środa, 6 stycznia 2021 17:53

Druga szczepionka w Unii dostała zielone światło

Autor Tomasz Stępień
Druga szczepionka w Unii dostała zielone światło

Europejska Agencja Leków dopuściła dziś  szczepionkę firmy Moderna do użytku w całej UE. To ważna informacja, bowiem - jak zapowiadał  szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk – do końca marca powinno do Polski trafić 840 tys. dawek szczepionki tej firmy.

Decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMA) dotycząca Moderny została już formalnie potwierdzona przez Komisję Europejską. Szczepionka wymaga podania 2 dawek i jest już stosowana w USA, Kanadzie i Izraelu. Po szczepieniu preparatem Moderny odporność uzyskujemy po 14 dniach od podania pierwszej dawki. Ale wyższą, 94 procentową skuteczność, uzyskujemy, według deklaracji producenta, po drugim szczepieniu. 18 grudnia Unia Europejska powiększyła zamówienie szczepionki Moderny przeciwko COVID-19 do zamówienia do 160 milionów dawek. Pierwsze dostawy szczepionki COVID-19 Moderna do krajów europejskich mają rozpocząć się w przyszłym tygodniu.

– Chcę podziękować Komisji Europejskiej za zaangażowanie i poparcie, a EMA za rekomendację, co jest kolejnym ważnym momentem w historii naszej firmy - powiedział Stéphane Bancel, Dyrektor generalny Moderna.

Szczepionka COVID-19 Moderna uzyskała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu przez Komisję Europejską, w oparciu o zalecenie Europejskiej Agencji Leków u osób w wieku 18 lat i starszych.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje