piątek, 23 lutego 2024 14:15

Dziś Dzień Walki z Depresją. Mówmy o niej otwarcie. Tak, jak oni

Autor Katarzyna Domagała
Dziś Dzień Walki z Depresją. Mówmy o niej otwarcie. Tak, jak oni

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Staje się jednak coraz bardziej oswojona, również przez to, że coraz więcej znanych osób opowiada o swoich zmaganiach z tą chorobą. Warto mówić o depresji – to pewne.

Według Światowej Organizacji Zdrowia na depresję choruje 280 mln ludzi na świecie. W Polsce to ok. 1,2 mln. Depresja dotyka 5 proc. osób dorosłych i 5,7 proc. ludzi w wieku co najmniej 60 lat. Coraz częściej depresja rozwija się również u dzieci i nastolatków. Według NFZ w 2023 roku zaburzenia depresyjne nawracające wystąpiły u 91 tys. osób, z czego ponad 77 proc. stanowiły kobiety. Epizod depresyjny wystąpił u około 109 tys. osób, z czego 74 proc. u kobiet.

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju. To choroba, która znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca, czy relacje z innymi ludźmi. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku czy płci, dlatego warto wiedzieć jak ją rozpoznać i jak jej zapobiegać – wskazuje NFZ.

Pierwsze objawy depresji często mogą pozostać niezauważone. Są to m.in. smutek towarzyszący niemal przez większą część dnia; brak zainteresowania wykonywaniem codziennych czynności; uczucie zmęczenia i zaburzenia snu; trudności ze skupieniem uwagi; poczucie winy; mała wiara w siebie; myśli o śmierci, samobójstwie.

“Szkoły nie dbają o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży”. Specjalista apeluje do rządzących
Wywiad z dr hab. Maciejem Pileckim, psychiatrą dzieci i młodzieży o stanie zdrowia młodych ludzi w Polsce

Depresja nie jest zaburzeniem, lecz chorobą, która może rozwijać się od lat dziecięcych, ale również przyjść znienacka. Gdy już zostanie zdiagnozowana, mówienie o niej może wiązać się z niezrozumieniem społecznym, stygmatyzacją, co za sobą pociąga wstyd i cierpienie. Specjaliści uczulają jednak, żeby o depresji rozmawiać, co nie jest łatwe. Ich zdaniem, ma to funkcje terapeutyczne, jak i wyjątkowo pomocne, szczególnie na początku choroby.

Znani i lubiani - otucha dla chorujących na depresję?

Coraz częściej znane osoby mówią o walce z depresją. Ich wypowiedzi pojawiają się w mediach i mogą być wspierające dla ludzi walczących z chorobą w swoich przestrzeniach.

Jedną ze znanych osób, która wyznała, że zmagała się ze stanami depresyjnymi, jest Kasia Kowalska.

Dla mnie szklanka może być do połowy pełna, ale za to wypełniona trucizną. Mam taką naturę, że zawsze widzę ciemne strony. Nie umiem się do końca niczym cieszyć– wyznała Kasia Kowalska kiedyś w wywiadzie dla "Vivy!".
Kasia Kowalska / Fot.: Ralf Lotys (Wikipedia)

Małgorzata Foremniak także walczyła z depresją.

Zawsze jest moment krytyczny. Możesz utonąć albo się wynurzyć. Każdy kryzys jest szansą na powtórne narodziny. Jestem przykładem, że można z tego wyjść – powiedziała w wywiadzie dla "Twojego Stylu".
Małgorzata Foremniak / Fot.: Marek Zimakiewicz (Wikipedia)

Również sportowcy, mimo ciągłych aktywności fizycznych, zapadają na depresję. Przykładem jest Justyna Kowalczyk, której wyznanie o depresji było głośne.

Od ponad roku mam zdiagnozowane stany depresyjne. Od ponad półtora roku walczę z bezsennością. Może by się zebrało kilkadziesiąt nocy, które w tym czasie normalnie przespałam - mówiła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".
Justyna Kowalczyk / Fot.: Tor Atle Kleven (Wikipedia)

Depresja oswajana powoli

Depresja staje się nieco oswajana społecznie, nie tylko poprzez wypowiedzi znanych osób, ale także dzięki blogerom, dziennikarzom i youtuberom, którzy temat podejmują.

Historia o piekle, które wydarzyło się w raju. Ta śmierć zmieniła postrzeganie depresji...
Blue Monday. 15 stycznia to dzień szczególny... NIEPRAWDOPODOBNIE WAŻNY! Nie ze względu, że to trzeci poniedziałek stycznia

Beata Pawlikowska opowiedziała na YouTube swoją szczerą historię wychodzenia z depresji. Dziennikarka często podejmuje tematy związane ze zdrowiem psychicznym.

O depresji i emocjach z prof. Bogdanem de Barbaro rozmawiał znany podcaster Karol Paciorek.

Również duchowni wyznają swoje historie i wykorzystują swoje zasięgi, by oswajać społeczeństwo z tematem depresji i dodawać otuchy chorującym.

Coraz częściej powstają również kanały poświęcone zdrowiu psychicznemu.

Jeśli potrzebujesz wsparcia...

W Polsce i Małopolsce działa wiele instytucji, które mogą pomóc w walce z depresją. Wśród nich są m.in. Szpital im. Józefa Babińskiego w Krakowie, który prowadzi opiekę całodobową, jak również Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie. Miasto Kraków podpowiada również inne punkty, w których można uzyskać pomoc:

  • ul. Rostworowskiego 13 (siedziba filii Centrum Kultury Podgórza)
  • ul. Aleksandry 1 (siedziba filii Centrum Kultury Podgórza)
  • al. Jana Pawła II 232 (Nowohuckie Centrum Kultury)
  • ul. Śniadeckich 5 (siedziba Stowarzyszenia UNICORN)

Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy, odczuwasz lęk i smutek, masz myśli samobójcze, zadzwoń pod jeden z numerów pomocowych, które są dostępne bezpłatnie siedem dni w tygodniu:

  • 800 70 22 22 - Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
  • 800 12 12 12 - Wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej – infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów
  • 116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
  • 112 - W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia
Osoby cierpiące na depresję mają wyższą temperaturę ciała? Nowe badania
Jedne z najnowszych badań naukowych sugerują, że osoby cierpiące na depresję mogą mieć podwyższoną temperaturę ciała

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka