piątek, 22 stycznia 2021 22:19

Fatalne wieści o brytyjskiej odmianie wirusa

Autor Tomasz Stępień
Fatalne wieści o brytyjskiej odmianie wirusa

Nowa mutacja koronawirusa, odkryta niedawno w Wielkiej Brytanii jest groźniejsza niż się początkowo wydawało. Złe informacje przekazał premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson.

O wykryciu nowej odmiany COVID-19 poinformował nieco ponad miesiąc temu brytyjski minister zdrowia. 14 grudnia powiedział, że „w tym momencie nic nie wskazuje, by ten wariant powodował większe prawdopodobieństwo poważnego przebiegu choroby.” Niestety, te informacje są już nieaktualne.

Nowa mutacje jest najprawdopodobniej groźniejsza, niż się początkowo wydawało. Nie chodzi tylko o to, że jest znacznie (nawet o 70%) bardziej zaraźliwa, niż znany Sars-CoV-2. Według najnowszych danych naukowych, może być bardziej śmiercionośny. Potwierdził to Boris Johnson. – Oprócz szybszego rozprzestrzeniania się, wydaje się również, że istnieją pewne dowody na to, że nowy wariant - wariant, który został po raz pierwszy zidentyfikowany w Londynie i na południowym wschodzie [Anglii – przyp. red] - może być powiązany z wyższym stopniem śmiertelności – powiedział brytyjski premier.

Johnson opierał się na badaniach naukowców z New and Emerging Respiratory Virus Threats Group Advisory Group. Według nich, różnice w śmiertelności wirusów są wyraźne. I podają przykład: z 1000 zarażonych starym wariantem wirusa 60-latków, statystycznie 10 z nich może umrzeć. Ale w nowym wariancie liczba ta wzrasta do około 13.

Dobra wiadomość jest taka, że najprawdopodobniej opracowane do tej pory szczepionki są przeciwko niemu skuteczne.

Brytyjska mutacja to najpowszechniejsza w tej chwili postać wirusa w Anglii i Irlandii Północnej.  Ale, mimo tego, że jeszcze przed świętami Europa i inne kraje próbowały odgrodzić się od Anglii, rozprzestrzenił się na ponad 50 innych krajów. 6 stycznia był już u naszych sąsiadów, na Słowacji. A przedwczoraj laboratorium genXone poinformowało, że brytyjska mutacja koronawirusa dotarła do Polski. Pacjent, u którego potwierdzono zakażenie brytyjską odmianą koronawirusa B.1.1.7. pochodzi z województwa małopolskiego.

Małopolska - najnowsze informacje