niedziela, 10 września 2023 10:02

AKTUALIZACJA. Donald Tusk w Tarnowie: W Małopolsce rozpoczynamy wielki finał [transmisja na żywo]

Autor Marzena Gitler
AKTUALIZACJA. Donald Tusk w Tarnowie: W Małopolsce rozpoczynamy wielki finał [transmisja na żywo]

W hali Jaskółka w Tarnowie rozpoczęła się konwencja programowa Koalicji Obywatelskiej. - Przystępujemy do finału. Dziś jesteśmy w Tarnowie. Tu zaczynamy finał, który nazywamy Sto Konkretów dla Polski - rozpoczął lider PO Donald Tusk.

Biało-czerwone spotkanie rozpoczęło się od hymnu narodowego. Po nim gorąco witany Donald Tusk zapowiedział prezentację programu Koalicji Obywatelskiej, czyli stu konkretów na finałowy pojedynek wyborczy. - Przystępujemy do finału. Dziś jesteśmy w Tarnowie. Tu zaczynamy finał, który nazywamy Sto Konkretów dla Polski - rozpoczął lider PO Donald Tusk.

Jakie konkrety zapowiedział lider PO? - W Polsce każda emerytka i każdy emeryt, który ma emeryturę do 5000 złotych nie będzie już płacił podatku dochodowego! - ogłosił polityk. Zapowiedział też obniżenie podatków pozostałym emerytom. Kolejny konkret to zwolnienie z podatków najmniej zarabiających. - Każdy, kto zarabia do 6000 zł nie będzie już płacił podatku dochodowego. A ten, kto zarabia powyżej 6000 zł będzie płacił wyraźnie niższy podatek dochodowy - poinformował Donald Tusk. Było więcej dobrych zmian dla przedsiębiorców, m.in. płacenie wynagrodzenia od 1 dnia zwolnienia pracownika przez ZUS, czy płatne urlopy dla przedsiębiorców, prowadzących własną działalność.

Reformy spodziewać mogą się też rodziny. Małżeństwa, które chcą mieć dziecko ucieszy wiadomość, że wprowadzone będzie państwowe finansowanie in vitro, kobiety otrzymają możliwość bezpłatnego znieczulenia w czasie porodu czy bezpłatnych badań prenetalnych. -To jest nasz fundament i zobowiązanie: w ciągu pierwszych 100 dni przywrócimy pełne, państwowe finansowanie procedury in vitro. Dla tysięcy polskich rodzin i małżeństw marzenie o dziecku stanie się faktem - mówił Donald Tusk w Tarnowie.

Bardzo konkretną zapowiedź poprawy wynagrodzenia usłyszeli nauczyciele. - W ciągu pierwszych 100 dni wszyscy nauczyciele i nauczycielki dostaną podwyżkę do zasadniczego o minimum 1500 złotych, czyli 30 proc. więcej - ogłosił lider PO. Dla rodziców i najmłodszego pokolenia dobrą wiadomością jest zniesienie prac domowych. - Dzieci mają mieć czas na spotkanie z rodzicami, z rodziną. W nowoczesnej szkole to dziś norma - mówił lider PO.

Skąd na to wziąć pieniądze? - Jeśli w Polsce znowu nastąpi rząd odpowiedzialny, który wie na czym polega gospodarka to pieniądze znajdą się w sposób niemal automatyczny - zauważył Donald Tusk. Zachęcił też przedstawicieli i kandydatów Platformy, aby mieli świadomość, że muszą wygrać te wybory dla Polek i Polaków, którzy obawiają się o swoją przyszłość i zmiana jest warunkiem ich przetrwania.

Z aplauzem spotkało się też przemówienie Rafała Trzaskowskiego. W hali Jaskółka zobaczyć można również samorządowców z Ruchu Samorządowego Tak dla Polski. Obok prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, tuż za Donaldem Tuskiem, siedzi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. Obecny jest z prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela (również związanym z Ruchem Samorządowym Tak dla Polski). Obecni są działacze z Małopolski z przewodniczącym okręgu, posłem Aleksandrem Miszalskim, który siedzi tuż obok przewodniczącego PO.

Konwencja nadal trwa. Po Donaldzie Tusku i Rafale Trzaskowskim kolejni działacze prezentują i omawiają kolejne ze stu konkretów.

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka