wtorek, 12 grudnia 2023 12:11

Jak bezpiecznie używać fajerwerków w Polsce

Autor Artykuł sponsorowany
Jak bezpiecznie używać fajerwerków w Polsce

Już niedługo niebo nad Polską rozświetli się niesamowitą paletą kolorów oraz kształtów. Pokazy fajerwerków stały się bowiem prawdziwą tradycją, która dostarcza niezapomnianych emocji, a także wspomnień. Jednak, aby atrakcja została zrealizowana w sposób bezpieczny i kontrolowany, konieczne jest dopasowanie się do obowiązujących rozporządzeń prawnych. Jakie są najważniejsze regulacje oraz przepisy bezpieczeństwa w Polsce? Odpowiedź w dzisiejszym artykule!

Przezorny zawsze ubezpieczony

Zanim przejdziemy do najważniejszych wskazówek świadomego i odpowiedzialnego stosowania fajerwerków, warto przytoczyć kilka uniwersalnych zasad. Każdy profesjonalny i odpowiedzialny dostawca produktów pirotechnicznych, taki jak saliutas.lt, dba o asekurację swych klientów, a regularna edukacja sprzyja budowaniu właściwych praktyk. Zatem, o czym warto pamiętać?


Najważniejszym punktem jest fakt, że fajerwerki dedykowane są osobom pełnoletnim. To oznacza, że sprzedaż produktów może być skierowana wyłącznie do dorosłych klientów, a złamanie tego dekretu grozi grzywną, ograniczeniem wolności, a nawet jej pozbawieniem.


Potwierdza to zapis Ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Artykuł 31. przytoczonego dokumentu podkreśla jednocześnie konieczność przedstawienia przez potencjalnego kupca dokumentu tożsamości.


Jak widać, sankcje są naprawdę poważne. Co więcej, planowane zakupy powinny uwzględniać asortyment wyłącznie sprawdzonych partnerów. Czym charakteryzuje się odpowiedni produkt?

Wybieraj jakość

Informacje na ten temat znajdują się na kartach oficjalnego serwisu Rzeczypospolitej Polskiej. Materiały opracowane przez specjalistów Państwowej Straży Pożarnej pomagają zidentyfikować i wybrać materiały pirotechniczne, które nie budzą zastrzeżeń.


Pierwszą czynnością, którą należy wykonać przed docelowym zakupem, jest rzetelna weryfikacja samego opakowania. Warto pamiętać, że wszelkiego rodzaju wgniecenia lub uszkodzenia mechaniczne mogą wpływać na praktyczność sprzętu, a w rezultacie jego bezpieczeństwo.


Dodatkowo fajerwerki oraz petardy powinny być zaprojektowane tak, aby ułatwiać właściwe i bezpieczne użytkowanie. Bardzo często to brak odpowiedniej wiedzy jest podstawowym powodem niebezpiecznych incydentów. Z tego powodu to wyczerpująca instrukcja obsługi jest finalnym ogniwem, na który należy zwrócić szczególną uwagę!

Wybuchowa noc

Ostatnie sekundy roku to dla wielu osób niezwykle wyjątkowa chwila, która wymaga specjalnej celebracji. Jednak sylwester nie zwalnia nas z obowiązujących przepisów prawnych!


W konsekwencji istnieje kilka rodzajów norm, które definiują stosowanie fajerwerków. Planując widowiskowy pokaz pirotechniczny, należy zatem wziąć pod uwagę wszelkie wytyczne umieszczone w kodeksie wykroczeń - doskonałym przykładem jest całoroczny zapis o zakłócaniu ciszy nocnej. To jednak nie koniec ważnych wskazówek.


Inną kategorią instrukcji są przepisy prawa lokalnego, które przybierają formę specjalnych zarządzeń wojewody lub uchwał rady gminy. To właśnie te normy wskazują sylwester oraz Nowy Rok, jako czas, w którym odpalanie fajerwerków jest dozwolone. Zabawa w innym okresie może uszczuplić nasz portfel nawet o 500 złotych. Samych kar jest jednak więcej, a odpowiednie służby pilnują również sposobu obchodzenia się z materiałami pirotechnicznymi.


Biorąc to pod uwagę, wszelkie manipulacje fajerwerkami i petardami wymagają udziału osób pełnoletnich. Aktywacja produktów odbywa się zgodnie z instrukcją, w przygotowanych do tego warunkach - bliskość obiektów narażonych na działanie ognia kategorycznie wyklucza ich zastosowanie. Niezależnie od naszego doświadczenia, zawsze należy korzystać z najlepszych materiałów pirotechnicznych oraz usług lub porad prawdziwych fachowców.

Święta z Głos24 - najnowsze informacje

Rozrywka