poniedziałek, 20 stycznia 2025 06:05, aktualizacja 18 dni temu

Niedługo prezentacja 10 finałowych projektów "Ławeczki zakochanych". Zdecydują mieszkańcy

Autor Mirosław Haładyj
Niedługo prezentacja 10 finałowych projektów "Ławeczki zakochanych". Zdecydują mieszkańcy

Trwają przygotowania do stworzenia „Ławeczki zakochanych” – praktycznej instalacji artystycznej, która ma upamiętnić wyjątkowy zwyczaj zawieszania kłódek na kładce o. Bernatka jako symbolu miłości. Chociaż kłódki zostały usunięte z powodu wymiany balustrad, ich historia nie przepadnie – część z nich zostanie włączona do projektu nowej ławeczki.

Za przygotowanie projektu „Ławeczki zakochanych” odpowiadają studenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej pod opieką prof. Marii Żychowskiej. Proces twórczy był niezwykle owocny – opracowano około 300 koncepcji, z których po wstępnej selekcji wybrano 50 najlepszych. Następnie jury, oceniając projekty pod kątem estetyki, wymagań inżyniersko-budowlanych oraz kontekstu przestrzennego, wskazało 10 prac finałowych.

– Cieszymy się z ogromnego zaangażowania studentów i doceniamy ich pomysłowość oraz pasję włożoną w ten projekt. Dzięki współpracy z Politechniką Krakowską oraz Małopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa możemy wspólnie realizować tę wyjątkową inicjatywę, która stanie się istotnym symbolem miłości w Krakowie – powiedziała Magdalena Nowak-Obrzut, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Ostateczny wybór zwycięskiego projektu będzie należał do krakowian. Już w połowie lutego mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć finałowe koncepcje na planszach wystawionych w okolicy kładki o. Bernatka i zagłosować na swoją ulubioną. Po zakończeniu głosowania inżynierowie budownictwa, we współpracy z ZDMK, przystąpią do realizacji wybranego projektu.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka