piątek, 13 marca 2020 13:18

Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest zagrożona odwołaniem

Autor Mirosław Haładyj
Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest zagrożona odwołaniem

W związku z epidemią koronawirusa w Polsce, rzecznik Ekstremalnej Drogi Krzyżowej ks. Zbigniew Gełdon za pośrednictwem swojego konta na Facebooku poinformował o tym, że wydarzenie nie zostaje odwołane.

Jak napisał w komunikacie rzecznik, podczas EDK "każdy wędruje w samotności". Równocześnie ks. Gełdon poinformował, że "nie ma konieczności wspólnego uczestniczenia we Mszy Świętej na rozpoczęcie EDK" i zachęcił uczestników do modlitwy w intencji ustania pandemii.

EDK odbywa się z reguły w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową (ale nie jest to zasadą), który w tym roku wypada 3 kwietnia. Samotnie nocą będzie można pielgrzymować w 447 miejscowościach na terenie 25 państw. W poprzedniej edycji EDK udział wzięło ok. 95 000.

Poniżej prezentujemy całość komunikatu.

Komunikat rzecznika prasowego EDK w związku z panującą pandemią koronawirusa.

Istotą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest indywidualna, samotna wędrówka w nocy. EDK jest projektem globalnym, dlatego inicjatorzy zachęcają, aby uczestnicy podjęli intencję modlitwy o ustanie pandemii koronawirusa.
EDK, jako wydarzenie nie zostaje odwołane ponieważ, każdy wędruje w samotności... Nie ma konieczności wspólnego uczestniczenia we Mszy Świętej na rozpoczęcie EDK. Dotyczy to miejscowości, w których ilość osób uczestnicząca we Mszy Świętej była znacząca. W tym roku można zaplanować początek EDK w mniejszym gronie. Na przykład w gronie przyjaciół przy przydrożnym krzyżu, czy pod kościołem.
W Polsce przygotowano kilkaset tras EDK. Na stronie www.edk.org.pl można znaleźć odpowiednią dla siebie trasę i wybrać tę, która będzie odpowiednia. Szczegóły znają liderzy poszczególnych tras EDK.
ks. Zbigniew Gełdon
rzecznik EDK

Komunikat rzecznika prasowego EDK w związku z panującą pandemią koronawirusa. Istotą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest...

Gepostet von EDK - Ekstremalna Droga Krzyżowa am Freitag, 13. März 2020

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wydarzenie religijne zainicjowane przez ks. Jacka Stryczka, przygotowane przez niego wraz z duszpasterstwem „Męska Strona Rzeczywistości”. Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek kościoła, przekształcenie jej w pieszą, nocną wędrówkę oraz głębokie przeżycie i doświadczenie własnej słabości. Ideą przyświecającą EDK jest schemat „wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie”.

Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest zorganizowaną pielgrzymką, lecz indywidualną praktyką religijną. Sztab EDK dostarczają jedynie rozważań na stacje drogi krzyżowej i propozycję tras, ale samo ich pokonanie i decyzja o ostatecznym kształcie trasy należy do uczestników. Uczestnicy pokonują trasy w grupach nie większych, niż 10 osób. Zgodnie z zaleceniami pomysłodawców, trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej powinna:

  • mieć co najmniej 20 km (zalecane jest ok. 44 km),
  • wymagać od uczestnika co najmniej 8 godzin marszu,
  • biec poza głównymi drogami i poza terenami zaludnionymi,
  • być pokonywana w nocy,
  • być pokonywana w milczeniu.

Historia

Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się w roku 2009 na trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. Na tej samej trasie odbyła się w latach 2010 i 2011. W roku 2012 po raz pierwszy zorganizowano Ekstremalną Drogę Krzyżową poza Krakowem - odbyła się także w Gliwicach oraz w Blackburn w Wielkiej Brytanii. W Krakowie liczba chętnych była na tyle duża, że organizatorzy przygotowali dwie dodatkowe trasy, z czego jedna była trasą samotną - przeznaczoną do pokonania indywidualnego.

W roku 2013 EDK została zorganizowana na siedmiu trasach z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej, a także w Alwerni, Częstochowie, na Śląsku Cieszyńskim, Tarnowie, Warszawie, Wrocławiu, Zawoi, Jarosławiu, Gliwicach i Oświęcimiu, a poza granicami Polski w Blackburn, Nottingham oraz na Spitsbergenie.

W roku 2014 EDK odbyła się w 29 rejonach: Kraków, Tarnów, Alwernia, Jarosław, Mosina k/Poznania, Radymno, Częstochowa, Tomaszów Lubelski, Zawoja, Warszawa Mokotów, Warszawa Ursus, Wrocław, Oświęcim, Gliwice, Radom, Tymowa, Kolbuszowa, Piotrków Trybunalski, Gogolin, Kasinka Mała, Nowy Sącz, Bielsko-Biała, Łódź, Rzeszów, Lachowice oraz Nottingam-Derby, Blackburn i Zurych. Na Ekstremalną Drogę Krzyżową wyszło około 6000 osób (2000 w samym Krakowie), a łączna długość tras wynosiła ponad 2000 kilometrów.

W roku 2017 EDK odbyła się w 11 państwach (poza Polską: Austria, Czechy, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, oraz Wielka Brytania), 252 rejonach, na 457 trasach. Na Ekstremalną Drogę Krzyżową wyszło ponad 52 tysiące pielgrzymów.

W 2018 roku wyznaczono ponad 600 tras, z czego najdłuższa, otaczająca Wrocław, miała 144 kilometry. Według wstępnych danych w EDK 2018 wzięło udział około 100 tysięcy osób. Specjalnego błogosławieństwa uczestnikom udzielił Papież Franciszek.

koronawirus najnowsze informacje

Fot. i inf.: EDK, wikipedia.pl

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka