czwartek, 11 lipiec 2019 10:45

Mielec zaatakowany przez zgnilec amerykański pszczół.

Napisała

Na terenie Powiatu Mieleckiego, przy tablicach informujących o wjeździe do danej miejscowości pojawiły się tabliczki z napisem "Zgnilec amerykański pszczół – Obszar zapowietrzony". Co to oznacza?

Ostrzeżenia to efekt Rozporządzenia NR 2/2019 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mielcu z 19 czerwca 2019 w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie Powiatu Mieleckiego.

Za obszar zapowietrzony uznane zostały na terenie Powiatu Mieleckiego miejscowości: Przecław, Wylów, Zaborcze, Goleszów, Błonie, Kiełków, Rzemień, Dobrynin, Książnice, Tuszyma oraz Mielec od ulicy Witosa w stronę południową - w kierunku Przecławia, na północy granice wyznacza skrzyżowanie dróg 985 i 875.

Zgnilec amerykański to bardzo groźna choroba pszczół. Nie zagraża ludziom bezpośrednio, natomiast może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach rolniczych.

Zgnilec złośliwy (Histolysis infectiosa perniciosa larvae apium, Pestis americana larvae apium) jest zaraźliwą chorobą bakteryjną czerwiu, wywoływaną przez laseczkę larwy. Choruje nań i zamiera czerw zasklepiony.

Przetrwalniki bakterii odznaczają się bardzo wysoką odpornością na działanie termiczne i chemiczne, a w normalnych warunkach przeżywają nawet do 40 lat. Szczególne nasilenie choroby przypada na drugą połowę lata.

Bakterie lasecznika pojawiają się i namnażają błyskawicznie, uszkadzając ściany jelita. Zarażone larwy zamierają w zasklepionej komórce – gniją, przybierając kolor brunatnożółtawy, brunatny a w końcu czarny. W ciągu przeciętnie 4 dni umierają. Masa zamarłego czerwiu wydaje charakterystyczny zapach przypominający zapach kleju stolarskiego.

Robotnice usuwają martwy czerw z ula, przenosząc bakterie na odnóżach i narządach gębowych do pokarmu, którym karmią zdrowe larwy. W ten sposób choroba rozprzestrzenia się w całym ulu. Bakterie umiejscawiają się na wszystkich częściach ula, na plastrach, w miodzie, w pyłku i w wosku. Osłabiona pszczela rodzina jest podatna na ataki silniejszych rodzin, które z kolei przenoszą zarazę do zdrowych uli.

Choć bakteria atakuje wyłącznie larwy, to najbardziej skutecznym sposobem uratowania pasieki jest spalenie ula wraz z całą pszczelą rodziną.

Zgnilec amerykański jest zwalczany z urzędu (Ustawa z dnia 11marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt i Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 lipca 2016 r. w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół). Metoda radykalna polega na niszczeniu całych pni, stosuje się też przesiedlanie rodzin pszczelich, bardzo ważna jest dezynfekcję uli i sprzętu. Miód z zakażonych rodzin nie jest szkodliwy dla ludzi, ale stanowi źródło endospor, a tym samym niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się choroby.

 

Decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mielcu na obszarze zapowietrzonym chorobą - zgnilec amerykański pszczół, zakazuje się: przemieszczania bez zezwolenia właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii, rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do prac w pasiece oraz organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

Właścicielom pasiak nakazuje się wykonać przegląd pasiek oraz zgłaszanie miejsc, w których przebywają pszczoły Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Mielcu.

inf. i foto: UM w Mielcu

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.