środa, 16 października 2019 09:13

Gabinet / Das Kabinett - multimedialna instalacja z pierwszym w Polsce filmem wolumetrycznym

Autor Manuel Langer
Gabinet / Das Kabinett - multimedialna instalacja z pierwszym w Polsce filmem wolumetrycznym

Gabinet doktora Caligari Roberta Wienego to jeden z najwybitniejszych niemieckich filmów powstałych w epoce Republiki Weimarskiej i jednocześnie przełomowy film w historii światowego kina. Dzieło łączy w doskonały sposób film ze sztukami wizualnymi: malarstwem, grafiką i scenografią. Dekoracje służą nie tylko zdjęciom filmowym, ale są przede wszystkim instalacją artystyczną, jak dzisiaj nazwalibyśmy tego typu dzieło.

W 100-lecie jego powstania, przypominając ten niezwykły filmowy obraz, zrealizowana została współczesna multimedialna instalacja, w której wykorzystano najnowocześniejsze technologie i której jądrem jest pierwszy w Polsce film wolumetryczny. Syn Cezara z Arkadiuszem Jakubikiem i Jakubem Gierszałem w rolach głównych, umożliwia widzowi wkroczenie w trójwymiarową przestrzeń rozgrywanej akcji, swobodne podążanie za fabułą oraz spotkanie postaci, które nie zostały zaprojektowane komputerowo lecz są odgrywane przez aktorów z wykorzystaniem metody 3D Human Body Reconstruction.

Obok pierwszej w historii kinematografii adaptacji filmu niemego w technologii filmu wolumetrycznego w przestrzeni prezentującej instalację, do której dekoracje stworzyli dwaj polscy malarze neoekspresjoniści: Zdzisław Nitka i Eugeniusz Minciel, obejrzeć można multimedialne prezentacje wykorzystujące unikatowe zbiory archiwalne Deutsche Kinemathek i ukazujące kontekst powstania filmu. Projekt obejmuje także pokaz odrestaurowanego filmu Roberta Wienego z 1919 roku oraz ekspozycję plakatów, jakie do niego powstały.

Kurator: Krzysztof Stanisławski

Koordynacja projektu: Renata Prokurat, Goethe-Institut

Organizator: Goethe-Institut w Warszawie

Film wolumetryczny: Volucap Studio, UFA X Babelsberg

Scenografia: Zdzisław Nitka, Eugeniusz Minciel, Sylwester Ambroziak, Paweł Paciorek

Partnerzy: Muzeum Inżynierii Miejskiej, Dom Norymberski, Goethe-Institut w Krakawie, Festiwal Conrada, Deutsche Kinemathek Museum für Film und Fernsehen w Berlinie  

Produkcja: Modulo Sp. z o.o. Zbigniew Łowżył Architekt: Adam Wierciński

Pokazy filmu Gabinet doktora Caligari dzięki uprzejmości F.W. Murnau-Stiftung, Wiesbaden

Projektowi towarzyszą wydarzenia, z których część – pod wspólnym tytułem Berlin międzywojnia, Preludium do katastrofy - odbywa się w ramach Festiwalu Conrada.

Gabinet / Das Kabinett

Multimedialna instalacja z pierwszym w Polsce filmem wolumetrycznym

Muzeum Inżynierii Miejskiej

ul. Wawrzyńca 15, Kraków

20.10 – 10.11.2019

Szczegóły: www.mim.krakow.pl, www.goethe.de/polska, http://conradfestival.pl/

Kraków - najnowsze informacje