wtorek, 24 września 2019 12:53

Echo Jaworza zaprasza na jubileusz

Autor Marzena Gitler
Echo Jaworza zaprasza na jubileusz

W sobotę, 28 września jubileusz 10-lecia świętować będzie zespołu regionalny Echo Jaworza z Ptaszkowej.

Początki zespołu sięgają nawet 2005 roku, gdy funkcjonował jako grupa śpiewacza. W 2009 roku zostały zapoczątkowane lekcje tańca pod kierunkiem jednego z członków zespołu – Mariana Jabłońskiego. Następnie, w 2012 roku instruktaż tańca regionalnego podjęła Małgorzata Łukasik-Kogut. Naukę tańca w najmłodszej grupie Echa Jaworza prowadzi kierownik zespołu – Magdalena Motyka. Grupę tworzy blisko 50 osób w różnym wieku, zamiłowanych w muzyce i śpiewie regionalnym. Pracują zawodowo albo się uczą, a na próby i występy poświęcają swój wolny czas.

Grupa bierze udział w licznych konkursach i przeglądach folklorystycznych o charakterze lokalnym i regionalnym. Zdobywała laury w Ogólnopolskim Konkursie Kolędniczym w Bukowinie Tatrzańskiej. Koncertowała też za granicą podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Folklorów w Obrenovac w Srebii, a także festiwalu Srem Folk Fest w Sremskiej Mitrovicy oraz w 2018 podczas IX Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Obrenovac oraz XV edycji festiwalu Srem Folk Fest. Reprezentowała region Ptaszkowej na 48. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz Oświęcimiu czy na 34. Ogólnopolskim Konkursie Tańca Ludowego w Rzeszowie w 2018 roku.

Zespół Echo Jaworza w swoim dorobku posiada płyty „Wizytówka Ptaszkowej”. Wydana w 2013 roku zawierającą 15 utworów autorskich oraz przyśpiewek z regionu Lachów Sądeckich. W 2018 roku zespół wydał płytę „Witaj Gwiazdko złota…” będąca zbiorem kolęd regionu Lachów Sądeckich.

Program obchodów:
15.00 - Msza św. w kościele parafialnym w Ptaszkowej
16.00 - Przywitanie gości, historia zespołu i uroczysty obiad
18.00 - Koncert zespołu Echo Jaworze
20.00 - Zabawa taneczna

Inf. i foto: GOK Ptaszkowa

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje