piątek, 11 sierpnia 2023 10:15, aktualizacja rok temu

„Dumni jesteśmy, gdy widzimy sukcesy naszych dzieci”. Fundacja Braci Golec ma już 20 lat

Autor Norbert Kwiatkowski
„Dumni jesteśmy, gdy widzimy sukcesy naszych dzieci”. Fundacja Braci Golec ma już 20 lat

Cóż to było za wydarzenie. Jubileusz 20-lecia Fundacji Braci Golec musiał mieć wyjątkowy charakter. O taki zadbano 2 sierpnia br. w Amfiteatrze pod Grojcem, gdzie odbywał się  60.  Tydzień Kultury Beskidzkiej, czyli największego święta folkloru w Polsce.

- Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za to, że mogliśmy wspólnie spędzić ten dzień w Amfiteatrze pod Grojcem. Jako organizacja społeczna, wiemy jak ważne są relacje i współpraca oraz że dzięki wielu ludziom i instytucjom możemy realizować tak wiele dobrych spraw. – mówi nam Klaudia Białożyt – Hulbój, instruktorka w klasie skrzypiec Ognisk Twórczości Artystycznej Fundacji Braci Golec.

Emocje jakie towarzyszyły w dniu koncertu przeszły najśmielsze oczekiwania: ogrom wspomnień, muzyki, wzruszeń i radości a także wybitnej  inauguracji Górskiego Uniwersytetu Ludowego.  W trakcie wydarzenia, Fundacja Braci Golec przedstawiła to, co do tej pory zrealizowała, co robi rok w rok od dwóch dekad, a także co pojawi się w niedalekiej przyszłości.

Prawie 150 muzykantów i śpiewaków: dzieci i młodzież z fundacji, absolwentów, instruktorów, członków Chóru Ludowego i Orkiestry Ludowej, wspólnie zagrało Żywieckie Melodie Góralskie w tradycyjnym brzmieniu, a także w nowoczesnych aranżacjach Dawida Broszczakowskiego pod kierownictwem muzycznym Jarosława Zawady.

Fundacja Braci Golec na 20-leciu swojego istnienia 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Związku Podhalan Oddziału Górali Żywieckich oraz rodziny młodych artystów. Powiat Żywiecki reprezentował Starosta Andrzej Kalata.

Pasja muzyczna

W 2003 roku z inicjatywy braci Łukasza Golca i Pawła Golca z Milówki, liderów zespołu Golec uOrkiestra, powstała Fundacja Braci Golec, która już od 20 lat wspiera młode talenty w rozwijaniu ich muzycznych pasji i poznawaniu regionalnych tradycji. Przez ten czas Fundacja współpracowała z aktywnymi  muzykami  i miłośnikami kultury, którzy jako instruktorzy przekazywali swoją pasję młodemu pokoleniu.

Bracia Paweł i Łukasz Golcowie 

- Dumni jesteśmy, gdy widzimy sukcesy naszych dzieci - podopiecznych i absolwentów, nierzadko dorosłych już ludzi, rozwijających swoje pasje i umiejętności, spełniających się życiowo, społecznie i zawodowo- muzycznie, ale nie tylko. Jako organizacja społeczna budujemy pewne więzi i piękne jest to, że po latach nasi podopieczni ponownie do nas wracają: czy to wspierając muzycznie swoich młodszych kolegów, podczas ich pierwszych koncertów, czy jako …. instruktorzy. – zauważa Klaudia Białożyt - Hulbój.

To właśnie dzięki takim ludziom Fundacja zaczęła nabierać skrzydeł i co roku skupia liczne grono podopiecznych. Przez tak wiele lat instruktorzy poprowadzili już setki regularnych zajęć indywidualnych i grupowych z nauki gry na skrzypcach, heligonkach, basach, instrumentach pasterskich oraz śpiewu góralskiego; zapewniali także wsparcie muzyczne i opiekę podczas wielu koncertów, wydarzeń, warsztatów. Dzięki zaangażowaniu zespołu i autorskiej podstawie programowej wznowiono przekaz - Mistrz i Uczeń,  gdzie dzieci uczą się grać ze słuchu, a nie z nut, tak jak bywało to dawniej w rodzinnym przekazie, gdy nauczycielami byli rodzice, czy też dziadkowie

Szansa dla wielu młodych osób

Na początku działalności w Fundacji kształciło się ok. 40 dzieci. Obecnie z edukacji muzycznej korzysta ponad 250 podopiecznych w Ogniskach Twórczości Artystycznej w Gminach: Rajcza, Ujsoły, Lipowa, Łodygowice, Jeleśnia, Gilowice, Czernichów, Świnna oraz Miastach Żywiec, Szczyrk.

- W myśl misji, w której wierzymy, że kiedy słowa zawodzą, mówi muzyka, a z kultury regionu wypływają postawy i zachowania społeczne, pragniemy pokazać, że jej treści mogą być tworzone przez każdego z nas i mogą rozkwitać - jeśli tylko dobrze zasiejemy góralskie ziarenko. – dodaje.

Dzięki współpracy z samorządami i instytucjami kultury organizowana i zapewniana jest  nauka  gry i śpiewu dla dzieci i młodzieży, a także możliwość indywidualnego rozwoju i kontaktu z rówieśnikami. To dzięki takiej współpracy wiele młodych ludzi może zacząć swoją przygodę z instrumentem, śpiewem, rodzimą kulturą. Fundacja Braci Golec- zrodzona z pasji do muzyki i potrzeby dzielenia się nią- działa niczym  rodzina, w której panuje bliska atmosfera, przyjaźń i przywiązanie.

Niejednokrotnie wychowankowie Fundacji Braci Golec osiągają także sukcesy w szkołach muzycznych, lokalnych przeglądach i ogólnopolskich konkursach. Rok w rok widać i słychać o coraz większych sukcesach, które otwierają ścieżkę do kariery.

Golec uOrkiestra – początki zespołu

Golec uOrkiestra został założony w 1998 roku, początkowo pod nazwą Golec Folk Band. Pomysł stworzenia grupy zrodził się spontanicznie jako naturalna konsekwencja wspólnego muzykowania przyjaciół. W tym czasie zespół był jednym z pionierów polskiej sceny, odwołującej się do nowoczesnych brzmień inspirowanych muzyką źródeł, zwłaszcza motywami góralskimi Beskidu Żywieckiego. Bracia Paweł i Łukasz Golcowie brali wówczas udział w wielu innych projektach, w tym w wielokrotnie nagradzanym Alchemik Acoustic Jazz Sextet. Współpracowali również (w roli muzyków sesyjnych) z wieloma polskimi wykonawcami, takimi jak: Maryla Rodowicz, Paweł Kukiz, Kayah, Andrzej Krzywy, Andrzej Piaseczny, Katarzyna Groniec czy Mietek Szcześniak, a także z zespołami: Ich Troje, Goya i Deus Meus, oraz z big bandami Wiesława Pieregorólki czy Zygmunta Kukli, a także z Teatrem Buffo. Z czasem uwaga braci skupiła się głównie na ich własnym projekcie.

Przed wydaniem pierwszej płyty występowali na wielu scenach festiwali w Polsce i za granicą, odwiedzając m.in. Folk Fiesta w Ząbkowicach Śląskich, Szolnok Folk Festiwal na Węgrzech, Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu i w Wiśle, Bielską Zadymkę Jazzową czy też Bracki Jazz Festiwal w Cieszynie. Ponadto niejednokrotnie koncertowali w wielu polskich klubach muzycznych.

W 1999 roku wydali debiutancki album, zatytułowany po prostu Golec uOrkiestra 1, na którym umieścili piosenki łączące brzmienia tradycyjne z nowoczesnymi, w tym muzyką latynoską, rock’n’rollową, jazzową czy ska. Album odniósł duży sukces komercyjny na polskim rynku muzycznym oraz zapewnił zespołowi „Fryderyka” za debiut roku.

Źródło: Fundacja Braci Golec  Foto: Dominik Imielski i Krzysztof Dzierżawa

Żywiec - najnowsze informacje

Rozrywka