sobota, 04 maj 2019 10:33

Gaszą pożary, ratują i uczą ratować

Napisała

Dziś w całej Polsce i wielu miejscowościach lokalnie obchodzony jest Dzień Strażaka. Wiąże się to z przypadającym tego dnia wspomnieniem św. Floriana - patrona strażaków. Kilka dni wcześniej rozstrzygnięto kolejny etap tegorocznego konkursu dla OSP Floriany. Kto zwyciężył i kto został nominowany?

Przy okazji święta warto przypomnieć, że 18 maja zostanie podsumowany Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów Floriany 2019.5.4W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 256 projektów. Z 49 nominowanych wyłonieni zostaną zwycięzcy, których poznamy na Gali Finałowej 18 maja. Rozstrzygnięto już za to konkurs w kategorii specjalnej „Ratujemy i Uczymy Ratować”, której partnerem jest Fundacja WOŚP.

Kategoria specjalna - Ratujemy i Uczymy Ratować

Od 16 kwietnia 2018 r. do 15 kwietnia 2019 r. strażacy ochotnicy przeszkolili w ramach nauki udzielania pierwszej pomocy 26 881 dzieci na terenie całego kraju, a dokonali tego podczas 1 745,50 godzin lekcyjnych zajęć. Wszyscy uczestnicy kategorii specjalnej Konkursu Floriany potwierdzają swoją pracą i zaangażowaniem jak ważna jest nauka resuscytacji. Pokazują też, że w efekcie edukacji nawet przedszkolak potrafi zadzwonić na numer 998 lub 112 i skutecznie wezwać pomoc. Wśród laureatów jest OSP Chrzanów, która podczas 99 godzin lekcyjnych przeszkoliła 1 653 dzieci,

Nominowani 2019

Wśród nominowane do nagrody Floriany 2019 projektów nie brakuje też zrealizowanych przez OSP z Małopolski. W kategorii III Ochrona środowiska i ekologia do finału dostał się przygotowany przez OSP Chrząstowice projekt „Chrząstowice - Pszczela Przystań”, realizowany przez OSP z partnerami. W kategorii IV Estetyka przestrzeni publicznej nominowana została OSP Więckowice za zagospodarowanie skweru przy remizie i budowę miejsca pamięci zmarłych strażaków przy figurze św. Floriana”. W ketegorii V Edukacja na Galę pojedzie reprezentacja OSP Łabowa, która zrealizowała projekt „Nie bądź jeleń, noś ODBLASKI!”. W kategorii VI Sport, rekreacja i turystyka doceniono działania OSP Poręba i jej projekt „Wakacje z OSP”, zrealizowany wspólnie z partnerami. W kategorii VIII Aktywizowanie seniorów, współpraca pokoleń i integracja społeczna nominowana została OSP Łyczanka za projekt „Teatralne ożywienie strażnicy oraz OSP Szerzyny za projekt „Młodzi duchem w Gminie Szerzyny” zrealizowany przez OSP z partnerami.

W kategorii XI Najbardziej społecznie zaangażowany pracodawca wśród nominowanych jest Bartłomiej Żurek właściciel FHU Bartex, za współpracę z OSP Chrząstowice.

Które małopolskie OSP zdobędą tegoroczne Floriany przekonamy się 18 maja.

Marzena Gitler, inf. www.floriany.pl

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.