Od czerwca 2024 roku pary, które zmagają się z niepłodnością, mogą skorzystać z dofinansowania procedury in vitro. Finansowanie in vitro dostępne jest również dla pacjentów PARENS Centrum Leczenia Niepłodności. Jakie są warunki uzyskania wsparcia i kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Rządowe finansowanie in vitro obejmuje aż sześć procedur wspomaganego rozrodu
Nie bez powodu najnowszy rządowy program dofinansowania in vitro uznawany jest nie tylko za niezwykle korzystny, ale też za jeden z najbardziej nowoczesnych w skali europejskiej. Program dostępny jest dla par, które zmagają się z niepłodnością i chcą skorzystać z procedury zapłodnienia pozaustrojowego. W wielu przypadkach jest ona jedynym sposobem na uzyskanie ciąży.
Bardzo ważna informacja jest taka, że wsparcie może obejmować aż sześć procedur wspomaganego rozrodu, w tym między innymi cztery cykle zapłodnienia z własnymi komórkami lub z dawstwem nasienia, dwa cykle zapłodnienia z oocytami od dawczyń lub sześć cykli z wykorzystaniem dawstwa zarodków. To sprawia, że szanse na uzyskanie ciąży są naprawdę duże.
Kto może skorzystać z finansowania?
Rządowy program odznacza się także dużą dostępnością. Przede wszystkim na wsparcie mogą liczyć te pary, które mają udokumentowane minimum 12 miesięcy nieskutecznego leczenia niepłodności. Wsparcie otrzymają także pary posiadające zarodki z wcześniejszych procedur oraz pary, które wcześniej brały udział w innych programach wsparcia, głównie samorządowych.
Aby ubiegać się o finansowanie in vitro, para nie musi pozostawać w związku małżeńskim. Istotne jest też kryterium wieku. Otóż wsparcie otrzymają kobiety do 42 lub 45 roku życia (w zależności od tego, czy korzystają z własnych gamet, czy z dawstwa) oraz mężczyźni do 55 roku życia.
Diagnostyka preimplantacyjna zarodków nie jest objęta dofinansowaniem
To z kolei bardzo ważna informacja dla par, w przypadku których istnieją wskazania do przeprowadzenia diagnostyki preimplantacyjnej zarodków. Kwestia ta już od miesięcy budziła wiele wątpliwości. Nie da się bowiem ukryć, że tego typu diagnostyka jest niezwykle kosztowna – cena może tutaj sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jednocześnie skuteczność transferów przeprowadzonych z wykorzystaniem przebadanych zarodków jest wyższa. W niektórych przypadkach diagnostyka pozwala na wykluczenie poważnych wad, których ryzyko wystąpienia u niektórych par jest bardzo wysokie.
Oczywiście należy pamiętać, że pomimo wszystko diagnostyka genetyczna zarodków nigdy nie da 100 proc. pewności, że dziecko urodzi się całkowicie zdrowie. Wynika to z nieprzewidywalności naszej genetyki i możliwości wystąpienia wad rozwojowych płodu
Obecnie wiadomo już, że diagnostyka preimplantacyjna nie jest objęta dofinansowaniem. Para może - w sytuacji, gdy istnieją ku temu wskazania lekarskie - skorzystać z diagnostyki genetycznej zarodków przed transferem na zasadach komercyjnych w ramach programu. Innymi słowy, para może zapłacić za badanie, pomimo, że cała reszta procedury jest finansowana z programu.
Rządowy program finansowania in vitro dostępny we wszystkich ośrodkach Grupy PARENS
Pacjenci Grupy PARENS leczą się nie tylko w Krakowie, ale też w Opolu i Rzeszowie. Dobra wiadomość dla pacjentów jest taka, że finansowanie in vitro będzie dostępne w każdym z tych miast. Jak wiadomo, leczenie niepłodności jest procesem, który często wiąże się z wieloma wizytami w klinice, szczególnie w przypadku in vitro. Jest to więc bardzo duże ułatwienie dla par, które chcą skorzystać z rządowego wsparcia w swojej okolicy.
Aby dowiedzieć się więcej na temat dofinansowania in vitro w PARENS Centrum Leczenia Niepłodności, należy skonsultować się bezpośrednio z wybraną kliniką i umówić się na wizytę.