wtorek, 26 listopada 2024 09:49, aktualizacja 3 godziny temu

Promują żywiecką kulturę od 40 lat. Nagradzany zespół świętował jubileusz

Autor Marzena Gitler
Promują żywiecką kulturę od 40 lat. Nagradzany zespół świętował jubileusz

Zespół Regionalny "Magurzanie", który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach, w powiecie żywieckim, zaprosił na koncert z okazji swojego 40-lecia. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz sympatycy zespołu i jego byli członkowie.

Odrobinę historii

Zespół Regionalny "Magurzanie" powstał w 1984 roku z inicjatywy Krystyny Mikociak, która przez 26 lat  była kierownikiem i choreografem zespołu. W 2011 roku przekazała pałeczkę córce, Elżbiecie Mikociak. Stroną muzyczną przez ponad 20 lat zajmował się Józef Łanowski, a od 2013 roku Brygida Sordyl.

Zespół tworzy blisko 50-osobowa grupa nastoletnich i dorosłych tancerzy, wokalistów i muzyków. Ponadto w ramach zespołu działa około 50-osobowa grupa dziecięca Mali Magurzanie, w której dziewczynki i chłopcy od 6 roku życia uczą się szacunku do lokalnych tradycji i zwyczajów. W zespole prężnie rozwija się także grupa śpiewacza Magurzanki oraz  dwie kapele.

Dzięki współpracy obecnych i byłych członków, którzy często włączają się w działania zespołu, stał się on wielką, wielopokoleniową rodziną, której misją jest aktywne działanie na polu kultury ludowej, przede wszystkim swojej małej ojczyzny, czyli północno-zachodniej części Żywiecczyzny.

Zespół Regionalny "Magurzanie" świętował jubileusz / fot. Fb. Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

Z miłości do Żywiecczyzny

Program Zespołu Regionalnego „Magurzanie” obejmuje przede wszystkim rodzimy folklor Beskidu Żywieckiego, są nimi.: tańce i zabawy pasterskie, tańce górali żywieckich oraz tańce mieszczan żywieckich. Opierają się one na przekazie historycznym i materiałach archiwalnych. W trakcie 40- letniej działalności ZR „Magurzanie” wielokrotnie podejmował się odtwarzania i rekonstruowania wydarzeń, charakterystycznych dla kultury ludowej Beskidu Żywieckiego, a w szczególności Gminy Łodygowice. Były to inscenizacje m.in.: „Muzyka u Bacy”, „Na imieninach” „Niedziela Palmowa i Wielkanocne Śmirgusty”, „Kolędowanie z kozą”, „Hołdamas”, „Dziadajka”, „Zielona Świątki”, „Po łodpuście”, „Faryna” „Zabawy dziecięce przy pleceniu koszyczków”, „Hołdamas przy Młócce”. Aby zaspokoić potrzebę rozwijania swoich umiejętności tanecznych oraz poznawania innych kultur zespół od lat rozszerza swój repertuar o wybrane regiony Polski. Są nimi: tańce łowickie, tańce krakowskie, tańce zaborowskie oraz tańce Lachów Sądeckich.

Występy i nagrody

Zespół wielokrotnie był doceniany na festiwalach i konkursach zarówno lokalnych, ogólnopolskich jak i zagranicznych.  Do ich najważniejszych sukcesów artystycznych należą liczne prezentacje festiwalowe oraz nagrody zdobyte w prestiżowych konkursach: Festiwal Ziem Górskich w Zakopanem - dwukrotnie Brązowa Ciupaga, Festiwal Folklorystyczny „O Łowicki Pasiak” w Łowiczu - I miejsce, Ogólnopolski Przegląd Obrzędów Weselnych w Węgrowie – I miejsce, Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu – kilkakrotnie II i III miejsca oraz wyróżnienia, Festiwal Folkloru w Favarze na Sycyli – I miejsce, Festiwal Folkloru w Devrek w Turcji – I miejsce, Przegląd Zespołów Wiejskich w Brennej – kilkakrotnie I miejsce w różnych kategoriach. Od ponad 6 lat należą do Międzynarodowej Rady Folklorystycznej i Festiwali Sztuki „CIOFF”.

Zespół Regionalny "Magurzanie" świętował jubileusz / fot. Fb. Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

„Magurzanie” wielokrotnie występowali w TVP 1, TVP 2 oraz w TVP Katowice. Zespół ma na swoim koncie liczne audycje transmitowane na cały świat przez Telewizję Polonia m.in. Polonijne Igrzyska Zimowe „Beskidy 2002”, czy Bożonarodzeniową Mszę Świętą w Kalnej w 2011 roku. W swoim dorobku mają również płytę z kolędami i pastorałkami „Łod Gwiozdecki do Sopecki” z 2012 roku. W 2026 roku zdobyli Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” i Nagrodę Główną na Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie.

Zespół wydał cztery płyty CD: Kolędy i pastorałki "Łod Gwiozdecki Do Sopecki" (2012), Pieśni wielkopostne "Czuwanie z Pieśnią" (2017), oraz dwupłytowy album z pieśniami Beskidu Żywieckiego "Na Kozdo i Łod Świynta" (2018).

Muzyczny i taneczny jubileusz

Jubileuszowy koncert „Jan i Julia”, który odbył się 23 listopada w Miejskim Centrum Kultury Żywcu, był okazją do podziękowań i gratulacji twórcom i członkom zespołu. Wydarzenie poprowadziła Sabina Słowiak-Wandzel. Wśród gości, którzy zbarali głos, byli: Wiceburmistrz Miasta Żywiec Janusz Juraszek wraz z Jolantą Gruszką w imieniu Burmistrza Miasta Żywiec Antoniego Szlagora, Aneta Legierska i Magdalena Koim z Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Krystyna Kwaśniewska Jan Brodka z Zpit Ziemia Żywiecka oraz Tadeusz Karolini - Wójt Gminy Łodygowice. W imieniu Powiatu Żywieckiego Zyczenia przekazali: Adrian Midor - Starosta Żywiecki, Stanisław Kucharczyk – Wicestarosta, Wiesław Sypta – Przewodniczący Rady Powiatu oraz Mirosław Dziergas - Dyrektor Wydziału Kultury.

Opublikowany przez Zespół Regionalny Magurzanie - Polish Folk Group Sobota, 23 listopada 2024

Nie zabrakło licznych delegacji zaprzyjaźnionych zespołów regionalnych, stowarzyszeń i przedsiębiorstw, wspierających lokalną kulturę i tradycję.

Wczoraj tj 23.11 odbył się nasz drugi koncert jubileuszowy w Żywcu. Dziękujemy Marek Regel za gościnę i możliwość...

Opublikowany przez Zespół Regionalny Magurzanie - Polish Folk Group Niedziela, 24 listopada 2024

Sam koncert, który rozpoczął się o godz. 18, poprzedziła prezentacja multimedialna przypominająca najważniejsze wydarzenia z 40-letniej historii „Magurzan”.

Zatytułowany „Jan i Julia” program w siedmiu aktach pełnych melodii, tańców i kolorowych strojów, oprócz różnych odsłon Żywiecczyzny, przypomniał folklor łowicki, Lachów Sądeckich, a nawet wschodniego Krakowa. Nic dziwnego, że sala była wypełniona po brzegi, a oprócz burzy oklasków, posypały się pełne zachwytu komentarze.

Zespół Regionalny "Magurzanie" świętował jubileusz / fot. Fb. Zespół Regionalny Magurzanie - Polish Folk Group

Przed koncertem, już od godziny 17 uczestnicy wydarzenia mogli kupić fotoksiążkę przygotowaną na 40-lecie - wyjątkowy album zawierający zdjęcia i historię Magurzan, stworzony z miłości do folkloru przez Klaudię Gruszecka i Sabinę Słowiak-Wandzel oraz jubileuszowe odznaki i gadżety, m.in. magurzańskie skarpetki czy plecaczki z logo zespołu oraz oczywiście płyty zespołu.

Warto wspomnieć, że specjalny jubileuszowy koncert jako pierwsi mogli obejrzeć sami mieszkańcy Łodygowic podczas wydarzenia, które odbyło się 16 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach.

Od 40 lat zakochani w folklorze 🤍🤍🤍Jan i Julia🤍🤍🤍 Historia w 7 aktach Za nami pierwszy koncert jubileuszowy....

Opublikowany przez Zespół Regionalny Magurzanie - Polish Folk Group Piątek, 15 listopada 2024

fot. Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

Zespół Regionalny "Magurzanie" świętował jubileusz / fot. Fb. Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

Żywiec - najnowsze informacje

Rozrywka