czwartek, 8 lutego 2024 10:37

Osoby cierpiące na depresję mają wyższą temperaturę ciała? Nowe badania

Autor Katarzyna Domagała
Osoby cierpiące na depresję mają wyższą temperaturę ciała? Nowe badania

Czy depresja ma związek z temperaturą ciała? Okazuje się, że może tak być. Sugerują to jedne z najnowszych badań naukowych. Eksperci twierdzą, że cierpiący na depresję mają podwyższoną temperaturę ciała.

Badania nad związkiem depresji i temperatury ciała przeprowadzili naukowcy z UC San Francisco. Wykazały one, że osoby cierpiące na depresję mają wyższą średnią temperaturę ciała, co można zmierzyć za pomocą termometru lekarskiego. Co ciekawe, odkrycie to może mieć związek z eksperymentami, które sugerują, że niektóre sposoby na obniżenie temperatury ciała mogą łagodzić objawy depresji.

Temperatura ciała a leczenie depresji - związki

Naukowcy przebadali ponad 20 tys. osób z całego świata. Badania trwały siedem miesięcy. Uczestnicy nosili urządzenie mierzące temperaturę ciała o nazwie Oura Ring. Codziennie zgłaszali też wszelkie objawy depresji. Wykonano 559 664 pomiarów temperatury ciała, co miało przełożenie na średnio 27 odczytów dziennie dla każdego uczestnika. Wyniki pokazały, że wraz z nasileniem objawów depresji u uczestników wzrastała temperatura ciała.

Pojawia się zatem pytanie: czy sposoby na obniżanie temperatury ciała mogą okazać się skuteczne w walce depresję?

Naukowcy twierdzą, że potencjalne metody leczenia, obejmujące terapie podnoszące temperaturę, takie, jak gorąca joga i sesje w saunie, aby pobudzić mechanizmy samochłodzenia organizmu, mogą okazać się pomocne.

Jak na ironię, podgrzewanie ludzi w rzeczywistości może prowadzić do ponownego obniżenia temperatury ciała, które trwa dłużej niż zwykłe ochłodzenie ludzi, np. poprzez kąpiel lodową. A co by było, gdybyśmy mogli śledzić temperaturę ciała osób chorych na depresję, aby dobrze zaplanować czas leczenia ciepłem?

Naukowcy zaznaczają jednak, że trudno określić, czy to depresja wpływa na podwyższenie się temperatury ciała czy może ciepłota organizmu przyczynia się do rozwoju choroby. Trudno również określić, czy u chorych na depresję występuje niższa skłonność do ochładzania się organizmu.

Wprawdzie wciąż niewiele wiadomo o powiązaniach temperatury ciała oraz rozwoju i przebiegu depresji, jednak te badania mogą okazać się kierunkiem dla poszukiwania nowych terapii leczenia tej choroby.

Wyniki badań opublikowano w Scientific Reports.

Fot.: Pixabay

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka