środa, 27 października 2021 12:16

Duże wyróżnienie dla Miechowa. Gmina znalazła się na podium

Autor Norbert Kwiatkowski
Duże wyróżnienie dla Miechowa. Gmina znalazła się na podium

W ogólnopolskim XVII Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej" za 2020 rok, Gmina Miechów  znalazła się na podium zdobywając III Miejsce.

26 października w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się Gala wręczenia nagród, podczas której wyróżnienie przyznane dla miechowskiego samorządu odebrał Burmistrz – Dariusz Marczewski.

Ranking "Rzeczpospolitej" jest prestiżowym plebiscytem, którego celem jest wskazanie najlepiej zarządzanych miast i gmin w Polsce. W  opracowanym zestawieniu oceniane były działania samorządów
w zakresie dbałości o jakość życia mieszkańców, stan środowiska i rozwój ekonomiczny przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania. W sumie ocena poszczególnych gmin opierała się na około  50 wskaźnikach.

Warto zaznaczyć, że w rankingu Gmina Miechów zajęła wysoką III lokatę na 878 gmin miejskich i miejsko-wiejskich w całej Polsce. O uzyskanym wyróżnieniu, zadecydował szczególnie wysoki poziom pozyskanych dotacji z Unii Europejskiej,  wydatki na kulturę oraz inwestycje proekologiczne.

- Pomimo pandemii rok 2020 był rekordowy dla Gminy Miechów pod względem wydatków inwestycyjnych, na które przeznaczyliśmy niespełna 34 mln zł. Było to możliwe dzięki wspieraniu budżetu dotacjami pozyskanymi w ostatnich latach ze źródeł europejskich i krajowych. Dzięki nim zrealizowaliśmy przedsięwzięcia z zakresu m.in.: ochrony środowiska (w tym termomodernizacji i wykorzystania energii odnawialnej, parkingów P&R i komunikacji), aktywizacji społecznej oraz rewitalizacji - podkreślił w wywiadzie udzielonym dla "Rzeczpospolitej" Burmistrz Miechowa - Dariusz Marczewski.

Źródłem danych wykorzystywanych do tworzenia Rankingu Samorządów są publicznie dostępne bazy danych GUS i Ministerstwa Finansów oraz informacje udzielone przez samorządy w specjalnej e-ankiecie, w której pytano m.in. o środki przeznaczone na inicjatywy lokalne, wydatki gminy na zadania realizowane przez organizacje pozarządowe oraz o kwestie związane z posiadaniem systemu monitoringu powietrza czy rozwojem transportu.

Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji "Rzeczpospolitej".

Miechów - najnowsze informacje