poniedziałek, 12 grudnia 2022 14:09

Dąb czy sosna - z czego wykonać drzwi

Autor Artykuł sponsorowany
Dąb czy sosna - z czego wykonać drzwi

Drzwi drewniane to gwarancja estetyki i wytrzymałości. Drewno wprowadza do domu atmosferę ciepła, rodzinności, jest także naturalnym rozwiązaniem, a właśnie takie zyskują rosnącą popularność w ostatnim czasie. Aby mieć pewność, że drzwi spełnią swoje funkcje, należy jednak nie tylko rzetelnie je wykonać i zamontować, ale również wybrać optymalny rodzaj drewna.

Drewno na drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne narażone są na działanie wielu skrajnych czynników - śnieg, grad, deszcz, bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury. Nawet gdy jednocześnie zamontujemy nad nimi osłonę czy daszek, nie uchronimy ich w pełni przed czynnikami atmosferycznymi. Drzwi zewnętrzne muszą być solidne, trwałe i wyjątkowo wytrzymałe - nie każde drewno spełni te warunki.

Do produkcji drzwi zewnętrznych najczęściej wykorzystuje się gatunki drewna o wysokim stopniu twardości - modrzew, dąb, meranti (lub inne egzotyczne gatunki). Są wytrzymałe i zapewniają wspaniałą izolację termiczną, co w przypadku drzwi zewnętrznych jest priorytetem. Stanowią one wizytówkę całego domu oraz gwarantują bezpieczeństwo i komfort domowników. Mając do wyboru sosnę i dąb zdecydowanie lepiej postawić na ponadczasowy dąb.

Drewno na drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne nie muszą wyróżniać aż tak wysokim stopniem twardości ani tak dużą wytrzymałością jak drzwi zewnętrzne, ponieważ nie są narażone na działanie skrajnych czynników atmosferycznych czy częsty kontakt z wodą. Dlatego śmiało można wybrać miękkie gatunki drewna, takie jak sosna. Zaletą drzwi sosnowych jest ich niższa cena, natomiast ze względu na miękkość surowca istnieje możliwość bezproblemowego tworzenia w nim żłobień, wzorów, ornamentów i innych zdobień, które poprawią walory estetyczne drzwi.

Sosna w stolarce drzwiowej wykorzystywana jest z powodzeniem od wielu lat. O ile sprawdzi się w przypadku drzwi wewnętrznych, lepiej nie wybierać jej na drzwi zewnętrzne. Tutaj znacznie korzystniej wypada dąb.

Rzetelne wykonanie drzwi

Bez względu na to czy zamawiamy drzwi wewnętrzne czy może drzwi zewnętrzne, muszą być one wykonane rzetelnie i w pełni profesjonalnie. Niedoróbki sprawią, że nie tylko efekt estetyczny będzie niezadowalający, ale również spadną parametry użytkowe produktu. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku drzwi zewnętrznych, które mogą okazać się być nieszczelne. Producent drzwi Kraków zadba o pełen profesjonalizm już od momentu pierwszego kontaktu z klientem. Zaletą fachowej współpracy jest również skuteczne doradztwo w zakresie wyboru rodzaju drzwi oraz gatunku drewna, z którego mają zostać wykonane.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje