czwartek, 8 lutego 2024 10:22

Gdzie zjeść najlepsze pączki w Krakowie? Oto nasze propozycje!

Autor Patryk Trzaska
Gdzie zjeść najlepsze pączki w Krakowie? Oto nasze propozycje!

W tłusty czwartek każdy zapomina o diecie i kupuje charakterystyczne dla tego święta przysmaki. Pączkowe kolejki widać na każdym kroku, idąc dzisiaj ulicami Krakowa. Jednak pączek, pączkowi nierówny. Gdzie więc zjeść najlepsze w stolicy Małopolski? Sprawdziliśmy to!

Tradycja czy nowoczesność? To pytanie od kilku lat regularnie wraca przy okazji tłustego czwartku. W dobie coraz to nowszych wariacji pączkowych wciąż są tacy, którzy preferują ten klasyczny i niezmieniony od wielu lat smak. Gdzie zatem zjeść najlepsze pączki w Krakowie? Poniżej prezentujemy nasze subiektywne zestawienie.

Cukiernia Śliwa

Przez wielu uznawana za jedną z najlepszych w Krakowie. Jednak, aby pączek trafił do nas musi przejść długą drogę. Renomę tego miejsca potwierdza ogromna kolejka, która ustawia się pod drzwiami cukierni na długo przed jej oficjalnym otwarciem. O wrażenia z przygotowań do pączkowego szaleństwa zapytaliśmy  Małgorzatę Bejm - współwłaścicielkę krakowskiej cukierni "Śliwa"  położonej przy ulicy Królewskiej, która działa od 1958 roku i ma na swoim koncie już wiele nagród.

Całość wywiadu publikujemy poniżej:

Pokoleniowa cukiernia z najlepszymi pączkami w Krakowie? “Tradycyjne receptury to cała magia”
Przez wielu uznawana jest za jedną z najlepszych w Krakowie. Cukiernia Śliwa od lat cieszy się dużym gronem klientów, którzy chwalą sobie smak słodkich


Cukiernia Michałek

Cukiernia Michałek znajduje się przy ulicy Krupniczej 6 w Krakowie. Podobnie jak w przypadku Śliwy, jest uważana za jedną z najlepszych w stolicy Małopolski. Swoje przed lokalem trzeba wystać, jednak napotkani przez nas mieszkańcy zapewniają, że zdecydowanie warto.


Cukiernia Cichowscy

Na "pączkowej mapie Krakowa" nie może zabraknąć Pracowni cukierniczej Cichowscy. Znajduje się ona przy Starowiślnej 21 w Krakowie, a historia działalności lokalu sięga roku 1945. Idąc Starowiślną z daleka widać sporą kolejkę ludzi, gromadzących się przed wejściem.  

Cukiernia Józef Wilk

W Podgórzu w pobliżu Placu Bohaterów Getta, odwiedzamy też miejsce z ogromną historią, której początki sięgają 1967 roku. Cukiernia Józef Wilk to jedna z najstarszych cukierni w Krakowie. Na co dzień, przechadzając się ulicą Limanowskiego, niezależnie od godziny, można zobaczyć kolejkę do lokalu. W tłusty czwartek nie jest inaczej, ponieważ cukiernia co roku zapewnia swoim klientom pączki, o niezmiennym od lat smaku.

Kreatywne sposoby na spalenie pączka

Pączki są smaczne, ale tuczące. Każdy ma od 250 do nawet 400 kcal. Nic dziwnego, że wielu z nas po pączkowym szaleństwie, na następny dzień robi rachunek sumienia i wypowiada słynne słowa: "od dzisiaj biorę się za siebie". Oto kilka kreatywnych sposobów jak spalić kalorie z jednego pączka:

  • Spać przez 2h i 45 min
  • Oglądać telewizję przez 4h
  • Wchodzić po schodach przez 22 minuty
  • Tańczyć przez pół godziny*

Obalamy też mit: to, że zapomni się o zjedzonym pączku, nie jest równoznaczne z tym, że nie przytyjemy od niego.

Z taką wiedzą nie pozostaje nam nic innego, jak bezkarnie ruszyć po pączki. Nie warto nawet czekać do tłustego czwartku. Możemy się nimi w końcu zajadać przez cały rok.

*źródło: multisport

foto główne: krakow.pl/pixabay

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka