wtorek, 16 listopada 2021 10:24

Gdzie potrzebne są chodniki w Krakowie? Jest odpowiedź miasta

Autor Marzena Gitler
Gdzie potrzebne są chodniki w Krakowie? Jest odpowiedź miasta

Zarząd Dróg Miasta Krakowa opublikował wczoraj listę miejsc, gdzie konieczna jest budowa chodników, zawiera ona 199 lokalizacji. Podobną, ale znacznie dłuższą listę wczoraj opublikowało Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków!.

Lista miała powstać już we wrześniu. Opublikowana została dopiero wczoraj po konferencji prasowej, na której swoją listę stworzoną przez głosy mieszkańców przesłane w ramach akcji #ZapominanieMiejsca zaprezentowało Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków!, a album zawierający krakowskie "miejsca wstydu" przekazało prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu. Trudno uznać to za bieg okoliczności.

Obie listy powstały w wyniku społecznych konsultacji. Między listami jest jednak olbrzymia różnica. Na tej "miejskiej" jest 199 pozycji. Zostały wybrane we współpracy z Radami Dzielnic i zaakceptowane przez Komisję Infrastruktury Rady Miasta Krakowa.

Jak informuje ZDMK lista jest podzielona na siedem kategorii, a na liście stworzonej przez Stowarzyszenia aż 1098.

Na liście ZDM pierwszych 27 lokalizacji na liście to zadania, które obecnie są realizowane w ramach zawartych już umów. To m.in. chodnik na ul. Drożyska (projekt i budowa, trwają prace w terenie) czy chodnik na ul. Kantorowickiej (projekt).

Kolejnych 16 pozycji to miejsca, dla których przygotowywane są ogłoszenia przetargowe, np. chodnik na ul. Mała Góra czy chodnik na ul. Zbrojarzy.

4 kolejne miejsca to zadania kompensacyjne, a dalszych 7 lokalizacje, gdzie głównym celem będzie utwardzenie pobocza.

Na liście znalazło się też 12 lokalizacji, dla których jest już dokumentacja projektowa, np. chodnik na ul. Olsztyńskiej, czy chodnik na ul. Zawiłej.

W przedostatniej kategorii można zapoznać się z lokalizacjami zgłoszonymi przez poszczególne dzielnice. Najwięcej - szesnaście wskazań zgłosiła dzielnica X Swoszowice. To np. ul. Niedowniczańskiego. Po trzynaście zgłosiły dzielnice IX Łagiewniki - Borek Fałęcki (np. ul. Zalesie) i XVII Wzgórza Krzesławickie (np. ul. Łuczanowicka).  Po osiem zgłosiły dzielnica IV Prądnik Biały (np. ul. Glogera) i dzielnica XVIII Nowa Huta (np. ul. Rzepakowa). Po sześć zgłosiły dzielnica VII Zwierzyniec (np. ul. Modrzewiowa) i dzielnica XVI Bieńczyce (np. ul. Bulwarowa). Po pięć - dzielnica V Krowodrza (np. ul. Odlewnicza) i dzielnica VIII Dębniki (np. ul. Dąbrowa). Po cztery dzielnica III Prądnik Czerwony (np. ul. Ostatnia), dzielnica VI Bronowice (np. ul. Balicka), dzielnica XII Bieżanów - Prokocim (np. ul. Półłanki) i dzielnica XIII Podgórze (np. ul. Gromadzka). Po trzy wskazania zgłosiły dzielnica II Grzegórzki (np. ul. Żółkiewskiego), dzielnica XI Podgórze Duchackie (np. ul. Obronna) oraz dzielnica XV Mistrzejowice (np. ul. Powstańców). Dwa miejsca, gdzie brakuje chodników wskazała dzielnica XIV Czyżyny. To m.in. ul. Strumyk. Żadnej lokalizacji nie zgłosiła tylko dzielnica I Stare Miasto.

W ostatniej kategorii jest 26 lokalizacji, które dopiero będą poddane analizie pod kątem m.in. dostępności terenowej.

Cała lista dostępna jest na stronie  ZDMK (zobacz TU), wraz z opisem, metrażem, wstępnymi szacunkami kosztów na ich realizację. Niestety nie ma podsumowania, jakie środki są potrzebna na zrealizowanie zadań z listy i w jakich latach, mogą powstać wyczekiwane inwestycje.  

Warto zauważyć, że lista miejsc, gdzie jest potrzebny chodnik, pojawiła się w dniu, w którym podobną listę przekazało do Magistratu Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków! Na liście miejsc, które zdaniem mieszkańców domagają się budowy lub naprawy infrastruktury (budowy poboczy, chodników, oświetlania czy instalacji zapobiegającej zalewaniem w czasie ulew) jest 1098 pozycji.

Jak ocenia Krzysztof Kwarciak, prezes Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków! ocenia, miasto przeznacza niewielkie środki na bliskie krakowianom inwestycje, a dzielnice ze swoimi skromnymi budżetami nie są w stanie udźwignąć kosztownych przedsięwzięć.  Zdarza się, że mieszkańcy już od ponad trzydziestu lat czekają na budowę chodnika, utwardzenie drogi czy instalacje oświetlenia. - W dodatku Kraków szybko się rozbudowuje, a nie towarzyszy temu odpowiednie tempo rozwoju infrastruktury - podsumowuje.

Fot. Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków!

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka