wtorek, 1 czerwca 2021 05:47, aktualizacja 3 lata temu

Dzień Dziecka w Krakowie pod znakiem atrakcji. Co okaże się hitem?

Autor Marzena Gitler
Dzień Dziecka w Krakowie pod znakiem atrakcji. Co okaże się hitem?

W stolicy Małopolski dziś mnóstwo propozycji jak uczcić Dzień Dziecka. Sprawdź propozycje i wybierz coś dla swojego dziecka.

Zwierzęta i niespodzianki

W krakowskim ZOO dzieci otrzymają dziś w kasie karty z zadaniami gry terenowej „Zostań Super Przyrodnikiem”. Dodatkowe niespodzianki to m.in. Lotna Czytelnia z książkami o zwierzętach, Inspektor Wawelek i pojazdy policyjne, a także słodycze w Wawel Truck. Na 1 czerwca zaplanowano także konkursy, zagadki zoologiczne i warsztaty dla dzieci.

Wesoły tramwaj

W Dniu Dziecka, 1 czerwca na ulice Krakowa wyjedzie wyjątkowy wesoły tramwaj. Każdy łatwo go rozpozna, bo będzie to nowoczesny Lajkonik z napisem „Dzień Dziecka” na wyświetlaczach. Usłyszymy w nim znane muzyczne przeboje dla dzieci.

W tramwaju najmłodsi spotkają żywe maskotki. Będzie Trambuś z MPK, Kropelka z Wodociągów Miasta Krakowa oraz Kaloryferek z MPEC. Pomagać im będzie zabawny klaun, przynoszący szczęście, Lajkonik z Teatru Ludowego oraz wodociągowy dziadek Tadek ze swoim wnuczkiem Olkiem i smokiem Skratkiem. Dla dzieci będą też słodkie niespodzianki.

Tramwaj o godz. 9.30 wyjedzie z zajezdni tramwajowej Podgórze, przy ul. J. Brożka 3 i ulicami Wadowicką, Kalwaryjską, Krakowską, Stradomską i św. Gertrudy dojedzie do centrum miasta. Następnie przez około godzinę będzie kursował wokół I Obwodnicy zatrzymując się kolejno na przystankach: Poczta Główna, Teatr Słowackiego, Stary Kleparz, Teatr Bagatela, Filharmonia, Plac Wszystkich Świętych.

MPK przypomina, że nadal obowiązują limity w podróżach komunikacją miejską, a to oznacza, że w tramwaju będzie mogła przebywać jednocześnie określona liczba pasażerów (będą to na bieżąco kontrolować inspektorzy ruchu MPK). Osoby wsiadające do tramwaju mają również obowiązek posiadać prawidłowo założone maseczki.

Po zakończeniu kursu wesołego tramwaju, po godz. 11.00 na placu Wszystkich Świętych wszystkie maskotki przesiądą się do elektrycznego autobusu, który zawiezie je do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Maskotki zawiozą dzieciom z oddziału onkologicznego upominki przygotowane przez Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz KHK SA, MPK SA, Wodociągi Miasta Krakowa oraz Arenę Kraków SA.

Dzień Dziecka dla małego naukowca

Wyjątkowym miejscem na mapie Krakowa, pełnym atrakcji naukowych, jest Ogród Doświadczeń im. St. Lema. W tym sezonie czeka tu 40 nowych instalacji, która pomogą zrozumieć jak działa wszechświat.  

Niezwykłe miejsce na mapie Krakowa. Tu dzieci nie mogą się nudzić! Wszystkich atrakcji nie pamięta sam dyrektor
Kraków wiadomości. 110 atrakcyjnych obiektów edukacyjnych, w tym 40 zupełnie nowych nowych, takich jak na przykład sześciometrowa rakieta czy rower na linie - Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Dziś z uroczyście otwarto XIV sezon.

1 czerwca dodatkowo rozpoczyna się tu cykl codziennych projekcji w kinie sferycznym ogrodu. Można tu obejrzeć filmy, które przekazują wiedzę o świecie w przystępny i bardzo ciekawy sposób. Kino znajduje się w namiocie sferycznym o średnicy 8 metrów. W reżimie sanitarnym liczba miejsc jest ograniczona do połowy (obecnie to 15 miejsc). Projekcje 3D i 2D odbywają się przy użyciu laserowego rzutnika z soczewką, tzw. "rybim okiem". Seanse odbywają się o pełnych godzinach.

We wtorek, 1 czerwca zobaczymy:

  • godz. 14.30 Co wspólnego z lotami w kosmos mają nasiona łopianu zwyczajnego?
  • godz. 15.30 Co wspólnego z lotem szybowca mają motyle?
  • godz. 16.30 Co wspólnego z lotem wiatrakowca mają nasiona klonu zwyczajnego?

Od poniedziałku do piątku wyświetlane są również:

  • 10.00 –  Przygody Rosetty i Philiae
  • 11.00 – Na skrzydłach marzeń 3D
  • 12.00 – Halo Ziemia
  • 13.00 – Explore 3D
  • 14.00 – Myszki i księżyc
  • 15.00 – Na skrzydłach marzeń 3D
  • 16.00 – Halo Ziemia
  • 17.00 – Explore 3D
  • 18.00 – Przygody Rosetty i Philiae
  • 19.00 – Na skrzydłach marzeń 3D
  • 20.00 – Explore 3D

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Rezerwacje: tel. 12 428 66 00 wew. 11 lub e-mail: ogrod@mim.krakow.pl

Tramwajem po Wiśle

1 czerwca rusza też Krakowski Tramwaj Wodny. W tym sezonie podróżować można nim codziennie, od godz. 10.00. Całkowita długość trasy to ok. 10 km. Główna trasa turystyczna biegnie spod Galerii Kazimierz aż do Tyńca. Można się jednak przemieszczać również między dwunastoma przystankami, które pozwolą na podróżowanie po Wiśle i oglądania miasta z tej wyjątkowej perspektywy.

Na każdym przystanku tramwaju wodnego znajduje się rozkład kursów oraz cennik przewozów. Bilet można kupić na miejscu (płatność tylko gotówką). Każda jednostka może zabrać maks. 12 osób. Wszystkie jednostki umożliwiają darmowe przewiezienie roweru.

Uczniom szkół, studentom, emerytom i rencistom po okazaniu ważnej legitymacji przysługuje bilet ulgowy.

Dzień Dziecka z Garbarnią

W ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia, RKS Garbarnia zaprasza na Dzień Dziecka, który odbędzie się 1 czerwca na sportowych obiektach klubowych przy ul. Rydlówka 23, w godz. 10.00–15.00.

Na najmłodszych czeka mnóstwo atrakcji – od malowania twarzy aż po konkurencje sportowe. Ponadto, na specjalnie przygotowanych stanowiskach dla dzieci, profesjonalni animatorzy poprowadzą warsztaty balonowe, plastyczne, a także wprowadzą w świat małych konstruktorów. Zwieńczeniem tego dnia będzie wizyta klubowej maskotki, słodkie przekąski oraz konkursy z nagrodami. Wstęp na teren imprezy jest bezpłatny, tak jak wszelkie atrakcje oraz poczęstunek.

Dzień Dziecka w z Play Kraków

Dla dzieci, które muszą pozostać w domu szereg atrakcji przygotowano na platformie Play Kraków - playkrakow.com. Przedszkole Pomelody, Muzyczne Opowiastki, filmowe pasmo Kids & Youth, warsztaty ekologiczne Telebaranek i Sinfonietkowe Karaoke. Te wszystkie materiały są dostępne od 1 czerwca. Wystarczy włączyć maluchom materiały na telewizorze, laptopie albo za pomocą aplikacji w telefonie.

Materiały, które zostały zamieszczone na platformie, skierowane są do dwóch grup wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym (2–5 lat) oraz dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6–9 lat). Dla pierwszej z grup przygotowano Przedszkole Pomelody. To sześć lekcji wideo, wraz z gotowymi scenariuszami, prowadzonych przez Anię Weber w oparciu o autorskie piosenki Pomelody. Zaletą programu jest dwujęzyczność, dlatego jego młodzi widzowie mogą uczyć się języka obcego, a jednocześnie po prostu dobrze się bawić.

Filharmonia Krakowska zaprasza na Muzyczne Opowiastki. To okazja, żeby posłuchać pięknej muzyki klasycznej w specjalnie dobranych, niewielkich składach. Owa kameralność sprawi, że młodzi słuchacze mają okazję lepiej poznać instrumenty muzyczne, którym czasem trudno się przyjrzeć w dużym orkiestrowym zespole. Na ten cykl zapraszamy dzieci starsze, najlepiej w towarzystwie rodziców.

Kolejną nowością na PLAY KRAKÓW jest zaprogramowane przez organizatorów 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego pasmo Kids & Youth, które można oglądać tylko przez kilka pierwszych dni czerwca. W jego skład wchodzą najlepsze filmy polskie i norweskie dla różnych grup wiekowych oraz nietypowy program multimedialny.

Na edukacyjne zajęcia zabiera małych widzów Maurycy Polaski. Telebaranek to projekt stworzony specjalnie dla dzieci – zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. Program oparty jest na tekstach, których autorem i wykonawcą jest właśnie Maurycy Polaski.

A może maluchom przyjdzie ochota na odrobinę klasyki? PLAY KRAKÓW zaprasza Sinfonietkowe Karaoke. To seria 11 filmów autorstwa Orkiestry Sinfonietta Cracovia, z których każdy poświęcony jest innej piosence polskich kompozytorów — od Wasowskiego po Pendereckiego. Sinfonietta przygotowała we współpracy z Sinfonietkowym Chórem Dziecięcym nie tylko tradycyjne wersje do słuchania, ale również wersje karaoke do wspólnego śpiewania dla małych i dużych.

A gdyby samo oglądanie zaczęło już nudzić pociechy, są też warsztaty ekologiczne! Anna Kwiatkowska pokaże, jak wykonać z plastikowych butelek zabawne, przypominające zwierzątka pojemniki na zakrętki lub baterie. Założeniem warsztatów jest uświadomienie dzieciom odpowiedzialności za stan naszej planety i konieczności segregowania odpadów.

Część materiałów z zakładki dla dzieci jest dostępna bezpłatnie!

"Ciżemkowe czytanki" z Biblioteką Kraków

Biblioteka Kraków zaprasza czytelników, tych młodszych i tych starszych, do obejrzenia pięcioodcinkowego cyklu filmowego pt. „Ciżemkowe czytanki”, w którym znani krakowscy aktorzy czytają fragmenty książek wyróżnionych w konkursie literackim Nagroda Żółtej Ciżemki, organizowanym od 2017 roku przez Bibliotekę Kraków. Cykl jest dostępny na stronie internetowej Biblioteki i kanale YouTube.

Nagroda Żółtej Ciżemki jest przyznawana co roku autorom najpiękniejszej i najbardziej wartościowej książki dla dzieci i młodzieży. W nagraniach filmowych wystąpili: Anna Polony, Dorota Segda, Radosław Krzyżowski, Katarzyna Zawiślak-Dolny i Paweł Kumięga.

Cykl został zrealizowany w ramach projektu „Ciżemkowe czytanki – słuchaj on-line z Biblioteką Kraków”, na który pozyskano środki z Narodowego Centrum Kultury, w ramach projektu „Kultura w sieci”.

Wyczekiwany od roku wodny plac zabaw w Parku Jordana

Dla małych morsów (bo pogoda jeszcze nie zachęca do kąpieli) w końcu, 1 czerwca, otwarty zostanie wodny plac zabaw w Parku Jordana. Plac zbudowano w ramach Budżetu Obywatelskiego już w ubiegłym roku, ale z powodu pandemii wstrzymano jego otwarcie. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Suche fontanny. Demontowany wodny plac zabaw. Dlaczego?
Kraków jako jedno z nielicznych miast w Poslce nie uruchomił do tej pory fontann. Demontowany też jest wodny plac zabaw, którego budowa pochłonęła 9,5 mln. zł. O powody tekiej decyzji pyta prezydenta Krakowa radny Łukasz Maślona z Klubu Kraków dla Mieszkańców.

Zlokalizowany jest u stóp górki i obok małego stawu. Jest wyposażony w wiele sprzętów uatrakcyjniających wodne szaleństwo. Są wodna armatka, fontanna rozpylająca wodę i wodne strumienie. Na pewno stanie się ulubionym miejscem zabaw najmłodszych.

foto: krakow.pl, MPK Kraków, Bogusław Świerzawski, pixabay.com

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka