niedziela, 7 lutego 2021 16:38

Dziś ruszyły powtórne testy przesiewowe dla nauczycieli klas I-III

Autor Wiktoria Mitura
Dziś ruszyły powtórne testy przesiewowe dla nauczycieli klas I-III

Od 7 lutego ruszyła kolejna ogólnopolska akcja testowania nauczycieli na obecność wirusa SARS-CoV-2. Testowanie będzie dotyczyło nauczycieli klas I-III szkół podstawowych. Cała akcja ma potrwać do 19 lutego.

Od dzisiaj na przesiewowe testy mogą się zgłaszać nauczyciele klas I-III szkół podstawowych i nauczyciele szkół specjalnych. Testowanie obejmie osoby, które były już testowane w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymały wynik negatywny i chcą się ponownie poddać badaniu.

Osoby, które chorowały na COVID-19, tzw. ozdrowieńcy oraz pozostały personel szkoły nie będą uczestniczyli w badaniu. Akcja testowania nauczycieli szkół potrwa do 12 lutego 2021 r.

Testowanie nauczycieli przedszkoli

Od 14 lutego 2021 r. rozpoczynają się testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli przedszkoli, w tym pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach. Testowanie tej grupy potrwa do 19 lutego 2021 r.

Kwestie organizacyjne

Zgłoszenie chęci badania, złożenie oświadczenia, powiadomienie o terminie i miejscu badania, wystawienie skierowania, będą podobne do przyjętych w I fazie testowania, która odbyła się w styczniu.

Przypominamy: za pośrednictwem kuratoriów oświaty i stacji sanitarno-epidemiologicznych trwa zbieranie informacji o zapotrzebowaniu na testy. Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne otrzymują listy imienne od szkół i przedszkoli oraz załączone oświadczenia wypełnione przez zainteresowanych badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na zgody na badanie. Każdy nauczyciel, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie. Badania są dobrowolne i bezpłatne.

Pozytywny test, co dalej?

Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10. dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie osób z kontaktu.

Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego (tzw. systemu EWP), udostępni je pracodawcy.

info i foto: gov.pl

Polska

Polska - najnowsze informacje