poniedziałek, 25 maja 2020 14:31

Dąbrowa Tarnowska. Oskarżał księdza w czasie mszy o pedofilię. Trafił do aresztu na 3 miesiące

Autor Marzena Gitler
Dąbrowa Tarnowska. Oskarżał księdza w czasie mszy o pedofilię. Trafił do aresztu na 3 miesiące

Na trzy miesiące do aresztu tymczasowego trafił mężczyzna podejrzany o złośliwe kilkukrotne zakłócanie mszy świętej w dąbrowskim kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej. Usłyszał też zarzuty znieważenia funkcjonariusza publicznego z Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, również w mediach społecznościowych.

Do pierwszego incydentu doszło w sobotę 9 maja podczas wieczornej mszy świętej w dąbrowskiej świątyni. Mężczyzna wszedł do kościoła w zaczął wykrzykiwać w kierunku proboszcza, który był przy ołtarzu, obelżywe epitety, a nawet - jak twierdzą świadkowie - nazwał go pedofilem. Na miejscektoś anonimowo wezwał policję, ale zanim pojawił się patrol, agresywny mężczyzna już się ulotnił.

Kolejna awantura miała miejsce 15 maja. Mężczyzna wszedł do kościoła, w którym akurat trwała adoracja Najświętszego Sakramentu i zaczął zaczepiać modlących się ludzi. Ponieważ nie było w kościele księdza, poszedł na plebanię i przez domofon zaczął wykrzykiwać do kapłanów. Proboszcz dąbrowskiej parafii ks. Stanisław Cyran poinformował Policję o zdarzeniu, ale interwencja funkcjonariuszy ograniczyła się do przyjęcia zawiadomienia. Sprawca nie został zatrzymany.

Proboszcz oskarżył policję o brak skuteczności

Duchowny do sprawy odniósł się w ogłoszeniach parafialnych w niedzielę 17 maja. Oskarżył policję o brak skuteczności i zapowiedział utworzenie straży obywatelskiej świątyni, jeśli incydenty będą się powtarzać.

Do zarzutów proboszcza odniosła się dąbrowska, która wydała w tej sprawie oświadczenie, w którym opisała kolejne podjęte przez siebie czynności. „18 maja br. w Komendzie Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej wszczęto  -  z urzędu - dochodzenie w powyższej sprawie, tj. w sprawie dwukrotnego (9 i 15 maja br.) złośliwego przeszkadzania w publicznym wykonywaniu aktu religijnego. Czyn ten kwalifikowany jest jako o przestępstwo z art. 195 § 1 kodeksu karnego i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 - czytamy w oświadczeniu. - W toku dochodzenia policjanci zabezpieczyli już materiał dowodowy tj. zapis video, ustalili i przesłuchali świadków. Niestety duchowny odprawiający celebrę mszy św. w dniu 9.05.2020r. odmówił udziału w sprawie.” Policja wyjaśniła że nie można zatrzymać osoby podejrzewanej o popełnienie przestępstwa jeżeli nie są spełnione ku temu ustawowe przesłanki. Bowiem zgodnie z kodeksem postępowania karnego, policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną o popełnienie przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym. Takie warunki jednak nie wystąpiły w tej sprawie. Osoba która dokonała opisanych czynów jest ustalona i aktualnie trwają czynności w tej sprawie. Reasumując, w ogłoszeniach duszpasterskich przedstawiono fałszywy obraz działań Policji. Czynności były i są prowadzone z należytym zaangażowaniem oraz zgodnie z literą prawa.” - podsumowano.

Zaakatkował pracownika Sądu i policjanta

We wtorek 19 maja na terenie Sądu Rejonowego w Dąbrowie Tarnowskiej Policja zatrzymała mężczyznę, który zagroził śmiercią jednemu z pracowników Sądu oraz członkom jego najbliższej rodziny. W trakcie śledztwa ustalono, że ten sam 42-latek kilka dni wcześniej dopuścił się dopuścił się agresywnych ataków w kościołach i na duchownych. W dniu zatrzymania dopuścił się też znieważenia funkcjonariusza publicznego z Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskie, a jak potem ustalono, podobne znieważenie miało miejsce 23 marca br. Na Facebooku, gdzie umieścił film z wulgarnym i obraźliwym komentarzem na temat działań jednego z policjantów.

21 maja br.Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej na wniosek Prokuratury zastosował wobec 42-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

foto: KPP Dąbrowa Tarnowska

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje