czwartek, 1 czerwca 2023 10:11

Dzień Dziecka w Krakowie. Co przygotowało miasto?

Autor Mirosław Haładyj
Dzień Dziecka w Krakowie. Co przygotowało miasto?

Przed nami jedno z najsympatyczniejszych świąt – Dzień Dziecka, którego świętowanie w Krakowie rozpocznie się już dziś, 1 czerwca i potrwa prawie do rozpoczęcia wakacji. W programie wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych: warsztaty, pokazy, spektakle, spotkania, koncerty, jak i dla całych rodzin.

Największa kumulacja atrakcji to weekend 3–4 czerwca. Wtedy odbywa się, między innymi, uwielbiana przez krakowian i gości odwiedzających miasto Wielka Parada Smoków, a także Dzień Otwarty Magistratu.

Bardzo bogatą ofertę z okazji Dnia Dziecka przygotowały także krakowskie instytucje kultury. Każdy znajdzie coś dla siebie – niezależnie od wieku, dzielnicy miasta czy zainteresowań. Zobaczcie sami!

Dzień Dziecka na sportowo

Z okazji Dnia Dziecka, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zaprasza młodych miłośników aktywności fizycznej na specjalne zawody lekkoatletyczne, które odbędą się w sobotę, 3 czerwca w godz. 9.00-11.00 na obiektach kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy Zespole Szkół nr 1 w Krakowie przy ul. Ułanów 3. Rywalizacja zorganizowana zostanie dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Dla rodziców z młodszymi pociechami – przygotowana zostanie „strefa malucha”, gdzie pod okiem trenerów będzie można bawić się na sportowo.

Niezwykła karuzela

Immotus Verto to niezwykła rzeźba użytkowa stworzona przez francuskiego artystę Christiana Cébé. Karuzela bowiem – poza oczywistą funkcją rozrywkową – niesie głębsze przesłanie. Została stworzona jako dzieło proekologiczne i nie posiada zasilania elektrycznego, a w ruch wprawia ją siła mięśni osób z niej korzystających.

Ponadto rzeźba została stworzona z myślą o ukraińskich dzieciach, które zostały zmuszone do opuszczenia swojego kraju. Zabawa na karuzeli ma odwrócić ich uwagę od traumatycznych przeżyć i wnieść w ich życie trochę radości i śmiechu.

Karuzela jest dostępna w plenerze przez Nowohuckim Centrum Kultury do 12 czerwca, od poniedziałku do piątku, w godz. 14.00-19.00, a soboty i niedziele w godz. 11.00-19.00. Dłuższe godziny działania zaplanowano także na jutro, 1 czerwca (11.00-19.00) i 3 czerwca (11.00-22.00). Korzystanie z karuzeli jest bezpłatne. Przyjazd karuzeli do Krakowa zorganizowała fundacja Internationaler Bund Polska w partnerstwie z Nowohuckim Centrum Kultury.

Kabaret Hrabi dzieciom „Bez wąsów”

1 i 2 czerwca (godz. 16.00 i 19.00) Teatr STU zaprasza na spektakl dla dzieci w wieku 6-12 lat. Materia rozśmieszania publiczności dorosłej, była kabaretowi znana od wielu lat. Ale rozbawić dzieci – to ogromne wyzwanie. Scenka, piosenka, konferansjer, wejście w interakcję z dziecięcym widzem… Udało się. Powstał program kabaretowy dla dzieci w wieku 6-12 lat, ale również większe dzieci, jak i rodzice mogą w nim znaleźć również coś dla siebie.

Skoro „Bez wąsów” – wąsy zatem nie pojawiają się. Spotkać za to można panią od wuefu, rodzinę Skoczków, Januszka który nie mył uszków, pana który usiadł na czekoladkach, chrapiącego tatę, tajemniczy sklep z głosami, dziewczynę która robi straszliwe błędy ortograficzne, chłopca który marzy o tym by być ślimakiem, oraz nauczyciela języka polskiego – pana Draculę.

Wykonawcy: Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys, Tomasz Majer, Łukasz Pietsch.

Dzień Dziecka z Pszczółką Mają

3 czerwca Galeria Bronowice zaprasza na dzień pełen niezapomnianych wrażeń i przygód z najsympatyczniejszą pszczółką. W programie konkursy z nagrodami i zabawy na scenie, malowanie twarzy, studio bajkowych tatuaży, rzutnia celnościowa, pajęczy labirynt, ścianki do robienia zdjęć z Pszczółką Mają, gra planszowa i gry multimedialne na tabletach.

Dzień Dziecka z Lego

Już 2 i 3 czerwca w Nowych Czyżynach czekać będą tysiące klocków Lego. Z okazji Dnia Dziecka dla najmłodszych przygotowano tam aż 5 stref, z których każda oferuje inną rozrywkę. Będzie strefa Lef=go Friends, w której swoje pokoje mają bohaterowie świata Heartlake: Liann, Leo, Nova i Aliya. Wchodząc do nich, będzie można m.in. stworzyć autoportret z klocków czy zbudować swój ulubiony deser. Nie zabraknie także takich atrakcji, jak m.in. balansowanie ciałem na desce, ćwiczenia refleksu z migającymi światełkami i rozwiązywanie rebusów. W specjalnej strefie konkursowej organizatorzy przygotowali zadania i zagadki z najróżniejszymi tematami. Nowe Czyżyny przygotowały także atrakcje dla najmłodszych budowniczych – strefę Lego Duplo. To basen z klockami przeznaczonymi dla dzieci w wieku od 1,5 - 5 lat, w którym można tworzyć swoje pierwsze budowle.

Dzień dziecka w ARS

Z okazji Dnia Dziecka Krakowskie Centrum Kinowe ARS przygotowało dla dzieci specjalny pokaz filmu „Pinokio”. Wszystkie dzieci, które przyjdą w niedzielę, 4 czerwca, na seans o 17.30 w Reducie otrzymają od Pinokia prezent – niespodziankę.

Baranki Dzieciom – Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka, Kino Pod Baranami zaprasza najmłodszych widzów na specjalną odsłonę cyklu Baranki Dzieciom. W niedzielę, 4 czerwca, maluchy obejrzą film Kicia Kocia mówi: Dzień dobry! oparty na uwielbianych książeczkach Anity Głowińskiej. Każdy mały widz otrzyma prezent-niespodziankę, a po seansie odbędzie się wspólne kolorowanie obrazków z bohaterami bajki.

Interaktywne widowisko balonowe dla całej rodziny

Funny Balls Show – widowisko teatralne, w którym można zobaczyć ponad 3 000 balonów w wyjątkowych kolorach i niespotykanych dotąd kształtach, odbędzie się 4 czerwca, o godz. 12.00 w Kinie Kijów.

Inf.: UMK
Fotr.: UMK, ilustracyjne

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka