czwartek, 19 września 2019 07:58

Festiwal Conrada pojawi się w całym mieście

Autor Manuel Langer
Festiwal Conrada pojawi się w całym mieście

Już nie tylko Rynek Główny, ale również Nowa Huta, Zabłocie czy Krowodrza. Festiwal Conrada pojawi się w całym mieście! Spotkania z autorami, krytykami, tłumaczami i artystami; audycje radiowe, wystawy, warsztaty i spacery – to tylko część wydarzeń towarzyszących 11. edycji tego festiwalu. W bogatym programie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie.

Literacki spacer szlakiem Josepha Conrada to punkt obowiązkowy na liście wydarzeń towarzyszących festiwalu. W sobotę, 26 października, o godz. 10.00 Agnieszka Konior oprowadzi nas po miejscach, w których pisarz mieszkał, uczył się i nawiązywał pierwsze przyjaźnie. Spacer pokaże, że związki Josepha Conrada z Krakowem są nie tylko metaforyczne.

Wydarzenia towarzyszące to także spotkania i debaty z krytykami, literatami, tłumaczami, pisarzami czy artystami. W Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK spotkamy się z Andą Rottenberg – Maria Anna Potocka zapyta tę słynącą z ostrych komentarzy polską kuratorkę o jej najnowszą książkę.

Warto wysłuchać rozmowy wokół naszej premiery non-fiction „18. znaczy Nowa Huta”. Publikacja jest zwieńczeniem kilkumiesięcznej akcji reporterskiej, w ramach której braliśmy pod lupę XVIII dzielnicę Krakowa. Oliwia Fryc i Malina Szczepańska porozmawiają z autorami wyróżnionych reportaży o wielobarwnym portrecie Nowej Huty.

W programie wydarzeń towarzyszących znalazły się też liczne spotkania: z Markiem Rabijem porozmawiamy na temat muzułmańskiej mniejszości w Birmie; z Annette Hess o jej książce „W niemieckim domu”; Jan Revedin opowie o idei Bauhausu; Irena Makarewicz i Teresa Worowska porozmawiają o premierowym zbiorze felietonów „Kronika niedzielna” Sándora Máraiego; z kolei Jurij Andruchowycz i Tania Malarczuk zostaną zapytani o ukraińską tożsamość.

Podczas debat zadamy wiele pytań: Czy kryminał może nas jeszcze czymś zaskoczyć? Jak wygląda świat z punktu widzenia człowieka, który pełni kilka różnych ról społecznych: zakonnika, kapłana, dziennikarza, redaktora i pisarza? Jak te wszystkie role wpływają na niego i na rzeczywistość, w której na co dzień funkcjonuje? Jakie są różnice między pisarzem a felietonistą? Co sprawia, że Ukraina z takim trudem uzyskuje szeroko rozumianą niezależność?

W festiwalowym tyglu znalazło się też miejsce na warsztaty. 24 października podczas zajęć dla seniorów zastanowimy się, co szkodzi pisaniu – nadmiar słów czy ich niedostatek. Wykorzystamy do tego fragmenty prozy Herty Müller i Elfriede Jelinek. Natomiast 26 października Marek Bieńczyk na warsztat weźmie różnice między poetyką eseju i powieści.

W festiwalowym kalendarzu warto też zaznaczyć 24 października. Tego dnia poznamy wyniki 11. edycji konkursu PIK-owy Laur – nagrody przyznawanej dziennikarzom, którzy prezentują wiedzę o książkach oraz promują kulturę czytelniczą w sposób rzetelny, ciekawy i innowacyjny. Dzień później zapraszamy na Galę Nagrody Goncourtów i spotkanie z Pauline Delabroy-Allard (prowadzone w języku francuskim).

W sobotę, 26 października przyjrzymy się radiowej audycji naprawdę z bliska. W centrum festiwalowym na żywo audycję „Poczytalni” przygotuje redakcja radia TOK FM. Po jej zakończeniu od razu zaprosimy na koncert „Tutaj” – wydarzenie muzyczno-filmowo-literackie z udziałem Piotra Bukowskiego, Kamila Gubały, Moniki Sznajderman i Huberta Zemlera.

Nie można też zapomnieć o stałych punktach programu, czyli wystawach. W tym roku będzie ich kilka. W Kamienicy Szołayskich odbędzie się wystawa „Idzie młodość! I Grupa Krakowska” o problematyce społecznej, powiązanej z idealistycznym zaangażowaniem młodzieży.

W Muzeum Etnograficznym zobaczymy wystawę prac „PIO Kalińskiego – Historie niedokończone” obejmującą cykle graficzne powstałe w latach 2014-2019, dla których inspiracją były nowo poznane miejsca oraz równocześnie fascynacje literackie. Kolejnym ważnym punktem na artystyczno-literackiej mapie festiwalu będzie multimedialna instalacja z pierwszym w Polsce filmem wolumetrycznym (w rolach głównych Jakub Gierszał i Arkadiusz Jakubik) – „Gabinet / Das Kabinett” w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Przez cały tydzień w centrum festiwalowym podczas Festiwalu Conrada znajdziecie nasz regał bookcrossingowy. Drugie Życie Książki to wyjątkowa, wielka, bezpłatna akcja wymiany książek. Wystarczy przynieść jedną, a maksymalnie dziesięć książek – wymienić je na inne.

Szczegółowy program dostępny na conradfestival.pl.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje