wtorek, 1 sierpnia 2023 10:47, aktualizacja rok temu

Dom Pokoju na Polach Miłosierdzia [FOTO]

Autor Marzena Gitler
Dom Pokoju na Polach Miłosierdzia [FOTO]

Od dnia, w którym rozpoczęły się bezpośrednie przygotowania do spotkania młodych z Papieżem Franciszkiem w Lizbonie, na Campus Misericordiae w Brzegach obok Bramy Miłosierdzia trwa budowa Domu Pokoju – kaplicy symbolu niosącego tak ważne dziś przesłanie.  

- W sobotni wieczór, kiedy w stolicy Portugalii rozpoczną się wydarzenia centralne, obok Bramy Miłosierdzia w Brzegach zapłonie Światło Pokoju, które zapalą nasi przyjaciele z Ukrainy, uciekający przed wojną. W ten wieczór będziemy tam czuwać i modlić się wspólnie z papieżem Franciszkiem i młodzieżą zgromadzoną w Lizbonie. Modlitwa o pokój, jaka odbędzie się na Campus Misericordiae, wypowiedziana w kilku językach będzie świadectwem naszej jedności z miejscami, w których panuje wojna. W tych szczególnych dniach módlmy się o pokój, który jest tak bardzo potrzebny światu, by móc rozwijać się i budować wspólną przyszłość w duchu braterstwa  i szacunku - podkreśla Artur Kozioł, Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

Dom Pokoju jest symboliczną realizacją międzynarodowego przesłania pokoju, do którego wzywa papież Franciszek. Ten ogólnodostępny obiekt zaprojektowany został zgodnie z zasadami estetyki minimalistycznej, której użycie wzmacnia dwoisty wymiar przestrzeni. Kształt drewnianej struktury odwołuje się do najbardziej podstawowego sensu pojęcia schronienie. Dzięki zastosowanym środkom ikoniczny i zarazem minimalistyczny kształt oddaje ideę sanktuarium, które z założenia jest miejscem spokoju i bezpieczeństwa. Szczelina umiejscowiona przed ołtarzem skupiać ma światło na powierzchni rytualnego stołu, w ten sposób kreując skromne, medytacyjne miejsce kultu.

Poza krzyżem wyrastającym ze skierowanej na wschód fasady budynku kaplica zbudowana jest z płyt drewnianych. Użycie drewna przywołuje kilka znaczeń. Z jednej strony odnosi się do tradycji budowli sakralnych, których liczne przykłady można znaleźć na obszarze Europy Wschodniej. Drewno jest ważne również ze względu na fakt, iż z niego powstał krzyż – symbol poświęcenia Jezusa i odkupienia ludzkości. Według uczonych w Biblii drewno symbolizuje człowieczą istotę Jezusa Chrystusa, poświęcenie oraz krzyż.

Dom Pokoju został ufundowany przez przyjaciół z Rumunii. Fundatorem i pomysłodawcą projektu jest Marius Galbenusa prezes Instytutu Zrównoważonego Rozwoju. W realizacji projektu wspiera go Konsul Honorowy Rumunii w Krakowie Ignat Timar oraz Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

inf. i fot. UMiG Wieliczka

Artykuł sponsorowany

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka