wtorek, 14 lutego 2023 12:17

Dlaczego warto ze sobą mieć dozymetr? Kilka powodów

Autor Artykuł zewnętrzny
Dlaczego warto ze sobą mieć dozymetr? Kilka powodów

Dozymetr nazywany również licznikiem Geigera to urządzenie umożliwiające pomiar promieniowania jonizującego. Czym jest dokładnie? Dlaczego warto posiadać w domu dozymetr? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest dozymetr?

Dozymetr to jak wspomniano we wstępie urządzenie, które pozwala samodzielnie i dokładnie zmierzyć poziom promieniowania jonizującego. Warto bowiem wiedzieć, że mimo iż powstaje ono nie tylko w skutek działalności człowieka, ale występuje również w sposób naturalny to z nadmiarze jest szkodliwe. W związku z tym bardzo ważny staje się jego dokładny pomiar, który można przeprowadzić przy użyciu dozymetru. Jest to proste w obsłudze urządzenie wynalezione w wynalezione w 1928 roku przez Hansa Geigera oraz Waltera Müllera. Co istotne, dozymetry występują zarówno jako profesjonalne przyrządy badawcze wykorzystywane przez naukowców, jak i urządzenia dedykowane do użytku amatorskiego, które można nabyć pod linkiem: https://www.srtech.pl/licznik-geigera.

Dlaczego warto posiadać własny dozymetr?

Co przemawia za tym, by posiadać w domu dozymetr? Przede wszystkim fakt, że promieniowanie jonizujące to zjawisko, które staje się groźne w sytuacji, gdy występuje w nadmiarze. Jej zdiagnozowanie jest możliwe wyłącznie przy użyciu licznika Gaigera, dzięki któremu można badać poziom promieniowania nie tylko w otoczeniu, ale również ten, który jest emitowany przez różnego rodzaju przedmioty, czy produkty. Warto bowiem wiedzieć, że wiele produktów spożywczych (np. banany) jest konserwowanych przy zastosowaniu promieniowania jonizującego. Oczywiście żywność podlega ścisłej kontroli, jednak warto również samodzielnie zweryfikować to, czy nie została skażona radioaktywnie, co może uchronić przed rozwojem wielu różnych chorób, np. nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto kupić dozymetr? Między innymi dlatego, że w skutek wybuchu wojny w Ukrainie zagrożenie promieniowaniem radioaktywnym w naszym regionie znacznie wzrosło. Innym argumentem może być fakt, że licznik Geigera to doskonały gadżet dla fana radiologii czy survivalu.

Promieniowanie jonizujące - negatywne szkody dla organizmu

Jak już wspomniano nadmierna ekspozycja na promieniowanie jonizujące jest szkodliwa dla człowieka, ponieważ przyczynia się do powstawania oraz rozwoju różnego rodzaju chorób. W tym miejscu warto zatem podkreślić, że skutki promieniowania dzieli się na deterministyczne, czyli występujące po przekroczeniu określonego poziomu promieniowania oraz stochastyczne, czyli będące efektem działania promieniowania bez względu na jego wartość. W pierwszym przypadku może być rumień, pojawiający się przy określonym poziomie promieniowania, a skutkiem stochastycznym są m.i. wspomniane wcześniej choroby nowotworowe, które z reguły ujawniają się po wielu latach.

Podsumowując należy stwierdzić, że posiadanie dozymetru we własnym domu jak najbardziej ma sens. Oczywiście warto również zaznaczyć, że powinien on pochodzić ze sprawdzonego źródła, czyli np. z oferty dostępnej na: https://www.srtech.pl/.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka