środa, 14 lutego 2024 08:00

Gdzie zabrać drugą połówkę w walentynki? Najbardziej romantyczne miejsca dla zakochanych w Krakowie

Autor Patryk Trzaska
Gdzie zabrać drugą połówkę w walentynki? Najbardziej romantyczne miejsca dla zakochanych w Krakowie

Walentynki to czas miłości, wspaniałych randek oraz dzielenia się uczuciami, nie tylko tymi skrywanymi. Co roku wśród wielu ludzi pojawia się pytanie, gdzie i jak spędzić ten czas z ukochaną osobą. Jako że stolica Małopolski, nabiera niezwykłego klimatu nabiera po zachodzie słońca, wybraliśmy 6 wspaniałych miejsc w Krakowie, które idealnie nadają się na wieczorną randkę w tym wyjątkowym dniu.

5. Zaułek Niewiernego Tomasza

Jest to niewielki zakątek położony na skrzyżowaniu ulic Świętego Tomasza i Świętego Jana. Znajduje się niedaleko Rynku, jednak w przeciwieństwie do krakowskiej wizytówki, nie uświadczymy tu zgiełku czy krzyków. Będąc tam można poczuć jedyny w sowim rodzaju klimat.

Na małym placu znajduje się kilka kawiarni, które regularnie odwiedzane są przez zakochanych. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą miło i klimatycznie spędzić czas z drugą połówką.

Zaułek Niewiernego Tomasza - fot. Mateusz Łysik/Głos24
Zaułek Niewiernego Tomasza - fot. Mateusz Łysik/Głos24

4. Zakrzówek

Zakrzówek to jedno z najbardziej magicznych miejsc w Krakowie. Zalany wodą stary kamieniołom wapienia, głęboki na ponad 30 metrów zawsze przyciągał zakochanych. Położony ledwie 2,5 kilometra od Rynku Głównego, Zakrzówek otoczony jest Skałkami Twardowskiego, które jeszcze dodają mu magii – bo według legendy to pośród tutejszych urwisk Mistrz Twardowski wykładał czarnoksięskie nauki.

Ze względu na swoje naturalne piękne, jest to wciąż popularne miejsce wśród zakochanych, którzy chcą posiedzieć przy świetle księżyca w pięknej scenerii.

Zakrzówek - fot. Mateusz Łysik

3. Planty

Krakowskie planty to jeden ze znaków rozpoznawczych stolicy Małopolski. Powstały na miejscu fortyfikacji otaczających miasto oraz położonej na ich przedpolu fosy i wałów ziemnych. Obecnie są jednak miejscem spotkań i spacerów.

Pomimo zimowej aury, nie brakuje miłośników wieczornych spacerów właśnie w tym miejscu. Szczególnie wieczorem Planty sprawiają wrażenie, jakby ktoś je wyciągnął z bajkowego świata. Lampy tworzą wspaniały nastrój, idealny na romantyczny spacer w świetle gwiazd.

Krakowskie planty - fot. Mateusz Łysik/Głos24

2.  Krakowski balon przy Bulwarach Wiślanych

Balon Widokowy w Krakowie to wspaniały punkt obserwacyjny. Dzięki niemu można wzbić się na wysokość 150 m i zobaczyć stolicę Małopolski z lotu ptaka.

Zakochani często korzystają z niego, aby spędził miło czas, na wysokości podziwiając widoki, które niejednokrotnie zapierają dech w piersiach.

Dla tych, którym po wylądowaniu wciąż jest mało emocji związanych z wysokością, tuż obok znajduje się diabelski młyn. Konstrukcja posiada przeszklone kabiny, specjalnie dla miłośników podniebnych widoków.

Krakowski balon i diabelski młyn przy Bulwarach Wiślanych - fot. Mateusz Łysik/Głos24

1. Kopiec Kościuszki

Jeden z pięciu kopców znajdujących się w Krakowie. Znajduje się on na Górze św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa. Posiada on 35,54 metry wysokości i przez wielu jest uważany za jeden z najpiękniejszych zabytków w stolicy Małopolski. Z góry rozciąga się z niego przepiękny widok na cały Kraków. Przy dobrej widoczności można dostrzec nawet Wawel. Na kopiec można wejść codziennie do godziny 16:30.

Uroku temu miejscu dodaje malownicza aleja Waszyngtona, której nastrój i klimat idealnie nadają się na romantyczną randkę.

Kopiec Kościuszki - fot. Mateusz Łysik/Głos24

Warto zaznaczyć, że w Krakowie znajduje się bardzo popularna w skali kraju, Kładka Ojca Bernatka. Jest to kładka pieszo-rowerowa znajdująca się na Wiśle. Łączy ona Kazimierz z krakowskim Podgórzem. Stała się ona jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc dla zakochanych w stolicy Małopolski. Na barierze mostu zapięto już setki kłódek z wypisanymi, a nawet wygrawerowanymi na nich imionami, inicjałami, wyrazami miłości, datami. Zakochane pary wieszają kłódkę na moście, zatrzaskują ją, po czym wrzucają kluczyk do Wisły na znak, że ich uczucie pozostanie nierozerwalne do końca życia.

Obecnie miejsce jest jednak niedostępne dla zakochanych, ze względu rozpoczynają się prac związane z remontem wymiany balustrad. Prace remontowe będą przebiegały w dwóch etapach. W pierwszym wyremontowana zostanie balustrada przy ciągu dla pieszych (od strony mostu Powstańców Śląskich), w tym czasie ruch pieszy zostanie skierowany na drogę dla rowerów, usytuowaną po drugiej stronie obiektu. Z kolei w drugim, który będzie miał miejsce w III kwartale roku, wyremontowana zostanie balustrada przy drodze dla rowerów (od strony mostu Piłsudskiego).

Kładka Ojca Bernatka - fot. Mateusz Łysik/Głos24
Kładka Ojca Bernatka - fot. Mateusz Łysik/Głos24

fot. Mateusz Łysik

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka