Wybierasz się na wakacje do ciepłego kraju na drugi koniec świata? A może interesuje Cię wyjazd na narty w Alpy lub do naszych południowych sąsiadów? Jeśli tak, to powinieneś zapewnić sobie ochronę w razie konieczności leczenia w związku z nieszczęśliwym wypadkiem lub nagłą chorobą. Takie wsparcie zapewnia polisa turystyczna!
Ubezpieczenie turystyczne to ochrona dedykowana przede wszystkim wyjazdom zagranicznym, w której skład wchodzi zawsze ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. Podróżny może zdecydować się również na dodatkowe ochrony. O zasadach działania takiej polisy więcej przeczytasz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/.
Najważniejsze jest ubezpieczenie kosztów leczenia
W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o astronomicznych rachunkach za leczenie, które wystawiły szpitale za granicą podróżnym z Polski. Wspomina się o setkach tysięcy złotych za hospitalizację i operacje po wypadku czy skomplikowanym leczeniu po poważnym zachorowaniu. Na szczęście w łatwy sposób można uniknąć sytuacji, w której samemu trzeba zapłacić za leczenie za granicą.
Z pomocą przychodzi ubezpieczenie turystyczne. To wykupywane z myślą o wyjeździe zagranicznym zawsze zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. Dzięki takiej ochronie to ubezpieczyciel zapłaci nie tylko za pobyt w szpitalu, ale także za niezbędne zabiegi, operację oraz leki, a także za transport medyczny czy akcję ratowniczą w górach i na morzu.
Pamiętaj jednak, aby przed wyborem ubezpieczenie turystycznego zwrócić uwagę na kilka kwestii. O co dokładnie chodzi?
Wybierając ubezpieczenie turystyczne, w tym ubezpieczenie kosztów leczenia, należy zwrócić uwagę na zakres ochrony oraz sumę ubezpieczenia. Zakres wskazuje zdarzenia objęte ochroną. Oznacza to na przykład, że ubezpieczyciel może wymagać rozszerzenia ubezpieczenia o uprawianie narciarstwa lub nurkowanie, jeśli podróżny planuje takie aktywności. Z kolei suma ubezpieczenia określa górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Warto również zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności – wyjaśnia Tomasz Sowa, ekspert porównywarki ubezpieczeń Mubi.
Ubezpieczenie turystyczne zazwyczaj kosztuje od kilku do kilkunastu złotych za dzień ochrony, więc jest nieporównywalnie tańsze niż koszty samego wyjazdu, nie mówiąc nawet o ewentualnych rachunkach za leczenie szpitalne i operacje.
Dlaczego sam EKUZ nie wystarczy?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to świetne i praktyczne rozwiązanie dla osób podróżujących po krajach należących do Unii Europejskiej, EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Liechtenstein i Islandia) oraz Wielkiej Brytanii. Pozwala ona na skorzystanie w nagłych i nieprzewidzianych sytuacjach z leczenia z publicznej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, na jakich leczą się obywatele danego państwa. Same plusy?
EKUZ bez wątpienia jest podstawą i zawsze warto wyrobić kartę przed podróżą do krajów należących do tego systemu. Pamiętaj jednak, że rozwiązanie to ma również ograniczenia. Przede wszystkim działa tylko w publicznych placówkach medycznych, więc nie będzie wsparciem w tych prywatnych.
Po drugie leczenie w ramach publicznej opieki zdrowotnej w innych krajach może być częściowo odpłatne, więc posiadacz EKUZ też będzie musiał za nie zapłacić. Po trzecie karta nie pokrywa kosztów transportu medycznego czy akcji ratowniczej, co może być również bardzo kosztowne. Dlatego nawet na wyjazd do krajów UE, EFTA i Wielkiej Brytanii warto mieć ubezpieczenie turystyczne.
Co zawiera polisa turystyczna?
Ubezpieczenie turystyczne to nie jedno ubezpieczenie, ale pakiet ochron. Jak już wcześniej było wspomniane, na wyjazd zagraniczny zawsze znajdziesz w nim ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. W pakiecie mogą znaleźć się dodatkowe ochrony, w tym OC, NNW czy ubezpieczenie bagażu.
Część ubezpieczycieli oferuje również dodatkowe świadczenia. Może to być na przykład ubezpieczenie rezygnacji z podróży, o którym więcej informacji znajdziesz w artykule: https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-kosztow-rezygnacji-z-podrozy/.
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny może zawierać:
- ubezpieczenie kosztów leczenia – pokrywa koszty leczenia, hospitalizacji, zabiegów, operacji czy leków;
- assistance – zapewnia wiele usług i świadczeń, w tym transport, zakwaterowania czy wsparcie informacyjne;
- OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, a więc chroni w przypadku spowodowania szkody osobom trzecim;
- NNW – zapewnia odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego;
- ubezpieczenie bagażu – chroni w razie utraty lub uszkodzenia bagażu podróżnego.
Pamiętaj, by ubezpieczenie turystyczne dobrać do planowanych aktywności podczas wyjazdu. Przed podjęciem decyzji o zakupie polisy zapoznaj się z warunkami ochrony i szczegółami ubezpieczenia. To ważne, by nie kupić ochrony, która nie będzie skuteczna w razie wypadku lub zachorowania.