niedziela, 15 września 2024 08:38, aktualizacja 2 miesiące temu

Ewakuacja mieszkańców, zalany cmentarz, posesje i drogi oraz uszkodzony dach. Tu skutki nawałnicy są najbardziej odczuwalne [Wideo]

Autor Mirosław Haładyj
Ewakuacja mieszkańców, zalany cmentarz, posesje i drogi oraz uszkodzony dach. Tu skutki nawałnicy są najbardziej odczuwalne [Wideo]

Trwa usuwanie skutków nocnej ulewy, jaka z soboty na niedzielę (z 14 na 15 września) przeszła przez Małopolskę. Najbardziej ucierpiał powiat oświęcimski.

W nocy z soboty na niedzielę przez Małopolskę przeszła ulewa. W jej wyniku najbardziej ucierpiał powiat oświęcimski. Do pomocy z usuwaniem skutków ulewnych deszczy wyjechało kilka zastępów straży pożarnej z Tarnowa, Brzeska, Bochni i Dąbrowy Tarnowskiej.

Powiat oświęcimski Fot.: PSP 

Z uwagi na podtopienia w miejscowości Przecieszynie strażacy wraz z policjantami ewakuowali 4 osoby. W związku z wystąpieniem rzeki Młynówka nieprzejezdna w tej miejscowości jest ul. Wyzwolenia. Z kolei w Kętach z uwagi na działania strażaków przy udrażnianiu przepustu nieprzejezdna jest ul. Partyzantów.

Jak informuje nas czytelnik, w Brzeszczach zalało cmentarz.

Nieprzejezdna jest również droga wojewódzka 933 - na ul. Ofiar Oświęcimia utworzyło się rozlewisko. Podobna sytuacja jest w Jawiszowicach, gdzie nieprzejezdna jest ul. Bielska-Handlowa w związku z rozlewiskiem.

Powiat oświęcimski Fot.: PSP 

Fala przewidywana jest na popołudnie

Władze województwa przypominają, że fala kulminacyjna na Wiśle przewidziana jest na godziny popołudniowe.

– Warto uwzględnić tę informację w swoich planach podróży na niedzielę – podkreślają mundurowi.

W powiecie tarnowskim wichura

Po 22:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie zaczęły wpływać zgłoszenia o skutkach wichury, jaka przeszła nad powiatem. Jedno z wezwań dotyczyło zerwania dachu w Skrzyszowie. Na miejscu okazało się, że na szczęście spadło jedynie kilkanaście dachówek. W Szczepanowicach (gmina Pleśna) konar drzewa spadł na trzy samochody. Na szczęście nie było osób poszkodowanych. W Dąbrówce Tuchowskiej i Żurowej mundurowi interweniowali w sprawie powalonych drzew w Dąbrówce Tuchowskiej oraz Żurowej.

Walka ze skutkami nawałnicy/ Fot.: PSP 

Sytuacja w Krakowie

Jak przekazuje policja, sytuacja w Krakowie jest stabilna, "choć od wczoraj rozlewiska występowały na Starowiślnej i Grzegórzeckiej, czy pod wiaduktami na ul. Prądnickiej i ul. Wrocławskiej przy stacji kolejowej Łobzów (SKA)". Jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, w nocy w ciągu 6 godzin w regionie największe wzrosty rzek wystąpiły na Skawince w Radziszowie (170 cm), na Wildze w profilu Kraków-Łagiewniki (165 cm) oraz na Skawie w Zatorze (124 cm).

– Na godzinę 3 rano występowały: 4 przekroczenia stanów alarmowych, 9 przekroczeń stanów ostrzegawczych. Zbiorniki administrowane przez RZGW w Krakowie pracują, magazynując wodę. Wciąż posiadają duże pojemności powodziowe – przekazują pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Fot.: PSP Małopolska
Video: Adam Marusza

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka