi

Jak wiadomo jest to postać, która w przedstawieniu odgrywa kluczową rolę, jeżeli mają zostać odwzorowane wszystkie wydarzenia zgodnie z tradycjami. Strój Maryi o dziwi nie jest zbytnio skomplikowany i w zasadzie będzie on wymagał jedynie kilku artykułów, aby mógł powstać.

Wykonanie stroju Maryi

Cały strój składa się zaledwie z trzech elementów, należą do nich:

  • sukienka,
  • nakrycie głowy,
  • pasek.

Jak wiadomo, sukienka najlepiej, aby była błękitna, a nakrycie głowy białe. Pasek zaś może być w kolorze złotym.

Drugą opcją jest biała sukienka, przepasana złotym paskiem oraz błękitna peleryna zakładana na głowę.

Oczywiście strój można skomponować samemu w inny sposób, ale ważne jest, aby zachować kolory, które są charakteryzowane z Maryją. Jest to kolor biały i błękitny. Również warto pamiętać o tym, aby materiały, z jakich będzie wykonane przebranie, były naturalnymi, gdyż podniesie to komfort użytkowania.

Strój Józefa

Do wykonania stroju Józefa potrzebować będziemy kilku artykułów, do których zaliczyć można:

  • biała lub beżowa długa koszula — tunika,
  • szarfa na głowę,
  • laska,
  • broda,
  • peleryna w kolorze brązowym.

Jak powinien wyglądać Józef, większość z nas zapewne wie. Ważne jest, aby dobrze odwzorować kolory przebrania. Najlepiej postawić na białą lub kremową długą koszulę, lub tunikę. Na to założyć brązową koszulę, ewentualnie coś, co może posłużyć za pelerynę. Ponadto na głowę należy założyć chustę lub szarfę. Dodatkowym elementem będzie broda i laska.

Stroje trzech króli

Odnośnie strojów trzech króli mamy dużą dowolność, gdyż wystarczy peleryna w kolorze czerwonym, zielonym, czy niebieskim. Korona na głowę, opcjonalnie broda, czy laska. Jak wiadomo, królowie podróżowali do Betlejem z darami dla dzieciątka Jezus, co za tym idzie, powinniśmy w stroje trzech króli wdrożyć artykuły odgrywające rolę darów. Zaliczają się do nich:

  • kadzidło,
  • mirra,
  • złoto.

Jak wiadomo, drogę królom wskazywała gwiazda Betlejemska, którą należy również uwzględnić w aranżacji przedstawienia.

Strój Osiołka

Jest to jedna z opcjonalnych postaci Jasełkowych przedstawień. Jak wiadomo, w szopce noworocznej znajdowały się zwierzęta, także w odgrywanej sztuce też muszą one mieć swoje miejsce. O ile niekiedy używa się makiet w postaci zwierząt, o tyle czasami trzeba rolę zwierzaka odegrać samemu.

Sama rola osiołka czy innego zwierzaka będącego w szopce nie jest zbytnio wymagająca, lecz sam strój jest już bardziej. Tak samo jak w przypadku poprzedniej propozycji, strój można wypożyczyć, bądź zrobić samemu, jednak będzie już nieco trudniej.

Wykonanie stroju osiołka

Strój składa się z niewielu elementów, gdyż będziemy potrzebować materiału, który będzie odgrywał rolę futra zwierzęcia, ponadto maski i ogona.

Za futro może służyć kudłaty koc zarzucony na plecy i przewiązany sznurem w celu utrzymania go. Inną opcją jest przełożenie na lewą stronę kurtki, która posiada podszewkę z misia i założenie jej na siebie (z pewnością wygodniejsza opcja). Należy pamiętać o tym, aby zgadzały się barwy. Jak wiadomo, osły są szare i wypada o tym pamiętać podczas przygotowywania stroju.

Maskę osiołka można bez problemu znaleźć w sieci lub wypożyczalni. Opcją alternatywną jest maska konia, ewentualnie odpowiednie pomalowanie twarzy.

Ogon można w prosty sposób wykonać samemu. Wystarczy kawałek szarego materiału, który należy zszyć w cienki rulon i doszyć lub dopiąć jasny pompon na końcu. Inną opcją będzie gruby sznurek z pomponem na końcu.

Inne propozycje strojów Jasełkowych

Wyżej wymieniliśmy zaledwie kilka przykładowych strojów na Jasełka. Innymi strojami, które mogą być potrzebne, są:

  • strój pastuszka,
  • strój aniołka,
  • strój króla,
  • strój pasterza,
  • inne stroje zwierząt.

Wszystkie stroje z łatwością można wypożyczyć lub wykonać samemu jeżeli mamy trochę umiejętności twórczych i czasu. Oczywiście istnieje również opcja zakupu strojów.

Podsumowanie

Jasełka są w Polsce tradycją respektowaną od dawna i zapewne będzie to kontynuowane przez wiele kolejnych dziesięcioleci. Warto nieco więcej o nich wiedzieć, niż tylko to, że wiążą się z przedstawieniem. Jeżeli my lub nasze dzieci mamy występować w sztukach związanych z Jasełkami, warto wiedzieć jakie stroje będą potrzebne do bardziej realistycznego odgrywania ról. Przecież trzej królowie czy Maryja i Józef są postaciami obowiązkowymi. To samo dotyczy szczegółów, chociażby obecności zwierząt w szopce.

Jeżeli komponujesz strój sam możesz skorzystać z wielu wypożyczalni jak i sklepu internetowego, gdzie znajdziesz wiele elementów, np. skrzydła anioła, czy odpowiednią maskę. Stroje na Jasełka jak już wspominaliśmy, są elementem raczej obowiązkowym. Uczestniczenie w Jasełkach może sprawić, że poczujesz wspaniałą magię świąt!

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka