niedziela, 17 listopada 2019 19:22

Dobczyce: Co teraz będzie w „Chiranie”?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Dobczyce: Co teraz będzie w „Chiranie”?

Budynek byłej szkoły podstawowej w Dobczycach przy ul. Jagiellońskiej (powiat myślenicki) przejdzie gruntowny remont.

Budynek dawnej szkoły podstawowej przy ul. Jagiellońskiej 2 w Dobczycach, powszechnie nazywany „Chiraną”, zostanie wyremontowany, a w odnowionych pomieszczeniach powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Prace wykona firma WIKPOL w ramach zadania pn.: „Prace budowlane w budynku dawnej szkoły podstawowej przy ul. Jagielońskiej 2 w Dobczycach celem utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi”. Jest ono realizowane w ramach programu „Za Życiem”. Stworzenie ŚDS to koszt prawie 2 mln zł i będzie współfinansowane z budżetu państwa.

Jak informuje Urząd Gminy i Miasta Dobczyce, z uwagi na wysokie koszty przebudowy budynku, zadanie podzielone zostało na dwa etapy.

– Pierwszy etap, na którego realizację podpisana została dziś umowa, obejmuje między innymi wykonanie przebudowy dachu z wymianą pokrycia, wymiany stropów, przebudowa schodów prowadzących na poddasze, wykonanie instalacji oddymiania klatki schodowej, wymianę instalacji wod-kan, elektrycznej, c.o., w części budynku, podbicie fundamentów oraz prace wykończeniowe na parterze budynku. W drugim etapie wykonane zostaną roboty instalacyjne i wykończenia na piętrze budynku, osuszanie piwnic, wykonanie izolacji termicznej ścian budynku (elewacja) – podaje UGiM Dobczyce.

Remont w budynku dawnej szkoły pozwoli stworzyć warunki odpowiednie dla osób, które będą przebywały w Środowiskowym Domu Pomocy w Dobczycach.

ŚDS obejmie opieką dzienną osoby ze schorzeniami psychiatrycznymi oraz niepełnosprawnością intelektualną, często odizolowane od życia społecznego.

– W Środowiskowym Domu Samopomocy wsparcie znajdą mieszkańcy, którzy korzystają z takich instytucji, zlokalizowanych w znacznej odległości od miejsca zamieszkania, tj. w Zegartowicach, Wieliczce i Zagórzanach – podaje UGiM Dobczyce.

Otrzymają oni wyżywienie, będą mieć zapewnione konsultacje i okresowe oceny stany zdrowia.

– Przewiduje się również umożliwienie prowadzenia farmakologicznej terapii oraz psychoterapii, a także rehabilitacji społecznej i zawodowej – dodają urzędnicy.

Myślenice - najnowsze informacje