czwartek, 3 lutego 2022 21:57

Dzięki temu kalkulatorowi online sprawdzisz, jak możesz przechodzić zakażenie Covid-19

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Dzięki temu kalkulatorowi online sprawdzisz, jak możesz przechodzić zakażenie Covid-19

Uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia specjalny kalkulator ocenia ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. Po wypełnieniu krótkiego testu, zainteresowany dowiaduje się, jak duże jest zagrożenie.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, na podstawie analizy danych zebranych od ponad tysiąca polskich pacjentów, stworzyli kalkulator, który ocenia ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. Punktem odniesienia jest sytuacja 20-letniej kobiety i 20-letniego mężczyzny z prawidłową masą ciała.

Naukowcy stworzyli proste narzędzie, które każdemu pozwoli porównać poziom zagrożenia ciężką postacią COVID-19 u siebie z sytuacją 20-letniej kobiety i 20-letniego mężczyzny z prawidłową masą ciała.

-Zagrożenie ciężkim przebiegiem COVID-19 rośnie wraz z wiekiem, masą ciała, jest wyższe u mężczyzn i może być wyższe w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia z powodu innych chorób współistniejących

-czytamy na stronie pacjent.gov.pl.

Jakie dane są potrzebne?

Aby wziąć udział w bezpłatnej symulacji, należy w znajdującym się na stronie MZ formularzu wpisać takie dane, jak: płeć, wiek, wagę oraz wzrost.

Następnie urządzenie oblicza, jakie jest ryzyko wystąpienia ciężkiego przebiegu COVID-19 w porównaniu do 20-letniej kobiety i 20-letniego mężczyzny.

-Wyniki prezentowane przez kalkulator służą wyłącznie celom edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej, ani nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji klinicznych. System nie zapisuje wprowadzanych danych

-czytamy na stronie pacjent.gov.pl.

Inf.: MZ

Polska

Polska - najnowsze informacje