czwartek, 26 października 2023 14:40

Dlaczego Jan Matejko zrzekł się tytułu honorowego obywatela miasta Krakowa? Niezwykła wystawa na krakowskiej uczelni

Autor Patryk Trzaska
Dlaczego Jan Matejko zrzekł się tytułu honorowego obywatela miasta Krakowa? Niezwykła wystawa na krakowskiej uczelni

Dlaczego Jan Matejko zrzekł się tytułu honorowego obywatela miasta Krakowa? Co odpowiedział krakowski architekt na “złośliwe” pytanie? Skąd się wzięła  nazwa plant? Co odkryto podczas kopania studni w Podgórzu? Czy w Krakowie są nadal latarnie umarłych? Czyj pomnik wywołał awanturę w mieście? Na te i inne pytania znajdą odpowiedź goście udostępnionej właśnie na stronach Politechniki Krakowskiej wirtualnej wystawy pt. „Cracovia Urbs Celeberrima - Różne odcienie miasta”.  

Ekspozycja powstała na podstawie kolekcji „Cracoviana” ze zbiorów  Biblioteki Politechniki Krakowskiej. Kolekcja obejmuje 1286 publikacji  książkowych (1494 woluminów) oraz 53 tytuły czasopism wydanych w Krakowie lub dotyczących Krakowa i jego najbliższej okolicy z lat 1745-1945. Stanowi nieocenione źródło wiedzy historycznej o dziedzictwie artystyczno-kulturowym miasta  i regionu z XIX i pierwszej połowy XX w.

Największą grupę książek w politechnicznej kolekcji „Cracoviana” stanowią opracowania dotyczące sztuki i architektury miasta Krakowa, zabytków oraz zagadnień z zakresu konserwacji i restauracji obiektów materialnych. Można tu znaleźć także  liczne publikacje krajoznawcze, w tym przewodniki po Krakowie i jego  okolicach, informatory oraz opracowania monograficzne galicyjskich  miast, wsi i regionów. W kolekcji znajdują się liczne  opracowania o konkursach na budynki użyteczności publicznej oraz  projekty urbanistyczne. Cracoviana zawiera również księgi pamiątkowe towarzystw oraz sprawozdania z działalności różnych instytucji i komisji  naukowych. Unikatowe na skalę krajową są dwa albumy introligatorskie zawierające 131 oryginalnych odbitek z klisz autorstwa Ignacego Kriegera oraz jego dzieci Natana i Amalii. Osobną grupę stanowią specjalistyczne opracowania naukowe z zakresu nauk  matematyczno-przyrodniczych. Około 40 proc. książek z kolekcji „Cracoviana” posiada znaki własnościowe, które znacząco podnoszą wartość  kolekcjonerską danego egzemplarza, a także mogą stanowić materiał  badawczy dla historyków czy bibliotekoznawców.

Udostępniona właśnie na stronie Biblioteki Politechniki Krakowskiej wirtualna wystawa prezentuje fragment kolekcji, wybrany tematycznie. Tytuł wystawy  „Cracovia Urbs  Celeberrima” nawiązuje do łacińskiej  sentencji, która widnieje na średniowiecznym miedziorycie Matthäusa Meriana z 1619 r.,  przedstawiającym panoramę Krakowa. Nasza ekspozycja  pokazuje nieco inne oblicze „najsławniejszego”  polskiego miasta. Zawiera wiele ciekawych informacji i anegdot,  wzbogaconych obszernym materiałem ilustracyjnym – mówi Agnieszka Górska z Biblioteki Politechniki Krakowskiej, współautorka  - wspólnie z Anną Kraus -  koncepcji oraz opracowania merytorycznego i  graficznego wystawy (nad jej przygotowaniem technicznym i  upublicznieniem pracowali Szymon Zdebski i Dorota Lipińska z Biblioteki  PK).

Wystawa  została podzielona na sześć głównych części:

  • Towarzystwa naukowe oraz miłośników sztuki;
  • W trosce o Krakowian (stowarzyszenia dobroczynne i społeczne);
  • Higiena i zdrowie mieszkańców Krakowa;
  • Na kuracjach, na wywczasach… (czyli gdzie leczyli się i wypoczywali Krakowianie przeszło sto lat temu?);
  • Zieleń Krakowa;
  • Plany konkursowe i projekty

Wirtualna wystawa powstała w ramach projektu „Udostępnienie Kolekcji Cracoviana ze zbiorów Biblioteki Politechniki Krakowskiej”, finansowanego z ministerialnego programu  „Społeczna odpowiedzialność nauki (SON)”. Projekt o wartości blisko ćwierć miliona złotych przewiduje udostępnienie informacji o historycznych zbiorach Biblioteki PK tworzących tzw. Kolekcję  Cracoviana, a także udostępnienie kopii cyfrowych wybranych pozycji  z niej. W ramach projektu całość kolekcji  została spisana (w celu  określenia cech charakterystycznych poszczególnych egzemplarzy), a następnie ponownie – zgodnie z aktualnymi zasadami – wpisana do  inwentarzy i katalogów bibliotecznych, co pozwoliło na udostępnienie informacji o poszczególnych książkach nie tylko w katalogach lokalnych, ale również ogólnopolskich NUKAT i KaRo oraz światowym WordCat. Wszystkie książki z kolekcji zostały sprawdzone pod kątem możliwości ich udostępnienia w wersji cyfrowej. Te, co do których  ustalono takie możliwości, a które dotychczas nie miały swych  odpowiedników cyfrowych, zostały zdigitalizowane, a ich kopie cyfrowe są udostępnione w Repozytorium PK – Kolekcja Cracoviana.

inf./fot. Politechnika Krakowska

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka