Zespół Regionalny "Magurzanie", który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach, w powiecie żywieckim, zaprosił na koncert z okazji swojego 40-lecia. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz sympatycy zespołu i jego byli członkowie.
Odrobinę historii
Zespół Regionalny "Magurzanie" powstał w 1984 roku z inicjatywy Krystyny Mikociak, która przez 26 lat była kierownikiem i choreografem zespołu. W 2011 roku przekazała pałeczkę córce, Elżbiecie Mikociak. Stroną muzyczną przez ponad 20 lat zajmował się Józef Łanowski, a od 2013 roku Brygida Sordyl.
Zespół tworzy blisko 50-osobowa grupa nastoletnich i dorosłych tancerzy, wokalistów i muzyków. Ponadto w ramach zespołu działa około 50-osobowa grupa dziecięca Mali Magurzanie, w której dziewczynki i chłopcy od 6 roku życia uczą się szacunku do lokalnych tradycji i zwyczajów. W zespole prężnie rozwija się także grupa śpiewacza Magurzanki oraz dwie kapele.
Dzięki współpracy obecnych i byłych członków, którzy często włączają się w działania zespołu, stał się on wielką, wielopokoleniową rodziną, której misją jest aktywne działanie na polu kultury ludowej, przede wszystkim swojej małej ojczyzny, czyli północno-zachodniej części Żywiecczyzny.
Z miłości do Żywiecczyzny
Program Zespołu Regionalnego „Magurzanie” obejmuje przede wszystkim rodzimy folklor Beskidu Żywieckiego, są nimi.: tańce i zabawy pasterskie, tańce górali żywieckich oraz tańce mieszczan żywieckich. Opierają się one na przekazie historycznym i materiałach archiwalnych. W trakcie 40- letniej działalności ZR „Magurzanie” wielokrotnie podejmował się odtwarzania i rekonstruowania wydarzeń, charakterystycznych dla kultury ludowej Beskidu Żywieckiego, a w szczególności Gminy Łodygowice. Były to inscenizacje m.in.: „Muzyka u Bacy”, „Na imieninach” „Niedziela Palmowa i Wielkanocne Śmirgusty”, „Kolędowanie z kozą”, „Hołdamas”, „Dziadajka”, „Zielona Świątki”, „Po łodpuście”, „Faryna” „Zabawy dziecięce przy pleceniu koszyczków”, „Hołdamas przy Młócce”. Aby zaspokoić potrzebę rozwijania swoich umiejętności tanecznych oraz poznawania innych kultur zespół od lat rozszerza swój repertuar o wybrane regiony Polski. Są nimi: tańce łowickie, tańce krakowskie, tańce zaborowskie oraz tańce Lachów Sądeckich.
Występy i nagrody
Zespół wielokrotnie był doceniany na festiwalach i konkursach zarówno lokalnych, ogólnopolskich jak i zagranicznych. Do ich najważniejszych sukcesów artystycznych należą liczne prezentacje festiwalowe oraz nagrody zdobyte w prestiżowych konkursach: Festiwal Ziem Górskich w Zakopanem - dwukrotnie Brązowa Ciupaga, Festiwal Folklorystyczny „O Łowicki Pasiak” w Łowiczu - I miejsce, Ogólnopolski Przegląd Obrzędów Weselnych w Węgrowie – I miejsce, Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu – kilkakrotnie II i III miejsca oraz wyróżnienia, Festiwal Folkloru w Favarze na Sycyli – I miejsce, Festiwal Folkloru w Devrek w Turcji – I miejsce, Przegląd Zespołów Wiejskich w Brennej – kilkakrotnie I miejsce w różnych kategoriach. Od ponad 6 lat należą do Międzynarodowej Rady Folklorystycznej i Festiwali Sztuki „CIOFF”.
„Magurzanie” wielokrotnie występowali w TVP 1, TVP 2 oraz w TVP Katowice. Zespół ma na swoim koncie liczne audycje transmitowane na cały świat przez Telewizję Polonia m.in. Polonijne Igrzyska Zimowe „Beskidy 2002”, czy Bożonarodzeniową Mszę Świętą w Kalnej w 2011 roku. W swoim dorobku mają również płytę z kolędami i pastorałkami „Łod Gwiozdecki do Sopecki” z 2012 roku. W 2026 roku zdobyli Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” i Nagrodę Główną na Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie.
Zespół wydał cztery płyty CD: Kolędy i pastorałki "Łod Gwiozdecki Do Sopecki" (2012), Pieśni wielkopostne "Czuwanie z Pieśnią" (2017), oraz dwupłytowy album z pieśniami Beskidu Żywieckiego "Na Kozdo i Łod Świynta" (2018).
Muzyczny i taneczny jubileusz
Jubileuszowy koncert „Jan i Julia”, który odbył się 23 listopada w Miejskim Centrum Kultury Żywcu, był okazją do podziękowań i gratulacji twórcom i członkom zespołu. Wydarzenie poprowadziła Sabina Słowiak-Wandzel. Wśród gości, którzy zbarali głos, byli: Wiceburmistrz Miasta Żywiec Janusz Juraszek wraz z Jolantą Gruszką w imieniu Burmistrza Miasta Żywiec Antoniego Szlagora, Aneta Legierska i Magdalena Koim z Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Krystyna Kwaśniewska Jan Brodka z Zpit Ziemia Żywiecka oraz Tadeusz Karolini - Wójt Gminy Łodygowice. W imieniu Powiatu Żywieckiego Zyczenia przekazali: Adrian Midor - Starosta Żywiecki, Stanisław Kucharczyk – Wicestarosta, Wiesław Sypta – Przewodniczący Rady Powiatu oraz Mirosław Dziergas - Dyrektor Wydziału Kultury.
Opublikowany przez Zespół Regionalny Magurzanie - Polish Folk Group Sobota, 23 listopada 2024
Nie zabrakło licznych delegacji zaprzyjaźnionych zespołów regionalnych, stowarzyszeń i przedsiębiorstw, wspierających lokalną kulturę i tradycję.
Wczoraj tj 23.11 odbył się nasz drugi koncert jubileuszowy w Żywcu. Dziękujemy Marek Regel za gościnę i możliwość...
Opublikowany przez Zespół Regionalny Magurzanie - Polish Folk Group Niedziela, 24 listopada 2024
Sam koncert, który rozpoczął się o godz. 18, poprzedziła prezentacja multimedialna przypominająca najważniejsze wydarzenia z 40-letniej historii „Magurzan”.
Zatytułowany „Jan i Julia” program w siedmiu aktach pełnych melodii, tańców i kolorowych strojów, oprócz różnych odsłon Żywiecczyzny, przypomniał folklor łowicki, Lachów Sądeckich, a nawet wschodniego Krakowa. Nic dziwnego, że sala była wypełniona po brzegi, a oprócz burzy oklasków, posypały się pełne zachwytu komentarze.
Przed koncertem, już od godziny 17 uczestnicy wydarzenia mogli kupić fotoksiążkę przygotowaną na 40-lecie - wyjątkowy album zawierający zdjęcia i historię Magurzan, stworzony z miłości do folkloru przez Klaudię Gruszecka i Sabinę Słowiak-Wandzel oraz jubileuszowe odznaki i gadżety, m.in. magurzańskie skarpetki czy plecaczki z logo zespołu oraz oczywiście płyty zespołu.
Warto wspomnieć, że specjalny jubileuszowy koncert jako pierwsi mogli obejrzeć sami mieszkańcy Łodygowic podczas wydarzenia, które odbyło się 16 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach.
Od 40 lat zakochani w folklorze 🤍🤍🤍Jan i Julia🤍🤍🤍 Historia w 7 aktach Za nami pierwszy koncert jubileuszowy....
Opublikowany przez Zespół Regionalny Magurzanie - Polish Folk Group Piątek, 15 listopada 2024
fot. Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej