czwartek, 27 maja 2021 11:12

Dlaczego warto wybrać przedszkole Montessori?

Autor Artykuł sponsorowany
Dlaczego warto wybrać przedszkole Montessori?

Przedszkole Montessori opiera się na metodzie wychowawczej, opracowanej ponad 100 lat temu przez włoską lekarkę Marię Montessori. Obejmuje ona skrupulatną obserwację podopiecznych oraz indywidualne podejście do każdego z nich, dzięki czemu dzieci łatwiej budują pewność siebie, samodzielność, cierpliwość i szacunek do innych. Na czym dokładnie polega Montessori oraz jak działa każde bazujące na niej przedszkole?

Co to jest Montessori?

Rodzice stojący przed wyborem przedszkola dla swojej pociechy niejednokrotnie zastanawiają się, co to jest Montessori. Wiele spośród placówek dla młodszych dzieci coraz chętniej sięga po tą metodę, która pozwala przedszkolakom rozwijać się we własnym tempie, jednocześnie zapewniając im pełne wsparcie wychowawców i rodziców. Dzieci uczęszczające do przedszkola Montessori łatwiej koncentrują się na swoich zadaniach oraz zwiększają wiarę we własne możliwości. Są chętne do pomocy, umieją współczuć innym, a zarazem cechują się dużą dozą cierpliwości i wytrwałości w działaniu. Zastosowane w takiej placówce metody wychowawcze są ściśle dopasowane do najmłodszej grupy wiekowej, pozwalając jej w pełni wykorzystać swój potencjał.

Przedszkole Montessori – zasada działania

Przedszkole bazujące na metodzie Montessori uczy dzieci przez działanie. Pozwala im zdobywać wiedzę i umiejętności poprzez własną, spontaniczną aktywność i samodzielny wybór czasu, miejsca oraz sposobu pracy. Co to jest Montessori? W placówce to także nauka koncentracji, systematyczności i utrzymywania porządku w najbliższym otoczeniu. Przedszkole Montessori  uczy dzieci najważniejszych reguł społecznych, a także pracy w ciszy – tak ważnej pod kątem dalszego kształcenia na etapie szkoły podstawowej. Dostępne w placówce zabawki Montessori cechują się prostotą i estetyką wykonania, umożliwiając podopiecznym wybór stopnia trudności i samodzielne poprawianie. Wychowawcy wdrażający metodę Montessori skupiają się na bacznej obserwacji podopiecznych, pozwalającej szybko wykryć ewentualne przeszkody w rozwoju i skorygować je. Dzięki temu dzieci mogą rozwijać się we własnym tempie i wykonywać te zadania, do których wykształciły już odpowiednie predyspozycje.

Co to jest przedszkole Montessori? To miejsce, które pozwala dzieciom w każdym wieku edukować się zgodnie z ich indywidualnymi możliwościami. Uczy ono samodzielności, cierpliwości i wiary we własne możliwości, tak ważnej zarówno na szczeblach dalszej edukacji, jak i w dorosłym życiu.

Artykuł został napisany we współpracy z Przedszkolem anglojęzycznym Littleacademy.pl z Warszawy

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje