piątek, 12 lutego 2021 13:09

Fundacja Auschwitz-Birkenau chce pomóc Omarowi Farouqowi Bashirowi

Autor Wiktoria Mitura
Fundacja Auschwitz-Birkenau chce pomóc Omarowi Farouqowi Bashirowi

Fundacja Auschwitz-Birkenau rozpoczęła zbiórkę funduszy na pomoc nigeryjskiemu nastolatkowi Omarowi Farouqowi Bashirowi w odbudowie  życia.

Omar Farouq Bashir był nastolatkiem, gdy w kłótni z rówieśnikiem powiedział coś, co uznano za bluźnierstwo. Został za to skazany przez sąd szariacki na 10 lat więzienia.

W obronie Omara stanął dr Piotr Cywiński, dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau i prezes Fundacji, ze wsparciem ponad 300 osób z całego świata, gotowych odbyć część wyroku w zamian za zwolnienie chłopca. Wsparcie to sprawiło, że sprawa Omara znalazła się w centrum uwagi na całym świecie. Na szczęście wyrok nie zapadł. Dzięki wysiłkom zespołu prawników Omar został oczyszczony z zarzutów, uniewinniony i zwolniony z więzienia 25 stycznia 2021 roku.

Jednak jego życie jest nadal poważnie zagrożone przez grupy ekstremistyczne. Aby uniknąć ewentualnego ataku, Omar musiał po wyjściu na wolność natychmiast zmienić miejsce zamieszkania.

W zależności od sumy, którą uda się zgromadzić, Fundacja planuje zapewnić mu miejsce zamieszkania poza regionem, z którego pochodzi, opłacić edukację oraz – jeśli zbierzemy wystarczającą kwotę – także zwrócić część kosztów poniesionych przez prawników wspierających go w Nigerii.

W związku z wymogami wynikającymi z obowiązującego w Polsce prawa dotyczącego Muzeów to Fundacja Auschwitz-Birkenau, której prezesem jest również dyrektor Muzeum, zajmie się przeprowadzeniem zbiórki i rozliczeniem jej efektów. Fundacja uczyni to pro bono.

Fundacja publikuje co roku swoje sprawozdania po polsku i po angielsku oraz wyniki audytu zewnętrznego. Opublikowane zostaną także szczegóły dotyczące pozyskiwania funduszy oraz wykorzystania środków zebranych na rzecz Omara.

foto: http://www.auschwitz.org/

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje