sobota, 4 stycznia 2025 10:45, aktualizacja 2 dni temu

Gigantyczny orszak przejdzie przez Kraków. Dużo radości i... duże utrudnienia w ruchu

Autor Marzena Gitler
Gigantyczny orszak przejdzie przez Kraków. Dużo radości i... duże utrudnienia w ruchu

Trwają ostatnie przygotowania do Orszaku Trzech Króli, który w poniedziałek wyruszy na Rynek Główny z trzech miejsc w Krakowie. W wydarzeniu weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy uczestników. W związku z tym 6 stycznia będą duże utrudnienia w komunikacji miejskiej i dla kierowców.

Orszak Trzech Króli w Krakowie jest organizowany od 2010 roku, a więc w 2025 roku odbędzie się już jego 15. edycja. W 2024 roku w wydarzeniu uczestniczyło około 30 tysięcy osób.

Co to jest Orszak Trzech Króli?

Orszak Trzech Króli to wydarzenie religijne i kulturalne, które łączy tradycję z radosnym świętowaniem Objawienia Pańskiego, czyli święta Trzech Króli, obchodzonego 6 stycznia. Orszak symbolizuje wędrówkę Mędrców ze Wschodu, którzy udali się do Betlejem, by złożyć hołd nowo narodzonemu Jezusowi. Po raz pierwszy został zorganizowany w Warszawie w 2009 roku i od tego czasu zyskał ogólnopolski, a nawet międzynarodowy zasięg. Obecnie odbywa się w setkach miejscowości w Polsce oraz w kilkudziesięciu za granicą.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Orszak Trzech Króli, wspierana przez lokalne społeczności, parafie, szkoły i organizacje kulturalne. Ideą orszaku jest promocja wartości chrześcijańskich, integracja lokalnych społeczności oraz wspólne celebrowanie jednej z najstarszych tradycji chrześcijańskich. W ramach wydarzenia uczestnicy często występują w kostiumach, śpiewają kolędy i biorą udział w scenkach nawiązujących do biblijnej opowieści o narodzeniu Jezusa. Orszak Trzech Króli to również okazja do zaangażowania się w działania charytatywne i rodzinne przeżywanie tego święta.

Tegoroczne hasło orszaku brzmi „Kłaniajcie się królowie”, nawiązując do pastorałki „Do szopy, hej pasterze”.

Orszak Trzech Króli w Krakowie

Orszak w Krakowie tradycyjnie podzielony jest na trzy pochody:

  • Orszak Niebieski (afrykański): rozpocznie się około godziny 11:40 po mszy w kościele św. Floriana o 11:00. Wyruszy z Placu Matejki, przejdzie pod Barbakanem, następnie ulicą Floriańską na Rynek Główny.
  • Orszak Zielony (azjatycki): wyruszy około godziny 11:00 po mszy o 10:00 w kościele św. Stanisława Kostki. Trasa prowadzi z Dębnik przez ulice Konfederacką, Bałuckiego, Rynek Dębnicki, Most Dębnicki, Zwierzyniecką, Retoryka, Garncarską, Studencką i św. Anny na Rynek Główny.
  • Orszak Czerwony (europejski): rozpocznie się około godziny 11:00 po mszy o 10:00 w Katedrze Wawelskiej. Trasa wiedzie z Wawelu ulicą Grodzką przez Plac Wszystkich Świętych na Rynek Główny.
Trasa Orszaku Trzech Króli w Krakowie / krakow.pl

Wszystkie orszaki spotkają się około godziny 12:00 na Rynku Głównym, gdzie królowie oddadzą hołd nowo narodzonemu Dzieciątku.

Krakowianie bardzo chętnie biorą udział w wydarzeniu. Przychodzą całe rodziny. Organizują się też parafie, które wspólnie dołączają do pochodów. W tym roku, podobnie jak poprzednio, można spodziewać się prawdziwych tłumów.

Utrudnienia w komunikacji

W związku z wydarzeniem przewidywane są utrudnienie w komunikacji miejskiej:

  • most Dębnicki: utrudnienia dla linii nr: 124, 144, 165, 169, 173, 179, 194, 300, 301, 304, 424, 469, 503, 513
  • ul. Bałuckiego: utrudnienia dla linii nr: 112, 162
  • ul. Basztowa: utrudnienia dla linii nr: 2, 4, 14, 20, 24, 124, 152, 424, 502
  • ul. Piłsudskiego: utrudnienia dla linii nr: 6, 20, 124, 152, 424, 502
  • ul. Podwale: utrudnienia dla linii nr: 2, 8, 13, 18, 20, 124, 152, 424, 502
  • ul. Warszawska: utrudnienia dla linii nr: 130, 179, 304
  • ul. Zwierzyniecka: utrudnienia dla linii nr: 1, 2
  • pl. Wszystkich Świętych: utrudnienia dla linii nr: 1, 6, 8, 13, 18.

Pozostałe miejsca:

  • godz. 12.00–12.30: kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Niebieska, klub sportowy Orzeł – utrudnienia dla linii nr 107
  • godz. 13.20–13.50: kościół pw. NMP w Bieżanowie, ul. ks. Popiełuszki, ul. Korepty, ul. Mała Góra, ul. Ćwiklińskiej, sanktuarium Najświętszej Rodziny w Nowym Bieżanowie – utrudnienia dla linii nr: 153, 163, 195, 234, 284.

Zbiórka dla bezdomnych

Podczas krakowskiego Orszaku Trzech Króli od lat prowadzona jest zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych, realizowanego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Organizacja oferuje kilkanaście mieszkań wspieranych, w których osoby i rodziny bezdomne przygotowują się do życia na własny rachunek. Pobyt w tych mieszkaniach to kluczowy etap na drodze do samodzielności – czas intensywnej pracy, nauki zarządzania czasem, budżetowania oraz troski o wspólną przestrzeń. To także moment na uporządkowanie spraw socjalnych, prawnych i rodzinnych.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, Dzieło Pomocy stara się, by z programu mogło skorzystać jak najwięcej osób. Projekt stale się rozwija, a mieszkańcy, oprócz bezpiecznego schronienia i domowego ciepła, otrzymują wszechstronne wsparcie specjalistów. Nad każdą osobą czuwa zespół składający się z pracownika socjalnego, doradcy zawodowego i psychoterapeuty, którzy pomagają w procesie wychodzenia z bezdomności. Szczegóły o wsparciu można znaleźć na stronie: dzielopomocy.pl.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio zostało założone w Krakowie ponad 18 lat temu przez braci kapucynów, by wspierać osoby doświadczające bezdomności. Obecnie organizacja prowadzi dwa nowoczesne centra pomocy, sieć mieszkań wspieranych i chronionych, magazyn odzieżowy oraz gospodarstwo rolne, które łącznie służą ponad 1600 osobom rocznie.

Centra przy ul. Loretańskiej 11 i ul. Smoleńsk 4 oferują kompleksową pomoc. Wsparcie doraźne obejmuje możliwość zjedzenia posiłku, wzięcia kąpieli, wymiany lub wyprania odzieży oraz dostęp do pomocy medycznej. W ramach wsparcia specjalistycznego organizacja oferuje pomoc socjalną, zawodową, mieszkaniową, prawną, psychologiczną i duchową. Partnerem tego przedsięwzięcia jest Miasto Kraków.

Jak przygotować się do udziału w Orszaku z dzieckiem?

Aby przygotować się do udziału w orszaku z dzieckiem, warto zadbać o odpowiednie ubranie dostosowane do warunków pogodowych, zabrać ze sobą ciepłe napoje oraz przekąski. Organizatorzy często rozdają uczestnikom papierowe korony i śpiewniki, co może dodatkowo umilić udział w wydarzeniu. Można też przed wydarzeniem przygotować w domu razem z dziećmi "rodzinne korony" i stroje czy elementy stroju w kolorze wybranego orszaku, co przedłuży radość wspólnego świętowania.

fot. mat. prasowe

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka