czwartek, 13 sierpnia 2020 09:54

Młody mężczyzna utopił się w Dunajcu. Dramat w miejscowości Wesołów

Autor Aleksandra Tokarz
Młody mężczyzna utopił się w Dunajcu. Dramat w miejscowości Wesołów

Tragiczne wieści dotarły z miejscowości Wesołów (gmina Zakliczyn). Wczoraj, w Dunajcu utopił się 24-letni mężczyzna.

Straż Pożarna w Tarnowie zgłoszenie o zdarzeniu otrzymała o godzinie 17:55. O 18:08 na miejscu były już pierwsze zastępy z OSP Zakliczyn i OSP Filipowice.  

-Wczoraj w godzinach popołudniowych dwóch młodych mieszkańców powiatu tarnowskiego odpoczywało nad Dunajcem w miejscowości Wesołów. Będąc w wodzie postanowili przepłynąć przez rzekę. Podczas próby przedostania się na drugi brzeg, jeden z nich, 24-latek nagle krzyknął i zniknął pod powierzchnią. - informuje Komenda Miejska Policji w Tarnowie.

W akcję zaangażowało się wiele osób. Pierwsi na miejscu zdarzenia strażacy z OSP rozpoczęli poszukiwania przy pomocy pontonu. Drugi z mężczyzn spędzających czas nad wodą dokładnie wskazał miejsce, w którym zniknął jego kolega. Po przeszukaniu tego terenu, 0 19:39 odnaleziono mężczyznę. Pomimo podjętej reanimacji nie zdołano przywrócić jego funkcji życiowych.

Na miejscu pracowało PSP Tarnów, nurkowie, strażacy ochotnicy z miejscowych jednostek (w sumie 36 strażaków), policjanci z Wojnicza i Tarnowa oraz służby medyczne. Podczas działań wykorzystano łodzie.

Śledztwo nad zdarzeniem nadzoruje obecnie Prokuratura Rejonowa w Brzesku.

Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, podczas tegorocznych wakacji utonęło aż 214 osób.

W wodzie ginęli przede wszystkim mężczyźni, którzy stanowią aż 89 procent wszystkich ofiar utonięć. Woda pochłonęła najwięcej osób w wieku od 19 do 49 lat oraz powyżej 60. Najmniej ofiar było wśród dzieci i młodzieży.

Wbrew pozorom, najbezpieczniejszy był wypoczynek nad morzem, gdzie zginęło 8% wszystkich ofiar. Najczęściej ludzie topili się w jeziorach – aż 31% oraz w stawach – 24% i rzekach 23%.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej uwagi i zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z akwenów wodnych.

inf. KMP Tarnów, fot. Tarnów112

Tarnów - najnowsze informacje