środa, 3 sierpnia 2022 10:57

Europa: Wróciła śmiertelna choroba zakaźna. 180 osób na kwarantannie

Autor Tomasz Stępień
Europa: Wróciła śmiertelna choroba zakaźna. 180 osób na kwarantannie

Ma bardzo wysoki wskaźnik śmiertelności – bez leczenia umiera co drugi zakażony. Ale nawet po podaniu dawki surowicy, która zawiera antytoksynę ten wskaźnik nadal jest wysoki – u dorosłych sięga 20 proc. W Europie, po raz pierwszy od 39 lat odnotowano przypadki dyfterytu, czyli błonicy gardła.

Ta choroba została już praktycznie – dzięki szczepieniom – w Europie całkowicie zwalczona. Jest bardzo niebezpieczna. Nieleczona powoduje obrzęk i nalot na strunach głosowych, po których następuje stale nasilająca się duszność, głośny, szczekający kaszel i chrypka, która zmieniająca się w bezgłos w końcowym stadium. Do tego dochodzą objawy ogólnego zatrucia organizmu. Przy braku odpowiedniej pomocy prowadzi do uduszenia się.

Ostatni przypadek błonicy ostatnio odnotowano widziana w Szwajcarii w 1983 roku. Teraz niestety wróciła. Szwajcarskie władze potwierdziły, że zdiagnozowano dwa pozytywne przypadki w Federalnym Centrum Azylowym w Bernie. Cztery inne osoby wciąż czekają na wynik testów. Jak na razie u osób dotkniętych chorobą nie wystąpiły objawy ze strony układu oddechowego. Osoby zainfekowane znajdują się w izolacji, ale szwajcarski urząd migracyjny nałożył kwarantannę na 175 osób ubiegających się o azyl, w tym 92 małoletnich bez opieki. Wszyscy znajdują się w Federalnym Centrum Azylowym w dawnym szpitalu w Bernie. – Testujemy wszystkich na dużą skalę i oczywiście proponujemy również szczepienia – powiedział portalowi srf.ch Samuel Wyss, rzecznik Sekretariatu Stanu ds. Migracji (SEM). Jak potwierdził, azylanci chętnie ze szczepień korzystają. – Ludzie wiedzą, że błonica może być poważną, śmiertelną chorobą – powiedział Wyss.

Jedna z pierwszych butelek (1895) antytoksyny błoniczej wyprodukowanej w Laboratorium Higienicznym, w 1930 r:

fot: Wikipedia/Ajay Kumar Chaurasiya

Zdrowie – zagrożenia i choroby - najnowsze informacje