sobota, 16 kwietnia 2022 05:34

Wieliczka. Wróciła droga krzyżowa w kopalni w Wielki Piątek

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Wróciła droga krzyżowa w kopalni w Wielki Piątek

W Wielki Piątek, po dwuletniej przerwie wróciła tradycyjna droga krzyżowa w Kopalni Soli Wieliczka. Nabożeństwo 100 metrów pod ziemią odbyło się już po raz dziesiąty.

Blisko 100 pracowników Kopalni Soli Wieliczka wzięło udział w podziemnej drodze krzyżowej, która w piątek, 15 kwietnia odbyła się w podziemnych korytarzach – poinformowały służby prasowe kopalni. Modlitwie przewodniczył proboszcz parafii p.w. św. Klemensa w Wieliczce ks. Wojciech Olszowski.

Droga krzyżowa w pochylni Barącza - zlokalizowanej 100 m pod ziemią – odbyła się po raz pierwszy od 2019 roku - po przerwie, spowodowanej pandemią.

Unikatowa droga krzyżowa w Kopalni Soli Wieliczka prowadzi do 14 drewnianych tablic, które zostały wyrzeźbione przez wielickich górników – Piotra Starowicza, Pawła Janowskiego i Jacka Talapkę. Powstała w roku 2010 z okazji 5 rocznicy śmierci Jana Pawła II, a poświęcił ją i zainaugurował kard. Stanisław Dziwisz, ówczesny metropolita krakowski. O wydarzeniu przypomina tablica pamiątkowa wykuta na ociosie, znajdująca się tuż przy pierwszej stacji drogi krzyżowej.

Stacje Męki Pańskiej wykonano z drewna lipowego. W każdą z nich górnicy wmontowali relikwię – kamień pochodzący z Ziemi Świętej, z Golgoty. Z tego powodu kopalniana droga krzyżowa nazywana jest „Golgotą wielickich górników”.

Droga krzyżowa w kopalni, podobnie jak ta w Jerozolimie, wiedzie w górę po schodach i pochylniach. Rozpoczyna się w pobliżu Kaplicy św. Kingi, a dokładniej w chodniku Erazma Barącza. Takie położenie to nie przypadek. Wąski kopalniany chodnik, który prowadzi w górę, nawiązuje do prawdziwej Golgoty.

Nabożeństwo, które odbywa się tradycyjnie w Wielki Piątek zawsze jest uroczyste i niezwykle podniosłe. Uczestniczący w nim pracownicy kopalni najczęściej sami wybierają rozważania towarzyszące kolejnym stacjom Męki Pańskiej. Duchowe przygotowanie do Wielkanocy jest dla nich niezwykle ważne.

Warto wspomnieć, że wedle zwyczaju w Wielki Piątek w kopalni nie prowadzono cięższych robót, np. strzałowych. Ograniczano się wyłącznie do niezbędnych prac podtrzymujących wydobycie.

Małopolska może się poszczycić jeszcze jedną drogą krzyżową w podziemiach, w najstarszej kopalni soli w Bochni, której początki sięgają 1248 roku. Zainaugurowano ją w 2017 roku. Stacje Drogi Krzyżowej wykonał Antoni Stompór, bocheński artysta malarz oraz konserwator dzieł sztuki.

Droga krzyżowa w Kopalni Soli w Bochni - fot. kopalnia-bochnia.pl

Pomysłodawcą był ówczesny prezes kopalni Zbigniew Rojek. Stacje nawiązują swoją formą i kolorystyką do wyrobisk kopalni, kolorów soli, ale również do pracy górników. Numery stacji przypominają marki pobierane przez każdego górnika przed zjazdem do pracy pod ziemią. Umieszczono przed nimi kaganki nawiązujące do lamp, których przed wiekami używali w kopalni żupnicy.

Droga krzyżowa w Kopalni Soli w Bochni - fot. kopalnia-bochnia.pl

Tu również podziemna droga krzyżowa prowadzi pod górę, wzdłuż schodów Regis, przez kaplicę Passionis oraz kaplicę Krucyfiks, odkrytą w 2011 roku i zachowaną w niezmienionym stanie. Droga krzyżowa dostępna jest w ramach trasy turystycznej, odprawiane jest też w w każdy piątek Wielkiego Postu. Z kolei w Wielką Sobotę w podziemnej kaplicy św. Kingi w bocheńskiej kopalni odbywa się tradycyjne święceni pokarmów.

fot. Fb. Kopalnia Soli Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka