sobota, 12 lutego 2022 06:59

Przyjąłeś tylko dwie dawki szczepionki? Jaką ochronę dają przed wariantem Omikron?

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Przyjąłeś tylko dwie dawki szczepionki? Jaką ochronę dają przed wariantem Omikron?

Zgodnie z wynikami najnowszych badań, osoby, które przyjęły jedynie dwie dawki szczepionki, są chronione jedynie w 10% przed wariantem Omikron.

Polacy niechętnie sięgają po dawkę przypominającą, tzw. boostera przyjęło niespełna 30 proc. obywateli. Naukowcy opublikowali wyniki badań, na podstawie których ocenili ochronę, jaką daje druga szczepionka, przeciw wariantowi Omikron. Okazuje się, że dwie dawki preparatu chronią przed nową mutacją maksymalnie w 10 proc.

Dr Nathan Bartlett z australijskiego Uniwersytetu w NewCastle podkreśla, że dwie dawki szczepionki nie są tak skuteczne w przypadku wariantu Omikron, jak przy innych mutacjach.

- Pojawiające się dowody sugerują, że dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 zapewniają zaledwie 0-10 proc. ochrony przed zakażeniem Omikronem pięć do sześciu miesięcy po drugim szczepieniu

– mówi cytowany przez WP abczdrowie wirusolog.

– Tak więc po dwóch dawkach nie możesz twierdzić, że jesteś "w pełni zaszczepiony", szczególnie jeśli od drugiej immunizacji minęły miesiące

– podkreśla naukowiec.

Dr Nathan Bartlett zauważa jednak, że nawet po przyjęciu drugiej dawki pozostaje pewna ochrona przed hospitalizacją w wyniku ciężkiego przebiegu choroby.

Inf.: WP abczdrowie

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje