piątek, 31 maj 2019 12:20

10 tys. kary dla Stali Mielec. O co chodzi?

Napisała

Stal Mielec otrzymała licencję 1 ligi. PZPN nałożył jednak na klub nadzór i karę finansową. Dlaczego?

30 maja na posiedzeniu plenarnym Komisja ds. Licencji Klubowych rozpatrzyła wnioski klubów występujących w 1 lidze o przyznanie licencji na grę w rozgrywkach 1 ligi w sezonie 2019/2020.
Bez zastrzeżeń licencję otrzymały kluby: Chrobry Głogów, Garbarnia Kraków (na stadion Henryka Reymana w Krakowie), Odra Opole, Podbeskidzie Bielsko Biała, Puszcza Niepołomice, Tyski Sport, Wigry Suwałki, w których nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w dokumentacji licencyjnej.

Z nadzorem sportowym do rozgrywek dopuszczono: GKS Katowice oraz GKS Jastrzębie. Chojniczanka Chojnice oraz Bruk-Bet Termalica Nieciecza otrzymały licencję z nadzorem infrastrukturalnym.

Sandecja Nowy Sącz została dopuszczona do uczestnictwa w rozgrywkach 1 ligi w sezonie 2019/2020 z nadzorem finansowym i infrastrukturalnym. Nadzór finansowy, sportowy i infrastrukturalny w nadchodzącym sezonie towarzyszyć będzie rozgrywkom klubu Stomil Olsztyn. Klub otrzymał też karę wysokości 8 tys. za naruszenie kryterium F.03 Podręcznika Licencyjnego, czyli za nieuregulowanie zobowiązań wynikających z działalności transferowych, oraz F.04 - nie przedłożenie zaświadczenia o braku zaległości wobec Komisji Ligi.

Z nadzorem finansowym będzie grać w 1 lidze Warta Poznań (na stadionie INEA w Poznaniu). Klub ma również zapłacić karę - 5 tys. zł za naruszenie kryterium F.01 Podręcznika Licencyjnego, czyli nie przedłożenie opinii i raportu biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy. 

Licencję warunkowo otrzymała też Stal Mielec, na którą nałożono nadzór z zakresu personelu i administracji. Klub musi też zapłacić 10 tys. zł za naruszenie kryterium P.06 oraz I.10 Podręcznika Licencyjnego. Pierwsze nadużycie dotyczy niedostatecznej ilości służb porządkowych i informacyjnych zapewniających bezpieczeństwo i obsługę meczów rozgrywanych przez klub w charakterze gospodarza, a drugie - nieodpowiedniego oświetlenia.

Kluby mają 5 dni na odwołanie się od nałożonych nadzorów i kar do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN.

Przy okazji trzeba wyjaśnić, że w nadchodzącym sezonie w biało-niebieskimi barwach nie zagrają Rafał Grodzicki i Krzysztof Kiercz oraz Sergio Mendigutxia. „Trzech piłkarzy opuści latem pierwszoligową kadrę Biało-Niebieskich. Kontrakty obrońców Rafała Grodzickiego i Krzysztofa Kiercza oraz napastnika Sergio Mendigutxia nie zostaną przedłużone - poinformowała dziś na swojej stronie Stal Mielec. - Krzysztof Kiercz dołączył do Biało-Niebieskich latem 2016 roku. W barwach Stali rozegrał 5935 minut w 70. meczach, zdobył dwie bramki. Pełnił też funkcję kapitana. Rafał Grodzicki wzmocnił Stal dwa lata temu, z Biało-Niebieskimi rozegrał 3388 minut w 43. meczach. Również był kapitanem zespołu z Solskiego 1. Sergio Mendigutxia pojawił się w Mielcu przed rokiem, rozegrał 730 minut w 14. spotkaniach.

Marzena Gitler

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.